فهرست
چهار نکته درباره ویلموتس و آینده‌
چهار نکته درباره ویلموتس و آینده‌

چهار نکته درباره ویلموتس و آینده‌

آی اسپورت – مارک ویلموتس خیلی خوش شانس است که در شب شکست ناامید کننده تیم ملی برابر عراق، بنزین گران شد تا درد این بازی کسی را آنقدر آزار ندهد. ویلموتس اگر واقعا یک سرمربی علاقمند به حرفه اش و کار در تیم ملی باشد می تواند از این اتفاق کاملا به نفع خود و تیم استفاده کند.

ویلموتس در شرایط کالدرون

خیلی از مسایل به مارک ویلموتس بستگی دارد اما نه همه چیز. الان مهمترین حرفی که شنیده می شود مقایسه تیم با تیم کی روش است اما این کار درست نیست. شرایط کارلوس کی روش در تیم ملی ایران را می توان با شرایط برانکو در پرسپولیس ، استراماچونی در استقلال و یا حتی قبل از آن محمد مایلی کهن در تیم ملی و امیرقلعه نویی در اولین دوره اش در استقلال مقایسه کرد. کی روش و تمام این مربیان در زمان خودشان تیم هایی را تحویل گرفتند که باید یک دوران یا یک وضعیت جدید تعریف و ساخته می شد. تیم ملی در ابتدای دهه نود دو شکست بزرگ با پروین داشت و ستاره ها کارایی خود را به دلیل بالارفتن سن از دست داده بودند. مایلی کهن در شرایطی تیم ملی را گرفت که برای پرکردن لیست نفرات از رده های امید باشگاهی هم بازیکن به تیم ملی دعوت کرد. همه به او آنقدر فرصت دادند تا در نهایت تیمی شکل بگیرد که در جام ملت های آسیا 96 به میدان رفت. کی روش هم در چنین شرایط مشابهی تیم را به خدمت گرفت و هشت سال فرصت داشت تا تیم ملی را با تفکرات خودش بسازد و این کار را هم با وجود مشکلاتی که وجود داشت انجام داد.

چرا ویلموتس را آوردید؟

باید دید چرا ویلموتس را به تیم ملی آوردند؟ از نظر فنی گفته می شود دنبال بازی تهاجمی هستیم و این چیزی است که عموم علاقمندان به فوتبال در ایران دوست دارند. تیم ملی دنبال جذب تماشاگر و ارائه بازی های تهاجمی است و یک مربی برای تغییر رویکرد بازیکنان و تیم حتی افکار عمومی نیاز به زمان دارد. مشکلی که کالدرون هم دارد. این حرف به این معنا نیست که کالدرون و ویلموتس مربیان موفقی در فوتبال ایران بوده اند اما آن ها برای ساختن تیم مدنظرشان با مشکل تغییر ساختارهای کلی مواجه هستند. کی روش و برانکو دو مربی با تفکرات خاص خودشان بوده اند و ویلموتس و کالدرون نمی توانند شبیه آن ها فکر کنند. اگر تیم ملی ایران قصد داشت راه کی روش را ادامه بدهد فدراسیون قطعا انتخاب بدی داشته است و باید یک مربی نزدیک به تفکرات کی روش به تیم ملی می آمد. یا اگر دنبال تیم زودبازده بودیم بازهم باید دنبال مربیانی می رفتیم که بتوانند در مدت زمان کوتاهی نتیجه بگیرند. اما اگر با ویلموتس قصد تغییر ساختاری در شکل و سبک فوتبال داریم باید صبر کنیم.

عشقی که احساس نمی شود

سوخت و خرج صبوری امید است و باید پرسید آیا مرد بلژیکی توانسته این میزان امیدواری را به وجود بیاورد که بتوان به او فرصت لازم را برای ساختن تیم ملی داد. ویلموتس شروع خوبی داشت اما شرایط امروز مثل عشق آتشین یک شبه بوده است. آن اشتیاق در ویلموتس دیده نمی شود. او مثل کی روش زمان خیلی کمی در ایران است و از آن بدتر در آستانه بازی مهم برابر عراق به خاطر مسایل مالی دیر تمرینات را شروع کرد.

ماندن یا درست ماندن؟ مساله این است

عجیب است که کسی مثل مارک ویلموتس بدون مطالعه هدایت تیم ملی ایران را قبول کرده است. وقتی همه دنیا مصاحبه های جنجالی کارلوس کی روش را درباره اوضاع نابسامان اقتصادی و امکاناتی فوتبال دنیا خوانده اند بعید است که ویلموتس آن ها را ندیده باشد. با تمام این اوصاف او حالا که دستمزدش را گرفته و شرایط را هم بهتر فهمیده است دو راه دارد. او باید پای کارش بایستد و تیم ملی را از این وضعیت بیرون بکشد در غیراینصورت ماندن او می تواند به رقم خوردن دوران ناخوشایند برای هر دو طرف منجر شود. شکست با تیمی که در رنکینگ اول آسیا قرار داشت و نمایشش در جام جهانی تحسین برانگیز بود می تواند در آینده کاری ویلموتس هم یک نمره منفی بزرگ باشد. اینکه فدراسیون فوتبال و او تنها به خاطر مبلغ قرارداد مجبور به همکاری باشند بدترین انتخاب به حساب می آید.

 

ورزش سه

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-11-16 13:21:00
نظر دهید

۱ نظر
بابک66
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۲۲
هرکی که بیننده فوتبال باشه و کمی فوتبال بفهمه و کمی هم حافظه بلند مدتش خوب باشه حتما حذف بلژیک در مقابل آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل با نسل طلایی فوتبال بلژیک و حذفش رو به یاد داره، دقیقه 93 اون بازی تیبو کورتوآ با وجود اینکه تیمش 1-0 عقب بود و در حال حذف از جام جهانی بعد از گرفتن یه تک به تک از مسی آنچنان با مشت های گره کرده خوشحالی میکرد به خاطر یک سیو و موفقیت کوچک شخصی که انگار تیم بلژیک با با اون مهار برنده بازی شده بود...بی غیرتی و بی خیالی سرمربی و بازیکنای بلژیک که فقط دنبال نمایش شخصی بودن توی اون بازی کاملا برای همه عجیب بود...سرمربی اون نسل طلایی مارک ویلموتس بود...این آدم حتی به تیم ملی کشور خودش هم تعصب و ارق نداشت... اینجا هم فقط برای پول اومده و باز هم دلالان عزیز خوب سر تاج و هم پیاله هاش رو کلاه گذاشتن و آنچنان قرارداد سنگینی بستن که الان با وجود 99 درصد احتمال حذف از دور اول گروهی جرات اخراجش رو هم ندارند.
به یاد بیارید که یکی از دلایل رفتن کیروش رو اون زمان عدم توانایی در تامین مالی قراردادش دونستند. در حالی که کیروش با مبلغی کمتر از ویلموتس حاضر بود در ایران بمونه و ثمر نهالی که در جام جهانی 2018 کاشته رو در جام جهانی 2022 برداشت کنه.
بعد گفتن کیروش نگاه از بالا به پایین داره
جواد خیابانی گفت که کیروش به ملت ما توهین کرده
الان مشخص شد که همه در راستای یک سناریو بوده و فقط قرار بود کیروش نباشه
حالا هرکی با هر مبلغی که جایگزینش بشه اشکالی نداره
با وجود دو باخت سرمربی بی غیرت تیم ملی رفته کشورش و فیفا دی بعدی هم از دست رفته، به هیچی هم کاری نداره...تیم ملی بازی تدارکاتی نداره، لباس درست حسابی نداره، اردوی درست حسابی نداره هیچ اعتراضی نمیکنه، فقط پولش دیر که بشه اعتراض میکنه
باید به امثال جواد خیابانی، شهاب قاسمی و مازیار ناظمی ها گفت تعصب کارلس کیروش به تیم ملی ما که حتی برای یک لباس با کیفیت می جنگید توهین نبود بلکه حضور سه روزه قبل از بازی مرگ و زندگی جلوی عراق توهینه
کارلس کیروش اهمیت فوتبال در جامعه ما فهمیده بود که چطور مردم با برد تیم ملیشون تا آخرین طبقه خوشحالی صعود می کنند، برای همین با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش میکرد
کیروش خودش به تنهایی یک فدراسیون فوتبال بود و سرپوش گذاشته بود روی همه ضعف های مدیریتی مدیران پاپتی و دزد ما
زمان کیروش فدراسیون در تدارک 4 تا باز تدارکاتی نا توان بود خود کیروش باید میرفت بازی تدارکاتی جور میکرد بعد بهش لقب دلال موزامبیکی دادن یه عده ابله کوته فکر
گفتند که کیروش نگاه بالا به پایین داره و کسی رو تو فدراسیون آدم حساب نمیکنه، الان سوال اینه که آیا اونجا آدم عاقلی هم پیدا میشه؟؟؟ شمایی که اینها رو میگفتید همین ویلموتس بی انگیزه و بی خیال و بله قربان گو رو میخواستید که پیداش کردید
بعد از باخت یا مساوی جلوی بحرین هم به احتمال 99 درصد برکنارش میکنید و همه تقصیر هارو میندازید گردنش و محکم تر صندلیاتون میچسبید.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر