فهرست
شیطان همیشه پشت در است!
شیطان همیشه پشت در است!

شیطان همیشه پشت در است!

آی‌اسپورت- خودمان نوشتیم پایان و شروع کردیم به دست زدن. جیغ هم زدیم و گاهی از فرط شادی، بعضی از ما حتی از حال رفتند. آن‌موقع گمان می‌کردیم فقط طرحی نو ساخته‌ایم، اما هر چه دورتر می‌شویم ابعاد ماجرا بزرگتر می‌شود. شاهکاری خلق کرده‌ایم یگانه.

یک- نظم تیم ملی به هم ریخته. این را هر کودکی هم می‌تواند از قاب تلویزیون ببیند. نظم جدید کجاست؟ ما به نظم نخواهیم رسید، چون چیزی از نظم نمی‌دانیم. مربی هم نمی‌داند. رسانه نمی‌داند. گزارشگر نمی‌داند. ما توی ندانستن داریم غوطه می‌خوریم. ما از نظم گریختیم تا برسیم به فوتبالفارسی، به افتخار برای سه گل خوردن از برزیل توی بازی دوستانه، به خراب کردن بنای کامبوج و گوام و لائوس. هرگز نفهمیدیم کامبوج را می‌شود ویران نکرد. می‌شود توی آینه کامبوج خودمان را ببینیم. وقتی به کامبوج حمله می‌کنیم، از ضد حمله مراکش بترسیم. نظم برای همیشه، برای ما، برای ما که وقتی آن نظم ساخته می‌شد، گمان می‌کردیم داریم تلف می‌شویم توی دستان زمختش.

دو- کریس اندرسون و دیوید سالی در کتاب بازی اعداد از این حرف می‌زنند یک گل زدن خیلی‌ کار بزرگتری نسبت بـه گل نزدن است( ۱>۰) اما بـه دست آوردن کلین شیت خیلی‌ بزرگتر از زدن یک گل است(۰>۱). در تیم کارلوس کیروش اگر توی هر سلولی از هر بازیکنی می‌رفتی، این نتیجه هک شده بود. وقتی بازیکنی می‌داند از فوتبال چه می‌خواهد که مربی‌اش بداند از فوتبال چه می‌خواهد. کی‌روش گاهی وقت‌ها هم شوخی می‌کرد. یک‌بار هم توی مصاحبه‌ای گفته بود «من بعضی وقت‌ها می‌گویم خدایا چرا فوتبال اینقدر ساده است؟»

سه- کارلوس کی‌روش می‌گفت خدا آن تیم‌هایی که خوب آماده نمی‌شوند را تنبیه می‌کند. ما تنبیه شدیم. جرم ما این است که هیچ چیز از کی‌روش یاد نگرفتیم. او احمق بود که گمان می‌کرد این‌جا میراثی به جا گذاشته.

چهار- ضرب‌المثل پرتغالی هست كه می‌گويد شيطان هميشه پشت در است. این ضرب المثل را هم از کی‌روش شنیدیم. توضیح می‌داد که به همین دلیل است که اینقدر به جزئیات توجه می‌کند. « من امشب خوابم نمی‌برد اگر مطمئن نباشم نامه‌ی كتبی‌ای از طرف فيفا وجود دارد كه در آن قيد شده هيچ مشكلی براي بازی كردن بازيكنانم در بازی آينده وجود ندارد. جزئيات توجه جدی من را به خود جلب می‌كند. شما اگر در بهترين اتاق دنيا هم كار كنيد، يك و تنها يك مگس كوچك در آن وجود داشته باشد، كار شما را سخت می‌كند.»

پنج- توی این مدت، در مورد انتخاب ویلموتس فقط شنیدیم که چون جوان بوده انتخاب شده. تاج بارها گفته معیار ما انتخاب مربی بین ۴۰ تا ۵۰ سال بوده. کارلوس کی‌روش می‌گفت بعد از سال‌ها تجربه کردن و یاد گرفتن شخصیت و تفکرش ثابت شده. تکرار می‌کرد که اگر در جوانی روزی ۱۵۰ اشتباه می‌کرده، الان فقط روزی دو بار اشتباه می‌کند.

شش- من تجربه فعاليت در بسياری از نقاط دنيا را دارم. مردم و افكارعمومی بيشتر به دنبال راه حل‌های غيرواقعی هستند تا كار كردن. چرا كه كار كردن زياد و پشتكار داشتن سخت است. اينكه روی كاناپه بنشينيد و آرزو كنيد تا تيم ملی بدون تلاش به جام جهانی برود كار ساده‌ای است و البته طرفداران زيادی هم دارد. اما حقيقت اين است که تلاشگران موفق می‌شوند و راحت طلبان به جایی نمی‌رسند. (کی‌روش ۳۰ دی ۱۳۹۰)

هفت- طومار نوشتن بعد از باخت تیم ملی هنر می‌خواهد. دوستانی داشتند و ژاپنی‌ها را شوکه کردند. اما بعد از باخت مگر می‌شود نوشت؟ این تلخی به جان نشسته!

۴۰ ۵  
آی اسپورت
2019-11-15 07:50:00
نظر دهید

۵ نظر
عاشق لنگ
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۰۹:۲۰
مسبب همه اینها برانگوه و خبر نهاران و اون اکثریت فندق مغز لنگی هست
اما قربون خدا برم. به قول یکی شما بردن بالا و بالا تا بیایید فینال آسیا اما رنگ جامو نبینید. خدا جای حق نشسته
کنت دراکولا
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۵۱
یه مطلب نوشتی پنجاه بار اینکه کیروش اینو به من گفت کیروش این ضرب المثل پرتغالی رو گفت!!!!کیروش اینکار رو کرد!!!!لابد از خصوصی ترین مساعل هم لابد گفته!!!!اینکه جلوت زنتو میگایید میگفت اینجوری بگا!!!!ننتو جر میداد میگفت به بابات بگو اینجور جر بده!!!!راستی کیروش موقعی که زنتو عقب جلو میکرد کاندوم میذاشت!!؟؟
۹ ۱
.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۳۶
عراق میاد ننه تورو جر میده
بایرن شهر بابک
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۴۷
آی اسپورت با چه منطقی فحاشی کامنت این بابارو تایید میکنه ، خجالت هم خوب چیزیه
۶
محمد
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۱۰
با همون منطقی که فحشهای ناموسی شما کیسه کشها رو راجع به بهروش ووو دیگه ضد کیروشها چاپ میکنه,زدی ضربتی,ضربتی نوش کن.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر