فهرست
پنج فریم به یاد ماندنی جام جهانی۲۰۰۲
پنج فریم به یاد ماندنی جام جهانی۲۰۰۲

پنج فریم به یاد ماندنی جام جهانی۲۰۰۲

آی اسپورت - جام جهانی 2002، نخستین جام قرن 21 شاید بی کیفیت ترین آنها بود. حذف یکی یکی مدعیان مثل فرانسه،آرژانتین،اسپانیا،ایتالیا، شگفتی سازی سنگال،ترکیه،کره جنوبی، قهرمانی چهارم برزیل، اولیور کان و میشائیل بالاک. ناداوری ها به سود کره. شاید بتوان جام جهانی 2002 را در همین چند جمله خلاصه کرد. در این مقاله سعی شده خاطره جمعی برای انتخاب این فریم ها در نظر گرفته شود.

 

1
1

شگفتی از همان بازی اول شروع شد. سنگال توانست مدافع عنوان قهرمانی فرانسه را در دیدار افتتاحیه شکست دهد. فرار الحاجی دیوف از کمند لبوف، پاس به بیرون در حضور دزایی،پتی و بارتز،ضربه بوبا دیوپ پس از برخورد به بارتز مجدداً در مسیر دیوپ قرار می گیرد، و گل..... شادی دسته جمعی سنگالی ها کنار پرچم کرنر به سبک شادی روژه میلا در جام جهانی 1990. جام جهانی 2002 از همان ابتدا نشان داد جام شگفتی هاست.

 

2
2

ناداوری به سود کره جنوبی، یکی از دو میزبان. اشتباهات مقابل پرتغال که به سود کره بود، گل سالم مورینتس  اسپانیایی که به اشتباه کمک داور مالدیوی اوت گرفته شد و البته شاه بیت همه آنها اشتباهات بایرون مورنو اکوادوری که هم ایتالیا را 10 نفره کرد و هم پنالتی محرز را شبیه سازی توتی تشخیص داد. در نهایت ضربه سر کشنده آن جون هوانگ که دروازه بوفون را باز کرد و ایتالیا را حذف. کره ای که به سد آلمان خورد و در نهایت با شکست مقابل ترکیه چهارم جام جهانی شد. جام جهانی که شاید بسیاری از هواداران فوتبال دوست ندارند آن را به خاطر داشته باشند.

 

3
3

ترکیه، هاکان شوکور،آلپای اوزالان،امره،اومیت داوالا،روشتو رچبر و البته ایلهان مانسیز. ترکیه شاید تنها تیم جذاب جام جهانی 2002 بود که فوتبال را با غیرت و تعصب و جنگندگی بازی می کرد. ترکیه ای که بالاتر از کستاریکا و چین، پایین تر از برزیل به یک هشتم رسیده بود و با غلبه بر ژاپن میزبان، به مصاف سنگال دیگر شگفتی ساز جام هفدهم رفت. بازی که به وقتهای اضافه کشیده شد انگار ترکها یادشان آمد اگر صعود کنند به نیمه نهایی راه خواهند یافت. سانتر از جناح راست توسط اومیت داوالا، برخورد توپ با زمین، ضربه فنی و آرام ایلهان مانسیز و گل طلایی. صعود ترکیه به نیمه نهایی برای دیدار با برزیل و شاید انتقام از ریوالدو.

 

4
4

گلزنی های پیاپی رونالدو که قصد داشت ناکامی فینال 98 را از یاد ببرد. رونالدو با آن موهای عجیب و غریب که برای منحرف کردن افکار عمومی از مصدومیتش به آن شکل در آورده بود. اتفاقاً رونالدو در شب فینال دو گل زد تا پنجمین قهرمانی برزیل را برای کشورش به ارمغان بیاورد. 3 حضور در فینال، 2 قهرمانی و 1 نایب قهرمانی برای رونالدو. جامی که او به همراه ریوالدو و رونالدینیو برای کشورش به ارمغان آورد.

 

5
5

سرنوشتی شبیه به باجو 94 در انتظار اولی کان 2002 بود. علیرغم درخشش در همه مراحل مقدماتی و حذفی، اولی کان درست جایی "سوتی" داد که نباید. شوت نه چندان محکم ریوالدو، مهار ناقص اولی کان و گل رونالدو. 11 دقیقه بعد رونالدو مجدداً روی پاس در عرض کلبرسون و حرکت فریبنده ریوالدو دروازه آلمان را باز می کند تا اولی کان اینگونه مغموم به تیر دروازه تکیه دهد. کسی که به همراه بالاک دو نفری آلمان را به دیدار نهایی رساندند و بالاک در نیمه نهایی محروم شد، کان هم که اینگونه با اشتباهش همه رشته های ژرمن ها را پنبه کرد.

۴ ۳  
آی اسپورت
2018-06-08 13:05:00
نظر دهید

۳ نظر
ElPhenomeno
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸
برزیل با مثلث جادویی رونالدو ریوالدو رونالدینیو در خط حمله باید قهرمان میشد
و البته کارلوس و کافو بهترین چپ و راست تاریخ
۵
محسن
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۲
در جام2002 اینکه داوران،کره جنوبی را بغل کرده بودند و فقط به جای بازیکنان کره گل نزدند اسمش شگفتی سازی نیست.کثیفی فوتبال در رده های بالاست که دو روز بعد،دیگه کسی ازش یاد نمیکند! مثل همین رفتارهای راموس در فینال اروپا و و و
۵
شاعر فوتبال
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۱۵
رونالدوی اورجینال
خاک تو سر استقلال

رونالدو توی رئال
خاک تو سر استقلال

پای سه چار تا دلال
خاک تو سر استقلال

پولی که شد پایمال
خاک تو سر استقلال

قبیله‌های بنگال
خاک تو سر استقلال

۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر