فهرست
فخرفروشی با پیراهن‌های حراجی آدیداس
فخرفروشی با پیراهن‌های حراجی آدیداس

فخرفروشی با پیراهن‌های حراجی آدیداس

آی اسپورت - با وجود هیاهویی که تراکتوری‌ها هفته گذشته برای رونمایی از پیراهن جدیدشان به راه انداختند، بازیکنان این تیم دیروز با همان پیراهن سفید قدیمی به میدان رفتند؛ لباسی که اول فصل هم از آن رونمایی کرده و کلی هم به بقیه تیم‌ها فخر فروخته بودند که دیگران نمی‌توانند حتی از منیریه از این لباس‌های مارک آدیداس بخرند.

برخی از نزدیکان باشگاه تراکتور گفته‌اند که پیراهن دوم هنوز از گمرک ترخیص نشده است. اگر این ادعا درست باشد، سؤالی که پیش می‌آید این است که پس پیراهن قرمز این تیم که چند روز پیش در تمرین از آن رونمایی شد، چگونه وارد شده بود؟ آیا اشتباه است اگر فکر کنیم مدیران این باشگاه فقط چند دست لباس قرمز خریده و یادشان رفته بود که برای بازی‌های خارج از خانه، به لباس دوم و سوم هم نیاز دارند؟

سؤال مهم‌تر این است: رابطه‌ بین باشگاه تراکتور و برند آدیداس چگونه است؟ اگر آدیداس اسپانسر تراکتور شده پس چرا در وبسایت این کمپانی شناخته شده، نامی از باشگاه تراکتور نیامده؟ در وبسایت آدیداس می‌توان پیراهن همه تیم‌های تحت‌قرارداد این کمپانی را به راحتی خرید، اما این امکان برای تراکتور پیش‌بینی نشده است. دلیلش چه چیزی می‌تواند باشد غیراز اینکه آدیداس اسپانسر تراکتور نیست و مالک متمول این باشگاه تنها با هدف فخر فروشی به رقبا و تأثیرگذاری روی هواداران خودی، چند دست لباس با کیفیت خریده است؟

همه می‌دانیم آدیداس به‌خاطر تحریم‌ها حاضر نیست اسپانسر تیم‌های ایرانی شود. حتی تیم ملی در جام جهانی هم با لباس ارزان‌قیمت و زیر ۲۰ یورویی آدیداس در مسابقات شرکت کرد و پول آن را هم پرداخت. پیراهن آدیداس تیم ملی، با وجود صعود این تیم به جام جهانی، در هیچ‌یک از فروشگاه‌های حقیقی و مجازی آدیداس پیدا نمی‌شد. اغلب ایرانی‌هایی هم که در روسیه این پیراهن را به تن کرده بودند، آن رانه از نمایندگی‌های رسمی آدیداس که از تولیدی‌های منیریه خریده بودند!

دریغ از یک کار اصولی

محمدرضا زنوزی، مالک تراکتور سال‌هاست حضور پررنگی در فوتبال ایران دارد و هزینه‌های زیادی هم کرده است اما به ندرت می‌توان ردی از تأثیرات مثبت او بر این فوتبال پیدا کرد. مالکیت همزمان این سرمایه‌دار بر دو تیم تراکتور و گسترش‌فولاد (که پارسال امتیازش به ماشین‌سازی واگذار شد) در سال‌های اخیر همیشه مورد مناقشه بوده. قوانین فیفا و البته اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران حضور همزمان یک شخص در دو باشگاه را منع کرده اما اطرافیان زنوزی در رد این ایراد، به مدیریت همزمان وزارت ورزش بر استقلال و پرسپولیس اشاره می‌کنند. به‌نظر می‌رسد مدیران فدراسیون فوتبال هم به دلایلی نامعلوم از این نقض آشکار مقررات چشم‌پوشی کرده‌اند.

به گفته منتقدان، زنوزی در یکی، دو سال اخیر با خریدهای پر سرو صدای بازیکنان و مربیان خارجی، تأثیر منفی بر بازار فوتبال ایران گذاشته و قیمت‌ها را غیرواقعی کرده است. حالا این نگرانی به‌وجود آمده که با خرید لباس از کمپانی آدیداس، او بدعت بد دیگری در فوتبال ایران پایه‌گذاری کند. اگر قرار باشد بقیه تیم‌ها هم تراکتور را الگو قرار دهند، از سال آینده به جای قرارداد اسپانسری با تولید‌کننده‌های لباس، همه به‌دنبال خرید لباس‌های شناخته شده خواهند بود. به این ترتیب باشگاه‌ها نه‌تنها یکی از روش‌های درآمدزایی‌شان را از دست می‌دهند، که مجبور خواهند شد سالانه بودجه قابل توجهی برای خرید لباس کنار بگذارند.

دو رونمایی در یک نیم فصل

آیا قانون به تیم‌ها اجازه می‌دهد در یک فصل، دو پیراهن با دو طرح متفاوت بپوشند؟ معمولا در همه لیگ‌های معتبر تیم‌ها موظفند ابتدای فصل پیراهن‌های اول، دوم و سوم خود را معرفی کنند و در طول فصل اجازه ندارند آن را تغییر بدهند. در دوره قبلی مدیریت انصاری‌فرد در پرسپولیس، این تیم به‌خاطر اراده اسپانسر اقدام به تعویض پیراهن طرح ساده خود با پیراهن‌های راه‌راه قرمز و سفید کرد که هر بازی جریمه‌اش را هم پرداخت.

پیراهن آدیداس چند؟

وارد سایت آدیداس که بشوید چیزی درباره تراکتور وجود ندارد و پیراهن‌های طرح جدید این باشگاه البته بدون آرم در این سایت با مبلغ ۳۵ یورو قابل‌خرید است که ۲۰ درصد هم تخفیف پاییزه به آن خورده و قیمت تا ۲۸ یورو پایین آمده است. یک مدل 19یورویی هم از همین طرح در سایت وجود دارد. شورت ۲۲ و جوراب ۱۲ یورو قیمت خورده. قیمت همین لباس با همین طرح اما با لوگوی باشگاه فنرباغچه یا آژاکس ۸۹.۹۵ است. دلیلش هم فقط همان لوگویی است که باعث درآمدزایی برای این باشگاه‌ها می‌شود. STRIPED 19JERSEY را در سایت آدیداس جست‌وجو کنید و پیراهن تیم محبوب خود را بخرید. بعدا مجبورید لوگوی تراکتور و هواپیمایی آتا متعلق به زنوزی را خودتان بچسبانید؛ البته نه به این بدسلیقگی که این دو لوگو بدون نظم و درست در تلاقی خطوط راه‌راه به پیراهن جدید تراکتور چسبانده شده است.

چند برند در یک تمرین؟

آخرین تمرین تراکتور با پیراهن‌های برند پوشاک « مجید» برگزار شد و دروازه‌بان‌ها هم با پیراهن «یوسف‌جامه» تمرین کردند؛یعنی باشگاه فقط یک دست پیراهن و شورت و ساق خریده و هیچ خبری از لباس دوم یا سوم و لباس تمرین نیست. اما با همین هم می‌شود به دیگران فخر فروخت.

همشهری ورزشی

۲۳ ۱۱  
آی اسپورت
2019-10-23 01:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
اردلان
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۲:۰۲
باز همشهری ورزشی و باز یه متن بی اساس دیگه علیه تراکتور! این پیراهن ها دارای تکنولوژی ای هستند که باعث کمتر عرق کردن و تنفس بهتر بازیکنان در طول بازی میشه. درحالی که پیراهن های مجید و یوسف و آل اشپورت این ویژگی رو ندارن. قطعا هر تیمی به منافع خودش فکر میکنه و پوشیدن پیراهن با بهترین تکنولوژی یکی از این منافع تیمی هستش!
bahar
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۲:۱۹
اون جریان سوزش هاتون هنوز هستش؟به مهندس خیلی گفتیم پماد سازی رو ولی کو گوش شنوا؟
اصن فرض کن دارن پول میدن میخرنش،دارندگی و برازندگی...
مهدی
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۲:۲۴
اصلا به شما چه ربطی داره آدیداس اسپانسر ترکتور هستش یا نیست به شما چه ترکتور فخر می فروشه یا نه . کلا باشگاه ترکتور در حوزه کاری شما نیست بهتر هستش که در حوزه کاری خودتون فعالیت کنید یعنی در مورد دو تیم پایتخت بنویسید و از اون ها تعرف تمجید کنید .
هوادران ترکتور به شما به انواع ذشمن احمق می شناسن از قدیم گفتن دشمن باهوش بهتر از ذشمن نادان هستش . اگه دشمن ترکتور که شما باشید از ترکتور تعریف کرد اون موقعه یعنی باشگاه ترکتور داره راه اشتباهی می ره ولی وقتی شما از ترکتور با این مقاله های سخیف انتقاد می کنید یعنی باشگاه ترکتور داره فوق العاده کار می کنه . هر روز یک نوع به موضوع لباس های ترکتور می پردازید یک بار می گید مال تیم مالی هستش حالا هم این طوری . این قدر تابو نباشید کمی سیاست داشته باشید و سورش خودتون رو پنهان کنید. باشگاه ترکتور جز 5 باشگاه پرهوادار جهان قراز داره این واقیتی هستش که شما منتشر نمی کنید
حبیب
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۴۰
وای سوختم از دست این زنوزی و کارهایش!
حسین
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۰۳
بدجوری داری میسوزی ااااا... سه چهار روز پیشم یه متن زده بودتراکتور با اینهمه خرج۴تا گل زده که یکیش گل بخودی پس از پرسپولیس نمیشه انتقاد کرد.. که تراکتور توی قائم شهر به تیم خوبه نساجی ۴تا زد
حسین
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۱۰
آخه چرا اینهمه حسودی و کینه ... نویسنده مریض این متن یه سرچ میکردن این پیراهن پیراهن چندتا از تیم های مطرح و شناخته شده توی اروپا هستش.. خیلی مریض هستین و هم همشهری و هم آی سپورت... یه متن از برد تراکتور توی سایتتون نزدین که اگه پیروزی همچین بردی آورده بود الان از مقایسه پیروزی و بارسلونا مقاله ها نوشته بودین... خیلی خوشحالم که اینقدر دارین میسوزین...
یاشار
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۲۸
آخه احمق ، صدها تیم اروپایی هم آدیداس میپوشن ولی آدیداس به جز چند تا تیم اسپانسر تمام آنها نیست، بقیه تیم ها صرفا خریدا هستن به خاطر کیفیت بالای پیراهن. تراکتور هم همین‌طور،
به جای گیر دادن به باشگاه تراکتور، برو دو تیم پایتخت را تحقیق کن که چطور با ال اشپورت قرارداد بستن ، چرا طرف قرارداد شانه خالی می‌کنه و لباس های طرح آماده میده و حاضر نیست طراحی کنه و تهدید می‌کنه که لباس نمیدم،چرا کیفیت لباس های ال اشپورت در آلمان با لباس های فروخته شده در ایران اینقدر تفاوت داره، اصلا روماریو اسپورت چرا باید طرف قرارداد باشه، چرا واسطه؟!!! چرا مستقیم با آلمانی ها قرارداد نمیبندن، توجه داشته باشید همه اینها با بودجه عمومی ورزش انجام میشه که به جای هزینه در زیرساخت ورزش در شهرهای ایران صرف ولخرجی های عجیب و غریب دو تیم پایتخت میشه که ثمره مثبتی نداره
محمد
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۱۳
نویسنده پست بی همه چیز به همون تیمهای که ازشون زیر میزی میگیری تا علیه تیمهای رقیب مقاله بزنی بگو میتونین همون حراجی ها رو بگیرین
بهروش مادرقهبه
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۱۰
خخخخخخ باز این مادر جنده سوزش گرفته. بهروش قرمساق اگه بلدین شما هم لباس آدیداس حراجی بپوشین. خاک تو سر عقد ایت بکنن با اینکه زنت هر روز زیر برانکو خوابید ولی باز برانکو رید بهتون و دررفت
۳
بوی سوختگی میاد
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۴۶
تیم های سوگلیتون همینقدر هم عرضه ندارن
۳
Fem
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۷
تراکتور هواداری نداره که این چیزا واسش مهم باشه یکی کلا تو این سایت هست که اون هم دیوانست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر