فهرست
گزارش آماری؛ رونالدو فاتح دروازه‌های شش قاره
گزارش آماری؛ رونالدو فاتح دروازه‌های شش قاره

گزارش آماری؛ رونالدو فاتح دروازه‌های شش قاره

آی اسپورت - چهار گلی که کریس رونالدو در جریان پیروزی ۵-۱ پرتغال مقابل لیتوانی به ثمر رساند موجب شد او به رکورد ۹۳ گل زده دست یابد تا به اولین بازیکن اروپایی بدل شود که از مرز ۹۰ گل ملی عبور می‌کند. رونالدو در حالی ۹۳ گل را در ۱۶۰ بازی ملی برای پرتغال به ثمر رسانده که ۴۳ گل در دیدارهای خانگی (با احتساب یورو ۲۰۰۴ و فینال لیگ ملت‌های اروپا ۲۰۱۹ که در پرتغال برگزار شدند)، ۳۵ گل در دیدارهای خارج از خانه و ۱۵ گل او در زمین‌های بی طرف به ثمر رسیده است.

رونالدو ۹۳ گل خود را در ۶۱ دیدار به ثمر رسانده است. پرتغال ۵۱ بار در این دیدارها پیروز از زمین مسابقه خارج شده، ۵ بازی به تساوی انجامیده و فقط در ۵ دیدار شکست خورده است. رونالدو دو بار موفق شده چهار گل (در مقابل آندورا و لیتوانی) به ثمر رساند، شش بار هت‌تریک (در مقابل ایرلند شمالی، سوئد، ارمنستان، جزایر فارو، اسپانیا و سوئیس) کرده است، ۱۴ بریس داشته و ۳۹ گل دیگر را در ۳۹ مسابقه به ثمر رسیده است.

آندورا، ارمنستان، سوئد و لتونی با پنج بار باز شدن دروازه‌شان توسط رونالدو، رکورددار هستند و مجارستان، استونی، هلند، جزایر فارو و لیتوانی چهار بار دروازه‌شان در مقابل CR7 باز شده است. او که در مقابل ۴۰ کشور مختلف موفق به گلزنی شده است هرگز دروازه چهار تیم قدرتمند اروپا (ایتالیا، آلمان، فرانسه و انگلیس) را نگشوده است.

رونالدو ۹ گل ملی خود را در استادیوم دا لوز شهر لیسبون به ثمر رسانده و بیشتر از هر استادیوم دیگری در این مکان گلزنی کرده است. البته او در شهر پورتو با به ثمر رساندن ۱۰ گل (۵ گل در هر دو استادیوم دو دراگائو و دو بسا) گل های بیشتری به ثمر رسانده است. او در ۱۰ تورنمنت مهم ملی یعنی یورو ۲۰۰۴، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، جام جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، جام کنفدراسیون‌های ۲۰۱۷ و مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا ۲۰۱۹ بازی کرده و در همه آنها موفق به گلزنی شده است.

اولین گل ملی رونالدو در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۰۴، در جریان شکست ۲-۱ مقابل یونان در مسابقات یورو ۲۰۰۴ به ثمر رسید و در مجموع با به ثمر رساندن ۹ گل در ۲۱ بازی یورو رکورددار است و بدون شک قهرمانی در یورو ۲۰۱۶ بزرگترین افتخار وی است. رونالدو بیشترین گل ملی‌‎اش را در سال ۲۰۱۶ با ۱۳ گل به ثبت رسانده است و در سال ۲۰۱۷ موفق شد ۱۱ گل وارد دروازه حریفان کند. او فقط در سال ۲۰۰۳ موفق به گلزنی در بازی‌های ملی نشده است. او دروازه ۲۹ کشور اروپایی را مجموعاً ۷۹ بار گشوده، در مقابل ۴ کشور آفریقایی ۶ گل، در مقابل ۳ کشور آسیایی ۴ گل، در مقابل ۲ کشور آمریکای جنوبی ۲ گل، در مقابل ۱ کشور کونکاکاف ۱ گل و در مقابل ۱ کشور اقیانوسیه ۱ گل زده است.

رونالدو با چهار گلی که درون دروازه لیتوانی قرار داد، با به ثمر رساندن ۲۵ گل اکنون در صدر فهرست بهترین گلزنان مسابقات مقدماتی یورو قرار گرفته است. او بهترین گلزن مجموع رقابت‌های مقدماتی و نهایی یورو (۳۴ گل)، مسابقات یورو (۹ گل، مشترکاً با میشل پلاتینی)، مسابقات مقدماتی جام جهانی در قاره اروپا (۳۰ گل) نیز می باشد.

رونالدو با پوکر مقابل لیتوانی رکورد دیگری نیز به دست آورد و آن بهترین گلزن مسابقات رسمی در سطح ملی بود. او اکنون با ۷۶ گل رسمی بالاتر از علی دایی (۷۳ گل) و میروسلاو کلوزه (۴۸ گل) قرار دارد. همچنین لیتوانی به صد و پنجاهمین تیم (ملی و باشگاهی) بدل شد که دروازه‌اش مقابل این فوق‌ستاره پرتغالی گشوده می‌شود. رونالدو از ۳۰ سالگی به بعد در تمامی مسابقات ملی و باشگاهی ۲۴۸ بار به میدان رفته و حاصل آن ۲۳۲ گل و ۶۲ پاس گل بوده است، در حالیکه در سال ۲۰۱۹ تاکنون در ۲۷ بازی، ۲۲ گل و ۳ پاس گل به نام خود ثبت کرده است.

تعداد هت‌تریک رونالدو نیز به عدد ۵۴ رسید، که شامل ۴۶ هت‌تریک باشگاهی؛ مادرید (۴۴)، منچستر (۱) و یوونتوس (۱) و ۸ هت‌تریک ملی بوده و اکنون رونالدو در کنار علی دایی رکورددار هت‌تریک در سطح ملی است. رونالدو در ۱۲ کشور مختلف (انگلیس، هلند، ایرلندشمالی، ترکیه، سوئد، ارمنستان، ژاپن، اسپانیا، روسیه، ایتالیا، پرتغال و لیتوانی) موفق به ثبت هت‌تریک شده است.

طرفداری

     
آی اسپورت
2019-09-13 18:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر