فهرست
هیچ چیز روشن نیست آقای کمیته اخلاق 
هیچ چیز روشن نیست آقای کمیته اخلاق 

هیچ چیز روشن نیست آقای کمیته اخلاق 

آی‌اسپورت- علی کفاشیان محکوم شده است به پنج سال دور ماندن از هرگونه فعالیت فوتبالی. همین‌طور مدیری که همواره در طول دوران مدیریتش به او نزدیک بود و البته یکی از مخالفان سرسخت قدرت گرفتن «محمدرضا ساکت» در فدراسیون فوتبال؛ یعنی عباس ترابیان. 

لابلای این خبرها، می‌توان به یک نقل قول رجوع کرد. علی کفاشیان چند ماهی پس از آن‌که جایش را با «مهدی تاج» تاخت زد و خودش جای او و او را بر کرسی ریاست خودش دید، در جمعی گفته بود: «ماندم که مثل رئوسای قبلی فدراسیون فوتبال دچار پرونده‌های امنیتی و مالی نشوم.»  از گذشته نه‌چندان دور که نگاه کنیم، داریوش مصطفوی و محسن صفایی فراهانی و محمد دادکان و حالا علی کفاشیان همگی یک سرنوشت داشتند. 

کفاشیان البته پیش از این هم (به سال ۱۳۹۱) در مصاحبه‌ای گفته بود که «ریاست فدراسیون فوتبال آخرین اتاق خانه مدیران ورزش است.» چون می‌دانست که پس از آن یا اسیر پرونده‌های فساد مالی می‌شود یا مانند صفایی فراهانی به گوشه‌ای تاریک می‌خزد. 

منهای این مسئله که علی کفاشیان شایسته این جریمه و سزا بوده یا نه و حتی اگر او واقعا در ناپدید شدن بیش از ۳۰۰ هزار دلار از درآمدهای ایران متهم بوده، چرا تا حالا  در دادگاهی قضایی محاکمه نشده است، باید این سوال را پرسید که «چرا فقط دو مدیر کنار گذاشته شده از بدنه فدراسیون فوتبال ایران دچار چنین حکمی می‌شوند؟»

دو مدیری که به ترتیب به دلیل «بازنشستگی» و «اختلاف سلیقه با محمدرضا ساکت» از فدراسیون فوتبال جدا شده‌اند، از سوی کمیته اخلاق متهم به فساد مالی و محرومیت می‌شوند. آیا هم‌دستی میان آنها نبوده؟ دو سال قبل «علی کریمی» در برنامه ۹۰ به صراحت در مورد همین داستان حق پخش تلویزیونی صحبت کرد. او از واسطه‌ای حرف زد که بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران را باید به فدراسیون فوتبال می‌رساند اما نه دلار و نه ریالی از سوی او به دست فدراسیون ایران نرسیده است. 

علی کریمی پس از همین صحبت‌‌ها با شکایت فدراسیون فوتبال و البته شخص مورد نظر در دادگاه حاضر و به دلیل نداشتن مدارک کافی محکوم شد. اما امروز همان پرونده، بدون در نظر گرفتن بخشی از داستان که توسط علی کریمی نقل شده، در کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران بازگشایی و بررسی می‌شود. همه هم محروم می‌شوند جز همان نامی که علی کریمی در موردش حرف زده بود. حتی محروم که نه؛ همه بازخواست شدند جز همان یک نفر. 

داستان جایی عجیب می‌شود که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در قبال شایعات و ابهاماتی که سال گذشته در مورد ناپدید شدن بیش از یک میلیون دلار از پاداش‌های فیفا به وجود آمده هیچ موضع‌گیری روشنی نداشته است. فدراسیون جهانی فوتبال سال گذشته لیستی از جرایم فدراسیون فوتبال ایران و اشخاص مرتبط با فوتبال ایران را رسانه‌ای کرد که براساس آن، باید مبالغی مشخص از حساب فدراسیون ایران و پاداش حضور در جام جهانی کاسته می‌شد. این رقم در تناسب با ادعای فدراسیون فوتبال تفاوتی بیش از یک میلیون دلار داشت. 

سکوت کمیته اخلاق در مورد این مسئله، خود به خود ذهنیتی را در همراهی با ادعای کفاشیان شکل می‌دهد؛ ماندم تا برایم پرونده مالی و امنیتی درست نکنند.  فوتبال ایران، کمتر از دو ماه پس از استعفای رسمی کفاشیان از فدراسیون فوتبال و خروجش از اتاق‌های این ساختمان، متوجه فساد مالی او می‌شود. چرا هیچ یک از مدیران کنونی فدراسیون یا سازمان لیگ تا امروز مورد بازخواستی جدی از سوی کمیته اخلاق یا نهادهای بالاتر قرار نگرفته‌اند؟ 

سوالاتی که امروز ذهن جامعه فوتبال ایران را مشغول کرده، ادله‌ای برای نقطه سیاه در پرونده مدیران کنونی فدراسیون فوتبال نیست. اما این حق که کمیته اخلاق باید هم‌اکنون در قبال «شایعات» یا «ابهامات» موجود در زمینه بلیت فروشی، حق پخش تلویزیونی، درآمدهای حاصله از تبلیغات محیطی و یا درآمدهای حاصل از جام جهانی وارد عمل شود هم از جامعه فوتبال ایران سلب نمی‌شود. 

محرومیت علی کفاشیان و عباس ترابیان بیش از آن‌که نشانه‌ای از شفافیت و برخورد قاطع با تخلفات باشد، زنده کننده ادعای علی کفاشیان در مورد سرنوشت رئوسای مستعفی یا معزول فدراسیون فوتبال بود.

۲    
آی اسپورت
2019-07-18 15:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر