فهرست
راستی آزمایی ادعاهای عجیب؛ فوتبالیست هم‌وزن طلا؟
راستی آزمایی ادعاهای عجیب؛ فوتبالیست هم‌وزن طلا؟

راستی آزمایی ادعاهای عجیب؛ فوتبالیست هم‌وزن طلا؟

آی‌اسپورت- چهارشنبه گذشته روز پایانی فصل نقل و انتقالات ژانویه بود؛ دوره‌ای که در کنار پنجره تابستانی نقل و انتقالات به باشگاه‌های فوتبال فرصت می‌دهد تا بازیکن بخرند و بفروشند. در این پنجره نقل و انتقالات زمستانی لیگ برتر فوتبال انگلستان با انتقال بازیکنانی مانند الکسیس سانچز، پی‌یر اوبامیانگ و اولیویه ژیرو رکورد شکست. باشگاه‌‌های لیگ برتر در این ژانویه ۱۵۰ میلیون پوند بازیکن خریدند؛ رقمی که مبلغ خرید بازیکن در کل فصل جاری فوتبال در این لیگ را به ۴۳۰ میلیون پوند رساند. رقم‌های هنگفت و رقابت باشگاه‌ها بر سر بازیکنان موجب شد تا مربیان و بازیکنان حرف‌هایی بزنند که گرچه عجیب هستند اما نگاهی دقیق‌تر به آن‌ها خالی از لطف نیست.

پرتقالی از شیلی

هفته گذشته الکسیس سانچز از آرسنال به منچستر یونایتد رفت. منچستر سیتی که از مدت‌ها پیش به دنبال این بازیکن بود، سرانجام اعلام کرد که علاقه‌ای به جذب این بازیکن ندارد. به دنبال ناکامی منچستر سیتی در به خدمت گرفتن این مهاجم شیلیایی، ژوزه مورینیو، سرمربی یونایتد رقیب همشهری را مسخره کرد.

او گفت: "وقتی شما یک درخت پرتقال را می‌بینید که میوه‌های فوق‌العاده‌ای روی شاخه‌های بالایی دارد و دستتان نمی‌رسد که آن‌ها بچینید، می‌گویید پرتقال‌های پایینی را می‌چینم چون بالایی‌ها را دوست ندارم. راستش را بخواهید شما آن‌ها را دوست دارید. پرتقال‌های بالایی زیبا‌تر هستند، آبدار‌ترند و نارنجی‌تر هستند اما دست شما به آن‌ها نمی‌رسد. در واقع شما می‌گویید نمی‌خواهم آن بالا بروم."

حالا نظر یک کارشناس مرکبات را در این رابطه بدانیم. دیوید هانکه، متخصص گیاه‌شناسی دانشگاه کمبریج می‌گوید: "روی درخت آفتاب بیشتری می‌خورد و برای همین انتظار می‌رود که میوه‌های رسیده بالای درخت، شیرین‌تر از پایینی‌ها باشند."

دارن شریف، کارشناس باغداری که خودش را "مرد مرکبات" می‌نامد، با این نظر موافق است اما می‌گوید اگر به یک نفر دو پرتقال از دو جای کاملا متقاوت درخت بدهید، بعید است که بتواند تفاوت طعم آن‌ها را تشخیص دهد. ضمن این که کارشناسان می‌گویند ارتباط چندانی بین رنگ پوست پرتقال با رسیده بودن آن وجود ندارد. البته اگر از نظر روان‌شناسی گفته مورینیو را بررسی کنیم، او چندان هم بیراه نگفته است. پرتقال‌های بالای درخت جذاب‌ترند به این دلیل که دست ما به آن‌ها نمی‌رسد.

هم‌وزن طلا

گاهی اوقات این بحث در فوتبال مطرح شده که کدام بازیکنان به اندازه طلا قیمت دارند.یولیان برانت، بازیکن بایرلورکوزن، در شماره این ماه مجله ورد ساکر، با تقدیر از هم‌تیمی‌اش لئون بیلی، گفت: "او بازیکنی است که معمولا وقتی بازی گره می‌خورد، آن را برای ما باز می‌کند و موجب شروع گلزنی تیم است. از این نظر او هم وزن خودش به طلا برای تیم ارزش داد."

لئون بیلی، پارسال با ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (۲۰ میلیون یورو) به لورکوزن رفت. او ۷۵ کیلوگرم وزن دارد و قیمت هر گرم طلا ۳۰ پوند است. به این ترتیب قیمت طلای هم‌وزن او ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار پوند است.

اگر واقع‌بین باشیم باید بگوییم که مقایسه قیمت بازیکنان سطح بالای فوتبال جهان با طلای هم‌وزن، توهین به آن‌ها است.

برای این که برآوردی از ارزش بازیکنان فوتبال داشته باشیم نظر جیسون ویلیامز، کارشناس جواهرات را پرسیدیم. او می‌گوید هر قیراط (۵ قیراط یک گرم است) زمرد کبود با کیفیت متوسط حدود ۵۰ پوند می‌ارزد؛ به بیان دیگر شما می‌توانید ۷۵ کیلوگرم آن را زیر ۱۹ میلیون پوند بخرید. بنابراین اگر می‌خواهید درباره ارزش یک بازیکن سطح اول فوتبال جهان صحبت کنید بهتر است معیارتان زمرد کبود باشد تا طلا.

ماهی‌بزرگ‌تر برای طبخ

کارلوس کارواخال، مربی سوانزی یکی دیگر از کسانی بود که اظهار نظر عجیب و غریبی در مورد فصل نقل و انتقالات داشت. او گفت: "من همیشه تلاش می‌کنم تا بهترین بازیکنان را بیاورم. برای همین هم هست که من با لابستر (نوعی خرچنگ) و ماهی بس شروع می‌کنم، اما اگر نتوانیم باید سراغ ساردین برویم. گاهی با ساردین هم می‌توانید برنده بازی شوید."

گویا مربی پرتغالی سوانزی در قیمت ماهی هم سررشته دارد. همین هفته یک ماهی‌فروش در سوانزی، لابستر را کیلویی ۲۶ پوند، ماهی بس را کیلویی ۶.۹۸ پوند و ساردین را کیلویی ۴.۹۵ پوند فروخته است.احتمالا آندره آیو، ملی‌پوش غنایی که با ۱۸ میلیون به سوانزی آمد و رکورد گران‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه را شکست، از نظر سرمربی خریدی مطلوب به شمار می‌رود. اگر علاقه‌ای به مقایسه دارید، او ۷۲ کیلو وزن دارد و قیمت لابستر هم‌وزن او در سوانزی می‌شود ۱۸۷۲ پوند.

 

۱    
آی اسپورت
2018-02-06 18:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر