فهرست
رد پای عامل فاجعه اهواز، در جنجال تهران
رد پای عامل فاجعه اهواز، در جنجال تهران

رد پای عامل فاجعه اهواز، در جنجال تهران

آی اسپورت - انتخابات هیأت فوتبال استان تهران به دلیل بی‌توجهی شخص حبیب‌الله ابوالحسن شیرازی به عنوان رییس هیأت فوتبال از 3 اسفندماه که موعد قبلی برگزاری انتخابات بود، حدود سه ماه به تعویق افتاد و هنوز تاریخ برگزاری این انتخابات مشخص نشده است. با این حال اما روند تأیید صلاحیت نامزدهای ریاست این هیأت فوتبال، در روزهای اخیر حسابی جنجالی شده است.

هیأت فوتبال هر استان به عنوان مسوول گسترش ورزش در سطح استان، استعدادیابی در رده‌های پایه، آموزش و ارتقای سطح کیفی داوران و مربیان آن استان، محلی شده برای امپراطوری حبیب‌الله شیرازی که در سال‌های اخیر انتقادهای زیادی به عملکرد او وارد است. معترضان به تأیید صلاحیت‌ها هم به نوعی روند کار را در جهت بقای شیرازی می دانند و به همین موضوع اعتراض دارند.

اعتراض جدی نکیسا به رد صلاحیتش

مهم‌ترین معترض به روند تأیید صلاحیت‌ها هم کسی نیست جز نیما نکیسا که به عنوان یکی از نمایندگان اهالی فوتبال به این انتخابات وارد شده و حالا رد صلاحیت شده است. او که مسوول توسعه فوتبال پایه در فدراسیون فوتبال است، به رد صلاحیتش معترض است و می‌گوید اگر صلاحیت یک پست مدیریتی را ندارد پس چرا در فدراسیون فوتبال مشغول به کار است و اگر صلاحیت لازم را دارد، چرا برای شرکت در انتخابات هیأت فوتبال رد صلاحیت شده است.

نیما نکیسا علی‌رغم فعالیت در یک پست مدیریتی، در شرایطی رد صلاحیت شده است که پیش از او بهنام ابوالقاسم‌پور هم در دوره قبل انتخابات هیأت فوتبال رد صلاحیت شده بود و همه این‌ اتفاقات این ذهنیت را به وجود می‌آورد که نیرویی مخالف حضور فوتبالی‌ها در عرصه مدیریت هیأت فوتبال استان تهران است.

به خصوص که از همان دوره قبل انتخابات هیأت فوتبال، این ابهام وجود داشت که برگزاری انتخابات هیأت فوتبال استان تهران، انتخابات آزادی نیست و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از آرا از سوی کسانی داده می‌شود که از شخص شیرازی حکم گرفته‌اند، طبیعی است که او همچنان بخت اول و آخر نشستن در پست ریاست هیأت فوتبال باشد و به حضورش در این پست ادامه دهد.

طالقانی، مسوول تأیید صلاحیت نامزدها

حالا اما ماجرای انتخابات پر حرف و حدیث هیأت فوتبال استان تهران وقتی جنجالی‌تر می‌شود که خبر می‌رسد صلاحیت نامزدها از سوی کسی تأیید و یا رد می‌شده که در حال حاضر به عنوان یکی از عوامل فاجعه فینال جام حذفی در ورزشگاه فولاد اهواز به کمیته اخلاق احضار شده و در این کمیته حاضر نشده است! کسی که علی‌رغم بازنشسته بودن اما همچنان در هیأت رییسه فدراسیون فوتبال به کارش ادامه می‌دهد و هیچکس مانع از فعالیت او نمی‌شود. جالب اینجاست که او علاوه بر هیأت رییسه فدراسیون، ریاست هیأت فوتبال استان خوزستان را هم برعهده دارد و حالا خبر می‌رسد که درست در شرایطی که به بی‌کفایتی برای برگزاری فینال جام حذفی در اهواز متهم است، مسوول تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات هیأت فوتبال استان تهران شده است!

تأیید شده‌هایی که مورد تأیید نیستند

روز چهارشنبه که اسامی تأیید شده‌های نهایی نامزدهای انتخابات هیأت فوتبال استان تهران اعلام شد.  بهزاد عباسی، حبیب الله ابوالحسن شیرازی، مهدی ملک آباد، علی ایلکا و علیرضا یزدانی کسانی بودند که در صلاحیت‌شان تأیید شده است. همان روز اما عیسی گل‌محمدی، مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان تهران اعلام کرد که هیچ یک از تأیید صلاحیت شده‌ها را قبول ندارد و برای رسیدگی به این موضوع روز شنبه در جلسه‌ای با مهدی تاج و معترضان به رد صلاحیت‌شان شرکت خواهد کرد.

افراد زیادی به رد صلاحیت خود معترض هستند و مدیر اداره کل ورزش و جوانان هم می‌خواهد به طور جدی به این اعتراض‌ها ورود کند. بعد از رسیدگی به این اعتراض ها، نوبت به احراز صلاحیت امنیتی می‌رسد و بعد از آن کمیته سه نفره برگزاری انتخابات هیأت فوتبال استان تهران از فدراسیون فوتبال درخواست می‌کنند تا زمانی را برای برگزاری انتخابات مشخص کند.

معیار تأیید صلاحیت نامزدها چیست؟

عبدالکاظم طالقانی، عضو هیأت رییسه فدراسیون فوتبال و رییس هیأت فوتبال استان خوزستان، به عنوان مسوول تأیید صلاحیت نامزدها درباره معیارهایی که برای تأیید صلاحیت‌ها در نظر گرفته، این‌طور توضیح می‌دهد: «در اساسنامه هیأت‌های اجرایی، برخورداری نامزدها از سابقه 5 سال مدیریت، شرط اصلی تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات هیأت فوتبال استان تهران است. ما براساس تعریف مدیریتی افراد را تأیید صلاحیت می‌کنیم که به همه ادارات کل تربیت بدنی و کمیته سه نفره برگزار کننده انتخابات در استان‌ها ابلاغ شده است. مبنای تأیید صلاحیت‌ها همان تعریف است.»

او درباره این تعریف توضیح می‌دهد: «براساس این تعریف، مدیریت دو تعریف دارد. یک تعریف بحث دولتی است که کارمندان دولت، مدیرکل، معاون مدیرکل و تشکیلاتی را شامل می‌شود که به طور مستقیم زیر نظر مدیرکل در شهرستان‌های مستقل فعالیت می‌کنند که حکم کارگزینی در این صورت می‌تواند موید فعالیت افراد باشد.» طالقانی تأکید می‌کند: «درباره شرکت‌های خصوصی تعریف دیگری برای مدیریت ارائه شده است که براساس آن فرد باید سابقه 5 سال مدیریت شرکت خصوصی را داشته باشد و مفاصا حساب مالیاتی شرکت را در دوران مدیریتش به عنوان مدرک ارائه کند که نشان دهد او مدیرعامل شرکت بوده است. اگر افراد این سابقه را داشته باشند، قطعاً تأیید صلاحیت خواهند شد.»

مدیرانی با شرکت‌های صوری!

نامزدهای انتخابات هیأت فوتبال استان تهران براساس معیاری تأیید صلاحیت می‌شوند که از سوی هیأت رییسه فدراسیون فوتبال در سال 94 ابلاغ شده است! معیارهایی که یک نقد بزرگ به آن وارد می‌شود و آن هم صرفاً داشتن سابقه 5 سال مدیریت است. هیچ الزامی هم نیست که این مدیریت لزوماً در حوزه فوتبال باشد یا نه.

به این ترتیب هرکس با تأسیس یک شرکت صوری و ارائه مدارک مدیریت خود در آن شرکت می تواند تأییدیه حضور در انتخابات ریاست هیأت فوتبال را بگیرد. کما اینکه شنیده می‌شود یکی از نامزدهای انتخاباتی با ارائه مدارک مدیریت در یک آژانس هواپیمایی خواستار حضور در هیأت فوتبال استان تهران شده است! حالا تصور کنید این فرد مدارک لازم را ارائه می‌دهد و تأیید صلاحیت هم می‌شود و بعد از انتخاب می‌خواهد در زمینه استعدادیابی و گسترش ورزش در سطح استان و ارتقای سطح داوران و مربیان استان فعالیت کند.

هیأت فوتبال استان تهران را دریابید

حبیب‌الله شیرازی، در حالی برای ماندن در ریاست هیأت فوتبال استان تهران تلاش می‌کند که انتخابش در دوره قبلی انتخابات این هیأت فوتبال هم به شدت مشکوک بود اما در نهایت هیچکس نتوانست هیچ اعتراضی درباره انتخاب شیرازی را به ثمر برساند. ماجرا از این قرار بود که از بین هفت کاندیدا تنها سه نامزد در مجمع حضور پیدا کردند و گودرزی و محمودی انصراف دادند تا حبیب الله شیرازی به عنوان رئیس هیات فوتبال در سمت خود باقی بماند. آن هم در روزهایی که بیشترین انتقادها به عملکرد شیرازی در هیأت فوتبال مطرح می‌شد.

این بار هم شیرازی بعد از پایان دوره چهارساله‌اش در شرایطی که باید شرایط را برای ثبت نام نامزدها فراهم می‌کرد، چیزی به روی خود نیاورد تا انتخابات سه ماه به تعویق بیفتد و حالا هم روند تأیید صلاحیت‌ها بار دیگر به سمتی می‌رود که شیرازی بتواند انتخابات را به سود خود تمام کند. عیسی‌گل‌محمدی، به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان تهران، مدعی است که اجازه نمی‌دهد حقی از کسی ضایع شود اما اینکه او تا چه اندازه در این مسیر موفق شود، نامعلوم است.

ایران ورزشی

۴ ۳  
آی اسپورت
2019-06-14 23:17:00
نظر دهید

۳ نظر
Milad6&4
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۲۴
حیف که عادل نیست تا ریشه ی جریان و برملاکنه و دست شیرازی و دار و دستشو رو کنه
۴ ۱
شاهین
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۳
با دستمال چرکین هیچ شیشه ای پاک نمیشه
اسمان
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۴۷
سو مدیریت وبی قانونی درفدراسیون بیدادمیکنه چطور طالقانی و امسال ایشون که بازنشست شدند.و اقای تاج توانایی اینکه به این اقایون بگه سرکار حاضر نشوند نداره.چون همشون باهم سرسفره حضور دارن همانطوریکه پرونده کفاشیان درخصوص 375 هزار دلار حق پخش مشخص نشد.این فدراسیون درصورتی نجات پیداخواهدکرد.که تاج استعفابده.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر