فهرست
یادداشت ویژه: فن خال و من یو جدید؛ پس از کودتا
یادداشت ویژه: فن خال و من یو جدید؛ پس از کودتا

یادداشت ویژه: فن خال و من یو جدید؛ پس از کودتا

امیرمنصور رنجبرنیا

آی اسپورت – با بسته شدن پنجره‌ی نقل و انتقالات فوتبال اروپا سیمای نهایی تیم های فوتبال این قاره برای فصل جاری مشخص شد. لویی فن خال چند روز پیش از پایان مهلت ترَنسفِرها در اروپا گفته بود: « تا دوشنبه تیمی با بازیکنان جدید خواهید دید!» اکنون منچستریونایتد با خرید شش بازیکن جدید و خروج 16 بازیکن (اصلی و رِزِرو) بصورت قرضی و دایم، چهره ی دیگری به خود گرفته و دسته ی بازیکنان آن همانگونه که انتظار می رفت کوچکتر شده ولی سوپراستارهایی با کلاس جهانی به آن اضافه شده است. حضور دی ماریا، فالکائو، بلیند، روخو، شاو و اِرِرا (خریدهای جدید یونایتد) در کنار ستارگانی همچون رونی، فن پرسی، ماتا و دیگران، منچستر را به تیم \"کهکشانی\" یا گالاکتیکوی انگلستان تبدیل کرده است. یونایتد در فصل جاری حدود 160 میلیون پوند با احتساب انتقال قرضی رامادل فالکائو به مبلغ حدود 12 میلیون پوند (به روایت دیگر 6 میلیون پوند) خرج کرده که بالاترین بودجه ی خرید درتاریخ فوتبال جزیره بوده است، حتی بیشتر از منچسترسیتی و چلسی. دلایل اصلی این ولخرجی عبارتند از:

1) قراردادهای اسپانسری جدید با خودروسازی شِورولِت، پوشاک ورزشی آدیداس و صنایع غذایی نیسین به مبلغ حدودی یک میلیارد و سیصد میلیون پوند که در تاریخ ورزش جهان بی سابقه بوده است.

2) قانون FFP یا Financial Fair Play (بازی جوانمردانه مالی) که از این فصل در فوتبال اروپا اعمال می شود. مطابق این قانون باشگاه ها موظفند بر اساس تراز مالی مثبت دست به خرید و فروش بازیکن بزنند یعنی تفاوت دخل و خرج باشگاه مثبت باشد و هیچ تیمی حق ندارد با منابع مالی خارج از باشگاه (مانند دلارهای نفتی شیوخ عرب و میلیاردرهای روس) بازیکن خریداری کند. به این ترتیب فقط باشگاه هایی که واقعا سرمایه دارند می توانند بازیکنان گرانقیمت خریداری کنند که یونایتد بعنوان ثروتمندترین باشگاه فوتبال جهان، این قدرت را داراست.

3) خطرناک بودن اوضاع فعلی یونایتد و لزوم حرکت سریع برای بازگشتن به زمان پیش از \"دیوید مویس\" با خرید ستارگان بزرگ.
\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14096838541.jpg\"


4) خانواده ی گلیزر مالک امریکایی منچستریونایتد در چندسال ابتدایی خریداری باشگاه، از سود سرشار آن پول هایی را که بخاطر خرید یونایتد مقروض بودند را پرداخت کردند و هم اکنون برای حفظ سرمایه شان مجبورند تا خرج کنند تا سوددهی باشگاه کماکان ادامه یابد.

البته شیاطین سرخ در برابر 160 میلیون پوندی که خرج کرده اند، فروش تعدادی بازیکن را نیز داشته اند که مهمترین آنها عبارت بودند از: اِورا (یوونتوس – 5/1 میلیون پوند)، بِه بِه (بنفیکا – 4/2 میلیون پوند)، الکساندر بوتنر (دینامو مسکو - 4/4 میلیون پوند)، شینجی کاگاوا (دورتموند – 7 میلیون پوند)، دنی ولبک (ارسنال – 16 میلیون پوند) و تعداد دیگری از بازیکنان جوان و غیر معروف تیم ذخیره ها مانند تام لارنس، جک بارمبی و غیره که آزاد اعلام شدند و یا با مبالغ بسیار پایینی به تیم های کوچکتر ترنسفر شده اند. البته برخی بازیکنان نیز مانند چیچاریتو (رئال مادرید)، زاها (کریستال پالاس)، نانی (اسپورتینگ)، کلورلی (استون ویلا)، نیک پاول (لسترسیتی)، مایکل کین (بِرنلی) و هنریکِز (دینامو زاگرب) بصورت قرضی رهسپار تیم های دیگر شدند که از این انتقالات نیز یونایتد دریافتی داشته است. جمع کل فروش های منچستر در این فصل حدود 32 میلیون پوند است که اگر از مبلغ کل خریدهای آنان کسر کنیم، حدود 128 میلیون پوند تاکنون هزینه‌‌ی بازسازی یونایتد فن خال شده است. البته بازیکنانی نیز مانند ویدیچ، فردیناند و گیگز نیز با پایان قراردادشان راهی تیم های دیگر شده و یا بازنشست شدند.
\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14096838542.jpg\"


جدا از اینکه یونایتد از نظر مالی و بکار گرفتن بازیکنان جدید روش تازه ای اتخاذ کرده، به نظر می رسد در کنار ستارگان بخدمت گرفته اش می توان به رشد و شکوفایی جوانانی همچون عدنان یانوزای، بلَکِت، جیمز ویلسون و ... خوشبین بود.

جدایی برخی از بازیکنان برای هواداران راضی کننده نبود مانند نانی، کاگاوا، چیچاریتو و ولبک. نانی پس از مدت ها مصدومیت، از فُرم خودش دور بود و بسیار کُند نشان می داد. درباره ی کاگاوا نیز با وجود ماتا و رونی که هر دو نقش شماره ده یا هافبک تهاجمی پشت فورواردها را به خوبی بازی می کنند، عملا کاگاوا ذخیره ای بیش نخواهد بود و رفتن برای بازی کردن منظم تنها راهِ پیش روی وی بود. چیچاریتو فاقد تکنیک لازم برای نگاهداری توپ و پاس دادن است و فقط مهاجمی داخل باکس حریف و آماده ی ضربه نهایی که آن هم طی ماه های اخیر بدلیل مصدومیت های پیاپی، کمرنگ شده است. ولبک نیز در 149 بازی برای یونایتد، فقط 29 گل به ثمر رسانده که برای یک مهاجم رقم جالبی نیست. البته شاید یکی از دلایل عدم توفیق کاگاوا، چیچا و ولبک، جای نگرفتن در پُست های اصلی شان و فیکس بازی نکردن در ترکیب اول تیم باشد که در زمان سرالکس فرگوسن نیز همین گونه بود. در مقابل بازیکنانی مانند اندرسون که باقی مانده اند، نه برای این است که باشگاه به آنها نیاز دارد بلکه بدلیل نداشتن خریدار، روی دست یونایتد مانده اند و فقط حقوق های بالا دریافت می کنند.

پس از کودتای سرخ لویی فن خال بزرگترین دغدغه ای که برای وی وجود دارد، چیدمان نفرات تیم است. با آمدن دی ماریا و فالکائو معمای فورمیشن و سیستم بازی سرخ های اولدترافورد پیچیده تر از پیش شده است و برخی از هواداران و کارشناسان نگران این موضوعند که خرج های کلان منچستر، بیهوده بوده و نتیجه ندهد. بسیاری بر این باورند که لویی فن خال باید یک مدافع مرکزی باتجربه خریداری می کرد تا جای ویدیچ و فردیناند را پر کند اما به نظر می رسد رییس یونایتد فکر دیگری دارد. در ترکیب دفاع سه نفره ی فن خال، مارکوس روخو در سمت چپ خواهد بود و جونز در راست و نیز اسمالینگ در وسط که در یک فرضیه ی دیگر جای روخو و اسمالینگ عوض می شود و حتی لوک شاو در چپ و روخو در وسط قرار می گیرند. اما در ترکیب دفاع چهار نفره اگر فورمیشن 3-3-4 انتخاب شود، ترکیب جونز-اسمالینگ-روخو-شاو محتمل تر به نظر می رسد، ضمن اینکه رافائل در راست و ایونز در وسط دفاع نیز می توانند یک انتخاب ذخیره باشند.\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14096838543.jpg\"


در خط هافبک در صورت استفاده از چیدمان 2-5-3 می توان ترکیب والنسیا-ماتا-اِرِرا-دی ماریا-لوک شاو را در نظر گرفت. عدنان یانوزای می تواند به جای والنسیا بازی کند و رونی به جای ماتا. در خط حمله نیز اگر فن پرسی عمل جراحی زانو انجام دهد و ماه ها دور از میدان باشد، ترکیب نهایی خط حمله یونایتد زوج رونی-فالکائو خواهد بود و در صورت حضور روبین فن پرسی، مثلث آتشین فن پرسی-رونی-فالکائو بوجود خواهد آمد، ضمن اینکه دی ماریا قابلیت بازی در خط حمله و هافبک تهاجمی پشت فورواردها را داراست. ترکیب ها و چیدمان های زیادی را می توان مرور کرد که از حوصله ی این یادداشت خارج است ولی تنها نکته نگران کننده این است که با توجه به خریدهای انجام شده و آنچه از تفکرات لویی فن خال حدس زده می شود، ممکن است خوان ماتا و عدنان یانوزای قربانی کودتای تاکتیکی فن خال باشند. مروان فلینی کُند را نیز فراموش نکنیم که با سرعت پایینش، جایی در برنامه های فن خال نخواهد داشت زیرا رییس سرخ ها بدنبال یک فوتبال سریع و پُر پِرِس بر حریف است که نیاز به چابکی و سرعت بازیکنان دارد که فلینی از آن محروم است. چیدمان درست پازل تاکتیکی پیش روی فن خال کلید موفقیت او و یونایتدش است و شاید انتقال قرضی لحظات آخر رامادل فالکائو به منچستر که بیشتر به رویا می ماند، همان برگ برنده ی فن خال باشد. آسِ دِلی که در 197 بازی باشگاهی برای تیم های گذشته اش، 153 گل زده است و در کنار دی ماریا، رونی و فن پرسی می توانند \"کارخانه ی وحشت\" را دوباره به اولدترافورد بیاورند. به هرحال لویی فن‌خال به وعده‌ی خود وفا کرد و اکنون تیم جدید یونایتد را در آغاز دوران \"فن خالیسم\" شاهد هستیم اما از امروز به بعد، دیگر هیچ عذر و بهانه ای برای عدم نتیجه گیری و بد بازی کردن پذیرفته نیست. شیاطین سرخ باید برای بیشتر از بیگ فور بجنگند!

 

  ۹  
آی اسپورت
2014-09-02 23:29:33
نظر دهید

۹ نظر
amir
سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳، ۲۳:۴۵
daley blind ro faramush kardid
سجاد مشک
سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳، ۲۳:۴۸
ترکیب اصلی منچستر با سیستم 2-5-3 :
دروازه بان : ده خیا
مدافعان : فیل جونز ( راست ) -جنی اوانس ( پوششی ) - مارکوس روخو ( چپ )
پیستون راست : والنسیا ( رافایل )
پیستون چپ : اشلی یانگ ( لوک شاو )
هافبک دفاعی : دالی بلیند
هافبکهای نفوذی : دی ماریا ( رونی ) - هررا ( ماتا )
مهاجمان : وان پرسی - فالکایو ( رونی )
h
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۴۲
بله دیگه یه همچین تیمی داریم ما!
به امید موفقیت شیاطین سرخ منچستر
بهرام بارسا
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۶:۳۷
منم امیدوارم! ولی فک نکنم باز هم بتونه نتیجه بگیره ـ تیمشون از پایبست ویرانه ـ ـ
-
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۸:۱۷
we r united
فن خال
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۸:۵۰
ترکیب تیم:دخیا-روخو- بیلیند-ایوانس-والنسیا-هررا-ماتا-دی ماریا-رونی-فن پرسی-فالکاو-
امین قوام
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۹:۰۴
بنده بی صبرانه منتظر یونایتد خودمون هستم
امین قوام
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۹:۰۴
بنده بی صبرانه منتظر یونایتد خودمون هستم
مخاطب
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳، ۰۹:۴۳
البته فلینی به ناپولی واگذار شده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر