فهرست
همه تقابل‌های ایران-قطر در لیگ قهرمانان؛ ما برتریم
همه تقابل‌های ایران-قطر در لیگ قهرمانان؛ ما برتریم

همه تقابل‌های ایران-قطر در لیگ قهرمانان؛ ما برتریم

آی اسپورت - در طول تاریخ لیگ قهرمانان، تیم‌های ایرانی برتری نسبی در تقابل با تیم‌های قطری داشته‌اند و در ۶۵ بازی صاحب ۲۶ پیروزی ۱۹ تساوی و ۲۰ باخت شده‌اند. البته پیشرفت فوتبال قطر در سال‌های اخیر غیرقابل کتمان است و در ۲ فصل گذشته در ۱۴ تقابل گذشته تیم‌های ایرانی و قطری، ۷ پیروزی برای قطری‌ها تنها ۳ برد برای تیم‌های ایرانی و ۴ تساوی رقم خورده است.

آبی‌پوشان تهرانی از رویارویی با تیم‌های قطری نسبت به سرخپوشان خاطرات بهتری دارند. استقلال در مجموعِ ۱۵ تقابل برابر تیم‌های قطری در لیگ قهرمانان تنها ۲ شکست داشته‌اند و صاحب ۷ پیروزی و ۶ تساوی شده‌اند. به جز این استقلال یک بار نیز در مرحله پلی‌آف السد قطر را در ضربات پنالتی حذف کرده است. پرسپولیس اما در ۱۲ دیدار با تیم‌های قطری ۵ برد، ۳ تساوی و ۴ شکست نصیبش شده است. نکته امیدبخش برای هر دو تیم این است که هم پرسپولیس و هم استقلال در رقابت‌هایی که اخیرا با نمایندگان قطری بر سر صعود یا سرگروهی داشتند موفق‌تر ظاهر شدند.

پرسپولیس در این فصل در مرحله گروهی در یک کورس نفس‌گیر توانست بالاتر از السد قطر صدرنشین گروهش شود. پرسپولیس در مرحله یک‌هشتم نهایی فصل گذشته با لخویا روبه‌رو شد و در مجموع ۲ دیدار رفت و برگشت حکم صعود به مرحله بعد را گرفت. در دور گروهی فصل قبل نیز هرچند که پرسپولیس در جدال رودررو با الریان توفیقی نداشت ولی این قرمزپوشان بودند که به مرحله بعد صعود کردند و الریان حذف شد.

استقلال نیز چنین وضعیتی را برابر قطری‌ها تجربه کرده است. آبی‌پوشان در مرحله گروهی این فصل ضمن صدرنشینی الریان قطر را حذف کردند و فصل گذشته نیز در یک دیدار به یادماندنی در مرحله پلی‌آف السد قطر را از پیش رو برداشتند.

اما دو حریف قطری در لیگ قهرمانان از نظر آماری رقابت نزدیکی با تیمهای ایرانی داشته‌اند. سابقه السد برابر تیمهای ایرانی کاملا متوازن است ۵ برد، ۵ مساوی و۵ شکست حاصل کار السد برابر نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیاست ولی نکته نگران‌کننده آن است که السد در دو باری که پس از مرحله گروهی با تیمهای ایرانی روبه‌رو شده موفق به صعود به مرحله بعدی شده البته یکی از این ۲ مرتبه بازی جنجالی سپاهان و السد بود که با رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال آسیا سپاهان ۳ بر صفر بازنده شد.

الدحیل تحت عنوان فعلی ۲ بار با تیمهای ایرانی (ذوب‌آهن) بازی کرده که در هر ۲ بار پیروز شده ولی با نام لخویا مانند السد از نظر آماری کاملا همه چیز مساوی است و ۴ برد و ۴ مساوی و ۴ باخت مقابل تیم‌های ایرانی به دست آورده است و در تنها تقابل با تیم‌های ایرانی در مرحله حذفی فصل گذشته برابر پرسپولیس ناکام بوده است.

به هر روی باید تا پایان شهریور صبر کرد و دید آیا دو نماینده خوب ایران می‌توانند با عبور از تیم‌های قطری در یک اتفاق بی‌نظیر و تاریخی، یک نیمه‌نهایی تمام ایرانی را رقم زنند. پرسپولیس و استقلال به سابقه درخشان خود نیز می‌توانند امیدوار باشند. هر دو تیم در تنها حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا موفق به عبور از این مرحله شدند هر چند که الدحیل قدرتمندترین تیم این دوره بوده و در تمامی بازی‌ها به پیروزی رسیده ولی آخرین شکست این تیم در آسیا قبل از تغییر ساختار، برابر پرسپولیس بوده. استقلال نیز در آخرین بازی مقابل السد در پلی‌آف لیگ قهرمانان به پیروزی رسیده است.

نود

۵ ۱  
آی اسپورت
2018-05-23 15:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
sirvan.f
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰
از امروز احتمالا باید شاهد تقویت روزافزون دوتیم قطری و کوچ مهره های کلیدی دوتیم ایرانی به قطر باشیم.بازیکنای ایرانی هم که همه کاسب!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر