فهرست
اتاق انتظار تیم‌ملی؛ باکیفیت‌های ناشناس
اتاق انتظار تیم‌ملی؛ باکیفیت‌های ناشناس

اتاق انتظار تیم‌ملی؛ باکیفیت‌های ناشناس

آی‌اسپورت- یکی از حقایقی که در لیست‌های مارک ویلموتس کمتر از آن یاد می‌شود، پراکندگی کم دعوت‌شدگان داخلی است. از ۲۳ بازیکنی که برای نبرد مرگ و زندگی مقابل عراق فراخوانده‌شدند، صرف‌نظر از ۱۰ شاغل در قطر و لیگ‌های اروپایی، سایر اسامی متعلق به استقلال، پرسپولیس، سپاهان، و یا تراکتور هستند. در اردوی قبلی تیم‌ملی نیز انحصار داخلی‌ها در اختیار این چهار مدعی بود؛ آن هم در حالی که رونمایی از ملی‌پوشان جدید مانند مرتضی منصوری و محمد محبی حاکی از آن است که سرمربی بلژیکی که در اثنای برگزاری لیگ برتر، حتی از تماشای دیدار تیم‌هایی مانند گل‌‌گهر و پارس جنوبی جم اجتناب نمی‌ورزد، در عمل نیز فوتبال باشگاهی داخلی کشورمان را زیر نظر دارد.

شکی نیست که زردهای اصفهان، پرشورهای تبریزی و سرخابی‌های پایتخت در این سال‌ها پرهزینه‌ترین تیم‌های لیگ بودند و داعیه‌شان به مراتب از فتح جام قهرمانی رقابت‌های داخلی بالاتر است ولی درخشش شگرف این ۴ تیم نباید ما را از نگاه به الماس‌های پنهان لیگ غافل نماید؛ به‌ویژه شهرخودرویی که درصورت پیروزی مقابل گل‌گهر در هفته جاری، صدرنشین جدید لیگ نام خواهدگرفت.

تیم‌ملی ما نسبت به ۵ سال گذشته به‌مراتب پرستاره‌تر و پویاتر است؛ به گونه‌ای که حتی با وجود مصدومیت ستارگانی چون دژاگه و عزت‌اللهی و عدم آمادگی علیرضا جهانبخش، بازهم شاهد خط خوردن بازیکنان تاثیرگذاری نظیر مهرداد محمدی، امیر عابدزاده، مهدی ترابی و رضا اسدی هستیم اما به لطف رقابت مثبت و سازنده‌ای که در لیگ ما ایجاد شده، می‌توان خارج از قلمرو «۴ بزرگ» لیگ، به‌دنبال بازیکنانی گشت که علی‌رغم ناشناخته‌بودن، از برترین‌های مسابقات داخلی بوده‌اند و از این حیث شایستگی حضور در رقابت پرتب‌وتابی که بر سر پیراهن تیم‌ملی برقرار است، را دارند.

پس از پایان لیگ هجدهم، سرمربی بلژیکی یوزها اردویی تدارکاتی را متشکل از بازیکنان لیگ‌برتری تشخیص‌داد؛ اردویی که نشان می‌داد ویلموتس گروهی از لیگ‌برتری‌ها و حتی دسته‌یکی‌ها را نشان کرده است. بسیاری از اعضای آن اردو، در پست خود از برجسته‌ترین‌های فصل کنونی بوده‌اند.

شهریار مغانلوی ۲۴ ساله ۶ گل از ۱۶ گل پیکان را به‌ثمر رسانده‌ تا در صدر جدول گلزنان یکه و تنها باشد. سعید واسعی نیز یکی از پاسورهای برتر لیگ بوده و مؤثر در روند گلزنی‌های مغانلو. محمدحسین مرادمند و علی نعمتی دو مدافع میانی شهرخودرو، به کمک سیدمهدی رحمتی که می‌خواهد نشان دهد دود از کنده بلند می‌شود، دومین خط دفاع برتر لیگ را شکل داده‌اند. دانیال اسماعیلی‌فر حتی در روزهای تیره‌وتار ذوب‌آهن درخشش را از یاد نبرده و علی‌رغم حواشی ناخواسته‌ای که مدتی حتی پایش را به پادگان بند کرد، مانند پارسال یکی از برترین دفاع کناری‌های فوتبال باشگاهی ایران بوده است.

به این اسامی می‌توان نام آنهایی را هم اضافه کرد که در آن لیست تابستانه مارک ویلموتس غایب بودند. معین عباسیان بال چپ مشهدی سایپا، با ۴ پاس گل و درکنار امید نورافکن کاپیتان احتمالی امیدها آقای پاس گل فعلی مسابقات است. شهاب گردان نیز این روزها با مهارهای خیره‌کننده‌اش در چارچوب دروازه فولاد روزهای خوبش در ذوب‌آهن و سپاهان را تداعی می‌کند. احمدرضا زنده‌روح از قلب خط دفاع ماشین‌سازی ۴ گل به سبزهای تبریزی هدیه داد تا او و ادواردو مانشای برزیلی گلزن‌ترین زوج دفاع میانی لیگ لقب گیرند.

هنرنمایی چنین بازیکنان منحصربه‌فردی در تیم‌های میانه جدولی و حتی قعر جدولی لیگ نه تنها کمک می‌کند تا تماشای دیدارهای تمام باشگاه‌ها جذابیت خاص خود را داشته‌باشد، بلکه دست ویلموتس را بازتر می‌گذارد تا او بتواند با آزادی عمل دوچندانی دست به انتخاب‌های گوناگون و متنوع در تیم ملی بزند. شاید انتخاب چنین بازیکنانی برای هر سرمربی سخت به‌نظر برسد؛ ولی ویلموتس بارها اثبات کرده که در پوشاندن پیراهن سفیدرنگ تیم ملی به تن هیچ بازیکن کمتر شناخته‌شده‌ای واهمه ندارد.
 

     
آی اسپورت
2019-11-11 07:19:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر