فهرست
در نقد میکروفون‌های رنگی؛ گزارش‌گر یا لیدر؟
در نقد میکروفون‌های رنگی؛ گزارش‌گر یا لیدر؟

در نقد میکروفون‌های رنگی؛ گزارش‌گر یا لیدر؟

آی اسپورت – درباره گزارش‌های جانبدارانه گزارشگرهای شهرستانی در سال‌های اخیر حرف‌های زیادی زده شده. انتقادات زیادی هم مطرح شده است. اوضاع البته فرق کرده اما فرقش این است که بدتر شده و گزارش برخی‌ از گزارشگران به یک «روایت لیدری و طرفداری از روی سکوها» نزدیک‌تر است. تا مدتی قبل این انتقادات بیشتر متوجه گزارشگران تبریز، اصفهان، اهواز و مشهد بود. اما به تازگی گزارشگر آبادان کاری کرده که مردم به گزارشگران بقیه شهرها درود و رحمت می‌فرستند!‌ گزارشگر آبادان در بازی اخیر این تیم مقابل سپیدرود رشت بعد از گل دوم صنعت نفت پشت میکروفون فریاد زد: «زنده باد صنعت نفت آبادان!» فضا طوری بود که انگار مثلا تیم ملی ایران با یکی از تیم‌های ملی کشورهای همسایه که با ما روابط خوبی هم ندارد مسابقه دارد! این البته اولین بار نیست که گزارشگر آبادانی چنین رفتاری را پشت میکروفون صدا و سیما انجام می‌دهد. اما این بار دیگر رفتارش خیلی گل درشت بود و به چشم آمد.

این رفتارها از گزارشگران تلویزیون کاملا بعید است و آن‌ها نباید حتی یک لحظه با دید هواداری بازی تیم شهرشان را گزارش کنند. اما گویا برخی متوجه موقعیتی که در آن قرار دارند نیستند. تصور کنید یک هوادار رشتی دارد بازی تیم شهرش در مقابل صنعت نفت را از شبکه آبادان نگاه می‌کند. آیا شنیدن این جملات گزارشگر او را ناراحت و عصبی نمی‌‌کند؟ باور نکردنی است که یک گزارشگر که باید بازی را منصفانه و به دور از احساسات هواداری گزارش کند جملاتی را بیان کند که باعث ایجاد حس انتقام، جنگ و بیزاری شود. تازه گزارشگران مزبور خودشان قطعا می‌دانند که نباید جانبدارانه گزارش کنند و در طول گزارش خودشان را هم کنترل می‌کنند. اما گزار‌ش‌شان می‌شود این‌ها که می‌بینیم!‌ اگر کمی غفلت کنند احتمالا حرف‌هایی می‌زنند و شعارهایی سر می‌دهند که سکوهای ورزشگاه هم از سردادن‌شان ابا دارند!

صد البته که به گزارش گزارشگران تهرانی هم ایرادات زیادی وارد است اما این ایرادات عمدتا به ادبیات و سبک گزارش آن‌‌ها مربوط است نه به گرایش‌ آن‌ها به سمت تیم‌های شهر تهران! حقیقت این است که سال‌هاست این روند در بازی‌هایی که از شهرستان‌ها گزارش می‌شود وجود دارد و کسی کاری برای رفع این مشکل نکرده است. برای بینندگان شاید لحن هیجان انگیز و فریادهای گوشخراش گزارشگر در هنگام حملات میزبان و سکوت و بی‌خیالی‌اش در هنگام گل زدن میهمان عادی شده باشد اما به نظر می‌رسد آش در برخی شبکه‌ها بسیار شور شده و این می‌تواند تبعات سخت وجبران ناپذیری داشته باشد.

۲۸ ۱۳  
آی اسپورت
2018-01-30 11:13:00
نظر دهید

۱۳ نظر
IQدر حد جلبک دریایی
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۶
سوتی دادی ها.تماشگر رشتی چه از شبکه آبادان نگاه کنه چه شبکه ورزش یا شبکه باران گزارشگر مال آبادانه.حداقل یه متن می نویسی خودت بخون بعد بچاپ.
۵ ۱
حمید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
عزیز جان مثل اینکه متوجه منظور آقای نامدار نشدی
وقتی یه بازی بغیر از استان خودت تو استان تیم رقیب هم پخش میشه یعنی چخش سراسری!
پس گزارشگر باید بیطرف باشه
۷
سعید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۷
چه ایرادی داره اقای نامدار؟
شما از گزارشگر میخواید دروغ بگه؟ با همون مثال شما پیش بریم.خب بازی برگشت مثلا تیم رشت با آبادان گزارشگر رشت طرف تیم خودش رو میگیره.اتفاقا اینجوری هیجان و زیبایی کار بیشتر میشه.شما دوست دارید همه مثل فلان گزارشگر بی روح و با یه تن صدای ثابت گزارش کنن در حالی که با دیدن چند بازی اروپایی زبون اصلی به میزان هیجان گزارشگر برای تیم شهرش پی می برید.

این ژشت بی طرفی چیه ورداشتید؟
۵ ۱
امیر
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۷
مثلا اگه بازی پرسپولیس و استقلال بود پخش زنده شبکه سه همین رفتارو گزارشگر تهرانی در قبال تیم شهرستانی بکنه؟ فکر نمیکنی باز خوردش چقدر بده؟
۳
سعید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۷
چه ایرادی داره اقای نامدار؟
شما از گزارشگر میخواید دروغ بگه؟ با همون مثال شما پیش بریم.خب بازی برگشت مثلا تیم رشت با آبادان گزارشگر رشت طرف تیم خودش رو میگیره.اتفاقا اینجوری هیجان و زیبایی کار بیشتر میشه.شما دوست دارید همه مثل فلان گزارشگر بی روح و با یه تن صدای ثابت گزارش کنن در حالی که با دیدن چند بازی اروپایی زبون اصلی به میزان هیجان گزارشگر برای تیم شهرش پی می برید.

این ژشت بی طرفی چیه ورداشتید؟
۱ ۱
حمید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۵۸
سعید جان!
ما که تلوزیون خصوصی نداریم که
تلوزیون ما ملیه
پس باید بیطرف باشه
خوبه تو بازیهای تیمهای تهرانی با تیم های شهرستانی عادل و مزدک و خیابانی طرف تیم تهرانی رو بگیرن؟ اونوقت خوبه؟
تصدیق کنید که گزارشگر باید بیطرف باشه مگر اینکه رسانه متعلق به اون باشگاه یا پخشش منحصر به اون استان باشه و تو استان تیم رقیب پخش نشه
۷
حمید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۰۱
متاسفانه در بیشتر شهرهای ایران یک حس دشمنی با دیگر شهرها و به خصوص تهران وجود داره و این باعث تاسفه و شاید همین باعث میشه گزارشگرهای بعضی شهرستانها گزارش بازی رو تریبونی برای اثبات حقانیت شهرشون در برابر شهرهای دیگه میدونن.
یه مثالی که خیلی به لحاظ فرم و نه محتوا روی اعصاب میره اصرار به اینه که مثلا شهر ما چنین است و چنان است و باقی شهرها هیچ جوره به ما نمیرسن مثلا آقای ساعی گزارشگر تبریز که تو بازی سال 1391 استقلال و تراکتور چند بار این عبارت رو که " از توسعه یافته ترین شهر کشور خدمتتون بازی رو گزارش میکنم" نه تنها روال بازی رو از دست میداد بلکه باعث این سوال بود که این مثلا چه امتیازی برای این بازی یا گزارشگر شما محسوب میشه؟ جالبه که قدیمها گزارشگر شیراز در یکی از بازیهای استقلال با برق شیراز داریوش یزدانی کوتاه قامت رو با فراز فاطمی بلند قد که از قضا ههر دو هم شیرازی هستند اشتباه میگرفت.
گزارشگران تهرانی هم متاسفانه جایگاه خودشون رو فراتر از صدا و سیما میبینن و فکر میکنن که هر چه بکنن صحیحه و هر چه بگن باید همه الزاما خوششون بیاد
امیدوارم استانداردهای کاری بخصوص در زمینه اموری که مربوط به مردم هست ارتقا پیدا کنه
۶
ميلاد
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۵
گفته شما درست است. ولي با تمام اين ايرادها بايد گفت تنها يك مركز تبريز هست كه گزارشگرش حال ادم رو بهم ميزنه. البته اين كار اصلا حرفهي نبوده و نيست. شايد بهتر باشه يك گزارشگر براي استان و يك گزارشگر براي بقيه گزارش كنه.
پدرام
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۴۴
آقای نامدار چه اشکالی داره گزارشگران شهرستانی واسه تیم خودشون فریاد بکشند

به هر حال گزارشگر داره تو اون شهرستان زندگی میکنه و خونه زندگیش اونجاست

مشکل اصلی اونجاست که همین تیمهای شهرستانی میاند تهران میگند گزارشگر ها باید ملی باشند ؟؟؟؟
۴
حمید
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۰۰
جان من دیدید گزارش حال به هم زن گزارشگر آبادان آقای عرب زاده رو؟
استقلال گل میزد انگار خبر فوت کسی رو بهش میدادن!
حالا هی بگید چرا جانبداری بده! حالمون از این گزارشهای یک طرفه بهم خورد
بعد خدا نکنه یکی از استقلال و پرسپولیس تعریف کنه تو تلوزیون یه جوری مظلوم نمایی میکنن طرفدارای تیمهای دیگه انگار این دوتا تیم مال اسرائیلن
گزارش یک طرفه و جانبدارانه تو پخش سراسری برای هر تیمی باشه مزخرفه
۱
آراز
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۱۰
برخلاف نویسنده مطلب فوق بنده معتقدم اشکال اصلی بر گزارشهایی وارد است که از شبکه های سراسری پخش میشود.جایی که گزارشگران شبکه سوم سیمای به اصطلاح ملی برای بدست آوردن دل طرفداران سرخابیهای پایتخت هرگونه دلبری را انجام میدهند.
مشکل آنجایی است که تکرار گزارشهای جانبدارانه به نفع دردانه های پایتخت،این ادبیات گزارشگران شبکه های سراسری را حتی برای شهرستانیها عادی کرده است.
در سطحی کلان تر بنده نقد اساسی بر نحوه کارگردانی بازیهای استادیوم آزادی دارم.عمدتا کارگردانی و بویژه صدابرداری این بازیها به نظر چندان بی غرض نیست.
پ ن؛استاد نقد اصلی شما به گزارشگر عزیز آبادانیست ولی عکس پس زمینه تراکتور را نشانه گرفته گویا!!!بی طرف بودن را از وجود خودتان آغاز کنید که گیرایی سخنتان بیشتر باشد جناب نام دار!
۱
حمید آذری کیشی
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۹
آراز جان!
ما تو تهران خودمون دلمون از دست این گزارشگرها خونه!
اتفاقا تنها چیزی که اینها ندارن عرق به تیمهای تهرانیه
نه عادل کرمانی
نه خیابانی تبریزی
نه یوسفی خویی
همه مال شهرهای دیگه اند
شما عزیزان تو شهرهای دیگه مخصوصا در شهرهای اذری زبان دچار سوتفاهم بزرگی با تهران هستید! بابا تهران که از دهه 20 شمسی مال خود ما اذری هاست خخخخ همه خودی هستیم
نه ازین خبرها اینجا نیست خیالت راحت
ولی قبول کن جمله تاریخی رو آقای ساعی گزارشگر عزیز تبریزی گفت که " از تبریز توسعه یافته ترین شهر ایران خدمت شما بازی رو گزارش میکنم"... خدایی بیشتر این تفرقه پراکنی ها از جانب بعضی آدمهای مغرضه که صرفا همه اهالی اون شهر موافقش نیستن
فرهاد
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۵۲
جک می گویید ؟ گزارشگرهای تهرانی تمایلات رنگی ندارند؟ کافیه یک باخت پرسپولیس بدهد از مجری برنامه تا گزارشگر - گوینده حبر ورزشی و حنی گوینده اخبار سیاسی اشک در چشمانشان جمع میشود و با بغض حرف می زنند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر