فهرست
گزینه‌های دفاع راست تیم ملی؛ مثلث مدعیان
گزینه‌های دفاع راست تیم ملی؛ مثلث مدعیان

گزینه‌های دفاع راست تیم ملی؛ مثلث مدعیان

آی اسپورت – برنامه‌های تاکتیکی تیم ملی، روش بازی، فهرست نفرات، جابه‌جایی در ترکیب و انواع و اقسام سوال‌های اینچنینی را فقط کی‌روش می‌تواند پاسخ بدهد. سرمربی تیم ملی که به صورت تقریبی از حالا می‌داند کدام بازیکنان را با خود به جام جهانی می‌برد و روی نام چه بازیکنانی قلم قرمز می‌کشد. در تمام پست‌ها شرایط همین است. از دروازه گرفته تا نوک خط حمله.

بعد از بررسی شرایط دروازه‌بان‌ها و مدافعان مرکزی و بخت آنها برای حضور در جام جهانی، به سمت راست خط دفاع می‌رسیم. پستی که به نظر می‌رسد کی‌روش انتخاب‌هایش را انجام داده اما هنوز ستاره‌های لیگ برتر در این پست می‌توانند امیدوار به حضور در روسیه باشند.

وریا غفوری و رامین رضاییان دو بازیکنی هستند که بخت بیشتری نسبت به بقیه دفاع راست‌ها دارند. وریا و رامین در طول 3 سال اخیر همیشه جزو بازیکنان حاضر در فهرست کی روش بوده و کمتر اردویی را از دست داده‌اند. گاهی غفوری در ترکیب ثابت بازی کرده و مدتی هم نوبت به رامین رضاییان رسیده. جز این دو بازیکن، کمتر دیده‌ایم دفاع راست دیگری در ترکیب تیم ملی قرار بگیرد.

غفوری نخستین بازی‌های ملی خود را در جام ملت‌های آسیا در سال 2015 انجام داد. او که در نفت تهران بازی‌های قابل تحسینی انجام می‌داد مورد توجه کی روش قرار گرفت و به ترکیب ثابت تیم ملی ایران رسید. او در جام ملت‌ها جزو بازیکنان موثر تیم ملی بود و بازی‌های درخشانی انجام داد. وریا اما با ظهور رضاییان که او هم در استرالیا جزیی از فهرست تیم ملی بود جایگاه خود را در ترکیب ثابت از دست داد. رضاییان مورد توجه کی روش قرار گرفت و از غفوری سبقت گرفت.

رامین رضاییان تا زمانی که کم حاشیه بازی می‌کرد یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی بود. کی روش روی نفوذهای او در هر بازی حساب می‌کرد و همین مساله باعث شد تا رضاییان قریب به یک سال به دفاع راست ثابت تیم ملی تبدیل شود. مشکلات رضاییان که با برانکو آغاز شد، جایگاه او هم در ترکیب تیم ملی از دست رفت. وریا غفوری دوباره از رضاییان سبقت گرفت تا در بازی‌های اخیر یکی از بازیکنان حاضر در ترکیب ثابت تیم ملی باشد.

این دو در طول 3 سال گذشته رقابت شانه به شانه‌ای با یکدیگر انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد در مقطع کنونی بخت وریا غفوری برای بازی در ترکیب تیم ملی بیشتر از رامین رضاییان است. رضاییان در بلژیک بازی‌های درخشانی انجام نمی‌دهد. بازی‌های پراشتباه او از یک سو و نیمکت نشینی‌اش از سوی دیگر باعث شده تا کی روش بیشتر روی وریا غفوری حساب باز کند. وریا هم در بازی‌های اخیر استقلال نشان داده به دوران اوج برگشته و می‌تواند در نقش دفاع راست یک بازیکن موثر و کلیدی برای تیم ملی باشد.

جز این 2 بازیکن، حسین ماهینی از پرسپولیس و استیون بیت آشور از تورنتو نیز همچنان امید دارند در فهرست کی‌روش قرار بگیرند. نام این دو بازیکن در دفترچه کی‌روش ثبت شده و این یعنی هنوز روی حضورشان، حتی خیلی کم حساب می‌کند. ماهینی در چند فصل اخیر یکی از بازیکنان کم نوسان و کلیدی پرسپولیس بوده و در پست‌های مختلف برای این تیم بهترین بازی‌ها را انجام داده. شاید اگر ماهینی فقط در پست دفاع راست برای پرسپولیس بازی می‌کرد حالا بخت بیشتری برای حضور در جام جهانی داشت.

ماهینی در جام جهانی 2014 یکی از 4 مدافع راست تیم ملی بود. اولی منتظری که از دفاع مرکزی آمد و بدل شد به دفاع راست ثابت تیم ملی. حسین ماهینی، استیون بیت آشور و خسرو حیدری هم دیگر مدافعان راست فهرست کی‌روش در جام جهانی برزیل بودند.

 ماهینی با جو اردو و خواسته‌های کی روش آشناست و به همین دلیل همچنان این بخت را دارد که در فهرست تیم ملی قرار بگیرد. استیون بیت آشور هم مثل ماهینی. او با تورنتو عنوان قهرمانی‌ ام ال اس را به دست آورده و یکی از بازیکنان موثر این تیم بوده. کی روش هنوز و پس از گذشت 4 سال از آخرین حضور بیت آشور در تیم ملی، روی او فکر می‌کند و بازی‌هایش را می‌بیند. بیت آشور و ماهینی با سابقه حضور در جام جهانی، می‌کوشند تا دومین حضور خود را تجربه کنند. اتفاقی که وقوعش غیر ممکن نیست.

 

ایران ورزشی

۶ ۴  
آی اسپورت
2017-12-21 10:59:00
نظر دهید

۴ نظر
کوهیار
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۰
ماهینی یه دفاع ایستا و کنده که با دوندگی صفر درصد و سوتی های بسیار بخصوص سر بازی الهلال که با ربیع خار تیمو نابود کردن .بدترین بازیکن پرسپولیسه ..
Sina
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۴
فقط وریا رامین افت کرده ماهینی هم قدرت حجومی نداره
مارال
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
فقط رامین . هم عالیه هم سرعتی هم قدرتی
۱
هت تریک خریبین یا چیپش؟!
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۱۰
با اقتدار وریا غفوری بهترین و کاملترین دفاع راست ایرانه. رضاییان فقط توی حمله خوبه. کامل نیست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر