فهرست
بازگشت پرسپولیس با مغانلو
بازگشت پرسپولیس با مغانلو

بازگشت پرسپولیس با مغانلو

آی اسپورت - اینکه بارها گفته شده تیم های گل محمدی علاوه بر داشته های فنی وتاکتیکی ، کنش گرا هم بازی می کنند می توان تبلور آن را در بازی با نفت مسجد سلیمان دید. گل محمدی امسال در پرسپولیس بعد از آل کثیر به هیچ عنوان مهاجمی با این توانایی و شرایط اکتیو بودن هچون او را در اختیار نداشت. تا بتواند بخشی از خواسته های خود را به سمت این پست ببرد. مسئله اینجاست در فوتبال امروز که بحث پرس و ضد پرس بیش از حد مطرح هست نقش مهاجمان برای رهبری این دو مورد بسیار حیاتی می نماید، چراکه در پرس کردن نفر اول انتخاب گزینه پرس هستند و در آنتی پرس باز هم قاعدتا باید تمام کننده کار باشند. پس تا اینجا بحث صرفا گل زدن و نزدن خواسته فوتبال روز از مهاجمین نیست هرچند که وظیفه اصلی مهاجم همچنان گلزنی در بازی هست.

 

دو صحنه متفاوت

برای پرس کردن در زمین حریف باید آیتم های بسیاری در آن واحد اجرا شود تا فشار لازم رو مدافعین حریف جواب درست بدهد. پرس توپ ، پرس فضا و پرس بازیکن حریف از ابتدایی ترین آیتم های این تاکتیک می باشد. نیمه دوم شرایط متفاوتی بر اسا اتفاقات داخل زمین برای هر دو تیم در این بازی رقم خورد اما در میان کل این نیمه دو صحنه بسیار نادرشکل گرفت که در فوتبال ما کم نظیر هست. به صحنه شوت مغانلو که با تیرک برخورد کرد وهمچنین صحنه گل دوم اگر نگاه کنیم نقش پرس سالم و صحیح و به اصطلاح روز گیگن پرس تیم پرسپولیس را خواهیم دید.

 

گیگن پرس

گیگن پرس به این معنی که بازیکنان خودی بتوانند در لحظه از دست دادن توپ از بازیسازی مدافعان تیم حریف جلوگیری کنند و با اجرای آیتم های درست و سالم پرسینگ و بلافاصله پس از بازپس گیری توپ و استفاده از موقعیت لازم و ضد حمله را طرح ریزی کنند. حالا اگر به هر دو صحنه اشاره شده در بالا و قبل آن اگر نگاه کنیم نقش پر رنگ حضور مهاجمین پرسپولیس و گرفتن فضا از آنها و همچنین یک طرفه کردن بازیکن صاحب توپ (مدافع) را می بینیم که در صحنه اول بازیکن کناری چاره ای به زدن توپ بلند ندارد و در نهایت دفع توپ با سر سید جلال در خط میانه زمین شد (اشاره به این موضوع که فاصله خطوط عالی رعایت شده بود در این شیوه) بعد از آن حمله برق آسای مهاجمین سرخپوش و رسیدن نزدیک به پنج بازیکن در محوطه جریمه تیم حریف، که در این صحنه ضربه مغانلو به تیرک برخورد کرد، اما نکته اصلی رعایت اصول پرسینگ در زمین حریف بود از طرف بازیکنان پرسپولیس اما در صحنه گل نفر اول خود مغانلو بود که با آوردن فشار روی مدافع نفت دقیقا در جناح مخالف صحنه قبل و یک طرف کردن آن بازیکن به سمت خط کناری و استفاده از تعلل او و تکل مناسب باعث شد که خود مغانلو صاحب توپ شود و در نهایت پایه گذار گل دوم پرسپولیس باشد نتیجه اینکه استفاده از مهاجمین درگیر و فعال و دونده در فوتبال امروز حیاتی هست صد البته که پشتیبانی بازیکنان دیگر در این صحنه ها نیز کاملا بر این موضوع تاثیر گذار بود.

 

نکته روز

در فوتبال امروز دیگر صرفا یک پلی میکر و یک بازیکن بازیسازی جواب نمی دهد، بخصوص در روزهاییکه تیم در روز خوب خود قرار ندارد و یا حریف فضاها و نیم فضاها را بسته. دقیقا در این بازی هم این اتفاق افتاد ، فارغ از همه اگر واماهای فوتبالی وتاکتیک ها و ضد تاکتیک ها ، شرایط بازی به سمتی پیش رفت که وزن حرکتی پرسپولیس دچار نوسان وحتی نقصان شده بود، دقیقا در این شرایط بود که پرس از بالا با انتخاب های صحیح و اجرای سالم آیتم های آن می تواند شرایط یک تیم را عوض کند اتفاقی که برای پرسپولیس در بازی با نفت مسجد سلیمان افتاد و گره از کار پرسپولیس باز کرد و سه امتیاز را به حساب سرخپوشان واریز کرد در روزی که اتفاقا نفت بسیار سرسخت و جسور نشان می داد.

۴۹ ۲  
آی اسپورت
2021-03-18 22:30:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹، ۰۸:۵۷
آقایان فدراسیون 5 ستاره فوتبال، جایزه آقای گلی دیاباته چه شد؟ چون استقلالی بود جایزه اش را ندادید؟ واقعا خارجی ها حق دارند درباره ایران فکر بدی بکنند. یک خارجی مسلمان با تلاش فراوان آقای گل شد و چون استقلالی بود به بهانه کرونا حقش را نمی دهید. ایران، سرزمین پرگهر، سرزمین پر از عدالت و مساوات
فرهاد
سه شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۰، ۲۲:۱۲
اره بابا در مورد بودمیر هم همین حرفها را میزدید .حالا همه کارشناس شدند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر