فهرست
حاشیه‌های قضاوت فراپار 
حاشیه‌های قضاوت فراپار 

حاشیه‌های قضاوت فراپار 

آی‌اسپورت- قضاوت استفانی فراپار در دیدار سوپرکاپ اروپا همچنان و حتی بعد از انجام بازی هم مورد توجه اهالی فوتبال جهان قرار دارد. این برای اولین بار بود که یک تیم داوری کاملا زنانه، یک دیدار مهم اروپایی را قضاوت می‌کرد و نشان از این داشت که یوفا قرار است امسال داوری دیدارهای زیادی را به زنان بسپارد؛ قدمی محکم و رسا در جهت حمایت بیشتر از زنان و برابرسازی فضای مردانه فوتبال. قضاوت فراپار البته به هیچ عنوان باعث نشد بحث‌های سکسیستی موجود در جوامع مختلف اروپایی و غیره، به پایان برسد. از همان ابتدای شروع بازی خیلی‌ از کاربران شبکه های اجتماعی با نگاه تمسخرآمیزی قضاوت فراپار و کمک‌هایش را زیر ذره‌بین قرار داده بودند و با شوخی‌های جنسیت‌زده سعی در گرفتن لایک و ریتوییت داشتند. با این همه فراپار قضاوت قابل قبولی در سوپرجام انجام داد و به غیر از چند اشتباه-که هر داور دیگری هم ممکن بود آنها را انجام دهد- مدیریت خوبی در بازی داشت. 
 
برخی مدل قضاوت فراپار را محترمانه خواندند و اعتقاد داشتند حضور یک تیم زنانه در مسند داوری، باعث شده تا اعتراض‌های کمتری به تصمیم های قاضی میدان انجام شود و بازیکنان راحت‌تر حرف‌های او را قبول می‌کردند. نگاهی که نشان می‌دهد شاید حتی فرهیخته‌ترین افراد جامعه نگاهی جنسیت‌زده به قضاوت فراپار دارند.
 
بدون شک دلیل رفتار محترمانه بازیکنان با داور را شاید بتوان به نوعی رودربایستی معنی کرد. بازیکنان روی‌شان نمی شد با یک زن رفتار خشمگینانه داشته باشند و این مساله قطعا با قضاوت بیشتر زنان و عادی شدن این ماجرا، به حالت موجود بین بازیکنان و داوران مرد تبدیل می‌شود. جدای از این بازیکنان هیچ ذهنیت منفی و بدی نسبت به قضاوت فراپار و همکارانش نداشتند چون آنها هرگز بازی‌های قبلی آنها را سوت نزده بودند. در نتیجه ذهنیتی - مثبت یا منفی- در بین بازیکنان وجود نداشت تا بخواهند بر اساس این ذهنیت فراپار را قضاوت کنند و تصمیم‌های او را زیر سوال ببرند. 
 
فوتبال به عنوان ورزشی متعلق به طبقات پایین جامعه که اساسا طرفدارانش به طبقه کارگر و فرودست تعلق دارند، شاید یکی از آخرین رشته‌های ورزشی است که دارد بحث‌های جنسیتی را کنار می‌گذارد. در حال حاضر سال‌هاست که قضاوت دیدارهای مهم تنیس(ورزشی که غالبا به طبقه بالای جامعه تعلق دارد) را خانوم‌ها انجام می‌دهند و حتی در برخی از مسابقات مهم، میزان دستمزد تنیسورهای زن و مرد هم مساوی است. در فوتبال اما این ماجرا کمتر دیده می‌شود. فراپار و کمک‌هایش نشان دادند شکاف جسمانی سال‌های گذشته به اتمام رسیده وحالا زنان می‌توانند پا به پای مردان بدوند و از هیچ صحنه‌ای جا نمانند. در بازی چهارشنبه شب، اگر انتقادی هم به تیم داوری وارد بود، هرگز به سمت و سوی این نمی‌رفت که دلیل این اشتباهات به دلیل جا ماندن آنها از صحنه‌هاست. 
 
فوتبال حالا بعد از قضاوت یک تیم زنانه در بازی چهارشنبه شب بیشتر از گذشته می تواند گذشته جنسیت‌زده خود را کنار بگذارد و آماده عصری تازه باشد. عصری مملو از برابری.
 
۴    
آی اسپورت
2019-08-17 01:43:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر