فهرست
زنگ ورزشی که دیگر مثل سابق نیست
زنگ ورزشی که دیگر مثل سابق نیست

زنگ ورزشی که دیگر مثل سابق نیست

آی اسپورت - زنگ مدرسه، مدرسه‌هایی که زنگ ورزش ندارند یا هنوز هم زنگ ورزش در آنها محترم و جدی و مهم نیست. هنوز انگار باور نکرده‌ایم که بزرگ‌ترین درس در مدرسه از دل بازی‌ها درآمده، نه لای جزوه‌ها و کتاب‌هایی که در طی سال‌ها قرار نیست رنگ و طرح و حکایت عوض کنند. زنگ ورزش همیشه جذاب‌ترین زنگ مدرسه است اما همیشه تحقیرشده، اضافه و بی‌محتوا جلوه‌اش داده‌اند.

ورزشکار حرفه‌ای، مهم‌ترین سال‌های آموزش و حرفه‌ای شدن خود را در مدرسه می‌گذراند اما دور و فارغ از ورزش. تصویر حلقه بسکتبال شکسته و زمین‌های والیبال که تور ندارد در ذهن همه هست. در حیاط مدارس این حداقل امکانات ورزشی مهیا نمی‌شود. عجیب‌تر اینکه در مدارس انتفاعی خصوصی متوسط، همین حلقه بسکتبال شکسته و زمین والیبال بدون تور هم یافت نمی‌شود. اغلب مدارس انتفاعی در ساختمان‌هایی غیراستاندارد برای تأسیس مدرسه فعالیت می‌کنند، بدون فضایی برای ورزش. مدارسی که شهریه گزاف می‌گیرند، معمولاً در هر هفته یک سالن را اجاره می‌کنند تا دانش‌آموزان زنگ ورزش را برای رفع مسوولیت گذرانده باشند. ورزش اما یک درس جدی نیست، یک جریان دایمی در مدرسه نیست و این را باید یک محرومیت دانست، حتی برای قشری که هزینه گزاف برای تحصیل فرزند خود می‌پردازند.

سالها پیش، وقتی اخلاق‌پسند، پینگ‌پنگ باز ایرانی در آسیا عنوانی را به دست آورد، در روزنامه جهان فوتبال نوشته بودم او محصول مدرسه‌ای است که یک میز پینگ پنگ ندشت. اخلاق پسند هم مدرسه‌ای سالهای دورم بود در مدرسه راهنمایی عدالت رشت که تنها امکانات ورزشی‌اش یک حلقه بسکتبال شکسته بود و در ۳ سال دوران راهنمایی ما هرگز تعمیر نشد. ما رفتیم و آخرش یک تور سبد هم نخریدند، چند تخته‌اش همیشه پوسیده و شکسته بود. از همان مدرسه اما بدون میز پینگ‌پنگ یکی از مهم‌ترین چهره‌های پینگ‌پنگ ایران بیرون آمد و این افتخار دیگر مضحک شده که بگوییم بدون هیچ امکان و فرصت استعدادی پرورش یافته است.

هیچ احساسی برای بچه‌ها دل‌انگیزتر از شروع مدرسه نیست اما کدام مدرسه؟ مدرسه‌هایی که ورزش و بازی در آنها یک فراموش‌شده‌ی تاریخی است، مدرسه‌هایی که بازی در آنها حسرت نسل‌هاست.

ایران ورزشی

۸ ۱  
آی اسپورت
2018-09-24 02:00:00
نظر دهید

۱ نظر
ara
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۲۱
یادمه كل فكرمون یه هفته این بود كه كی زنگ ورزش میشه فقط به عشق همین یه بار فوتبال تو هفته میرفتیم مدرسه...چه حالی میكردیم بدون هیچ امكاناتی
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر