فهرست
چهره روز: اولین شاگرد تمام کی‌روش!
چهره روز: اولین شاگرد تمام کی‌روش!

چهره روز: اولین شاگرد تمام کی‌روش!

آی اسپورت - جواد نکونام این روزها روی نیمکت تیم ملی نقشی اساسی ایفا می کند. او اولین دستیار کارلوس کی روش از زمان حضورش در تهران است که اجازه حرف زدن از کنار زمین را دارد. کسی که همزمان از روی نیمکت بلند می شود ، فریاد می‌زند. نکات فنی می گوید و نقشش احساس می شود. از روز اولی که کی روش به ایران آمد، همیشه این انتقاد از او بود که یک مربی برای سال های بعد از خود آماده نمی کند. کارلوس مدتی علیرضا منصوریان را کنار خود داشت، اما نه روی نیمکت. سرمربی استقلالی ها ولی همیشه از آن دوره همکاری و نقش آن در ادامه کارش می گوید: «یک روز گفتم می خواهم بروم دوره مربیگری در منچستر، کارلوس نگاهم کرد و گفت دوره مربیگری منچستر، همینجاست. من کنارت ایستادم. اگر مرد کاری، لباس تمرین بپوش و هرچه می گویم را انجام بده.»

منصوریان و کی روش
منصوریان و کی روش در تمرین تیم ملی

البته منصوریان به حرف کارلوس گوش کرد اما چون قبل از این مربیگری تیم ملی را تجربه کرده بود، کارلوس همیشه او را یک رده دورتر از تیم اصلی نگه داشت. مارکار دیگر دستیار کارلوس بود، پسر محجوبی که هیچ وقت آن اتوریته مرد اول بودن را از خودش نشان نمی دهد. هنوز هم نقشی کلیدی دارد اما برای روی نیمکت بودن. نفر قبل از این ها امید نمازی بود که جایی در بیزینس فوتبال ایران نداشت و رویایش بودن جای دیگری بود. پسر دکتر نمازی زاده بزرگ، سرانجام هم رفت آمریکا، همان جایی که فکر می کرد بستر پیشرفت مربیگری اش فراهم تر است.

نمازی و کی روش
امید نمازی و کی روش در تمرین تیم ملی

بعد از این ها و بعد از جام جهانی 2014 کارلوس که دنبال پوست اندازی بود، مدام یک جمله را تکرار می کرد. او مدام از این می گفت که بنای ایجاد تغییر و ساختن نسلی دارد که میراث دارش باشند. مدام از دایی، کریمی، مهدوی کیا و نکونام سخن می گفت. دایی که در مربیگری جریانی مستقل داشت. مهدی هامبورگ را انتخاب کرده بود و از این جمع حالا نکونام روی نیمکت است. از روزی که جواد از تیم ملی رفت، یک خلاء بزرگ در تیم ایجاد شد. نقش جواد در تیم ملی به عنوان کاپیتان، کمی بالاتر از کاپیتان بود. او یک برادر بزرگتر مقتدر بود. نفرات بعد از او این اتوریته را نداشتند و خلاء رفتنش کاملا حس می شد. یک سال بعد از رفتنش، نکو به نیمکت برگشته، این تفاوت نگاه کارلوس به او را به خوبی در میدانی که در اختیارش گذاشته می توان دید. در حرف هایی که کنار زمین می زند. نقشی که در انتقال پیام سرمربی دارد و وظایفی که بر عهده اش می گذارد. جواد دارد برای آینده آماده می شود و این را حتی رسانه های کره ای به خوبی فهمیده اند. مایکل چرچ، روزنامه نگار سرشناس فوتبال آسیا هم چنین اعتقادی داشت. اینکه جواد قرار است اولین شاگرد کامل نسل مربیگری کی روش در فوتبال آسیا باشد.

 

 

منبع: خبرآنلاین

۴ ۳  
آی اسپورت
2016-10-15 08:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
مصطفی
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵، ۰۸:۵۵
نوع رفتار پرحاشیه و ناپخته نکونام در کسوت مربیگری نشون داده که فقط میتونه یک مربی باشگاهی با مصرف داخلی باشه و نه یه مربی ملی. اگر نکونام مربی، همون نکونام با صلابت بازیکن بود خیلی جایگاه بالاتری رو میشد براش متصور بود.
۳ ۲
آیدین
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵، ۰۹:۴۱
این لنگی ها همه چی رو با هم قاطی میکنن، آره، تو خوبی
۱
محمد
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵، ۱۴:۳۳
اشتباه میکنی با یک اشتباه نمیشه راجب کسی قضاوت کرد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر