فهرست
توصیه روز؛ مربی تازه‌نفس اما نه خیلی بزرگ
توصیه روز؛ مربی تازه‌نفس اما نه خیلی بزرگ

توصیه روز؛ مربی تازه‌نفس اما نه خیلی بزرگ

آی اسپورت – امیر هاشمی مقدم بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و سرمربی فصل گذشته باشگاه NEC نایمخن هلند دیدگاه‌هایش را در خصوص انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی بازگو کرد. او درباره انتخاب گزینه‌ای مناسب از سوی فدراسیون فوتبال برای جانشینی کارلوس کی‌روش در تیم ملی و اینکه انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی باید در چه چارچوبی باشد صحبت کرد.

نباید دنبال مربیانی باشیم که آخر راه هستند

اولین کاری که فدراسیون فوتبال نباید انجام دهد، عجله است. اگر سرمربی تیم ملی ۲۰ روز زودتر یا دیرتر وارد گود شود، تأثیری روی فوتبال ما ندارد. اکنون تیم‌ها از جام ملت‌های آسیا برگشته‌اند، بازیکن به باشگاه‌های خود رفته‌اند و زمانی برای عجله کردن نیست. یکسری در مورد انتخاب مربی خارجی صحبت می‌کنند که بهتر است فدراسیون مربی خارجی بیاورد. من با این نظر موافقم، اما مربی خارجی باید هدف داشته باشد. برای خودش، برای رزومه‌اش و برای تیم ملی ایران که قرار است هدایت آن را به عهده بگیرد، باید انگیزه بزرگی داشته باشد. نباید مربیانی را که آخر راه هستند انتخاب کنیم و حتی مربیانی که اول اول راه هستند نباید انتخاب شوند. مربیانی با انگیزه و سختکوش که از نظر فنی هم بسیار قوی و بالا باشد. واقعیتی که در مورد کارلوس کی‌روش نباید فراموش کنیم، این بود که بازیکن‌های تیم ملی همه او را دوست داشتند و مربی بعدی باید این قابلیت را داشته باشد. رابطه خوب با بازیکنان به عنوان یک مربی و احترام متقابل باید وجود داشته باشد که هم تیمی داشته باشیم که از نظر فنی یکدست باشد و هم بازیکنان حاضر باشند برای اجرای دستورات آن مربی از دل آتش رد شوند.

مربیان داخلی که در اروپا تحصیل کرده‌اند را به ایران بیاوریم

من شخصاً نظر افرادی که معتقدند مربی خارجی بیاوریم را می‌پسندم، اما نظر دیگری هم دارم. مربیان ایرانی که در فوتبال اروپا تحصیل کرده‌اند را به فوتبال ایران بیاوریم. چند مربی خارج از ایران داریم که در رده‌های مختلف تیم‌های ملی می‌توانیم از آنها استفاده کنیم و مثلاً دو نفر سرمربی شوند، یکی مدیر فنی تیم‌های ملی شود، یکی را کمک مربی کنیم و تیم‌های ملی را دست آنها بدهیم. اگر قرار است سرمربی خارجی انتخاب کنند، باید به انگیزه آنها نگاه کنند. داشتن کارنامه بسیار مهم است، اما از دید من موفقیت‌های گذشته گارانتی موفقیت آینده نیست. مربیانی باید برای تیم ملی ایران انتخاب شوند که با فرهنگ کشور، تیم، بازیکن‌ها ارتباط برقرار کنند و از لحاظ فنی نیز باید طرز تفکر آنها را دید و بررسی کرد. به طور مثال وقتی یک باشگاه می‌خواهد بازیکنی را برای سمت راست خود انتخاب کند، چند ماه او را زیر نظر می‌گیرد. بازیکنی در این پست باید توانایی ارسال توپ، شوت زدن، زدن ضربه سر، نفوذ به داخل محوطه جریمه و گلزنی را داشته باشد. ما هم باید ببینیم از مربی بعدی چه می‌خواهیم و تفکرات حرفه‌ای او را زیر نظر بگیریم و بررسی کنیم.

نباید خیلی بزرگ باشد که به مشکل بخورد

آیا اکنون مربی‌ای که به لحاظ روحی، فنی، کیفیتی و هزینه‌ای در اندازه فوتبال ایران باشد، وجود دارد؟ مربی بعدی تیم ملی نباید خیلی بزرگ باشد، چون اینجا مشکل پیدا خواهد کرد. مربی بزرگ بسیار گران است و مجبور هستیم به او دلار و یورو بدهیم در حالی که مشکل اقتصادی و ارزی داریم. مربی بزرگ و گرانقیمت، تیم گران می‌خواهد، کمپ گران و مسلماً تیم کادرفنی‌اش را با خودش می‌آورد. فراموش نکنید که ایران پتانسیل بالایی در داشتن استعدادها دارد و تک تک بازیکنان ما توانایی بالایی دارند. در جام ملت‌ها راحت می‌توانستیم دو تیم ملی داشته باشیم که هر دو هم موفق شوند، اما این مهم است که مربی تیم ملی بتواند روش داشته باشد و مُهر خودش را روی تیم بزند.

 

تسنیم 

۱۲ ۶  
آی اسپورت
2019-02-08 09:39:00
نظر دهید

۶ نظر
فرزاد مهریار
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۰:۱۵
توصیه ای بسیار منطقی و صحیح . آیا کسی از هواداران غیر تخصصی فوتبال ، نامی از اسکار گارسیا یا خوان کارلوس اونسوئه شنیده؟
یا مثلاً راجر اشمیت ، دیوید واگنر ، مارک بوسکنز یا آندره برایتنرایتر؟
یا مثلاً چند درصد فیلیپ کوکو که بازیکن بزرگی بود اکنون چه مربی خوبی شده؟
اگرچه هنوز هم به دلایلی که یکبار نوشتم ، فلیکس ماگات بهترین گزینه برای سرمربیگری تیم ملی است . البته اگر قصدی برای ساختن باشد...
۵ ۲
...
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، ۰۶:۵۳
تو دیگه چقدر خوش خیالی هنوز بشین بیان
فاضلی
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، ۰۸:۵۱
زمینه سازی برای آوردن یه مربی گمنام و ارزون !
چه بازی کثیفی
گوزن نر
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۰:۵۲
خودت نمیخوای سرمربی بشی!؟عجب اوضاع عنی این وزیر درست کرده.مفت مفت کیروش رو کلمبیا از دستمون درآورد و حالا نشستن دارن نسخه برا تیم ملی میپیچن.گند زدن به هیکل خودشون
۸ ۱
فرزاد مهریار
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۴:۱۵
راستی ، گله گوزن‌های نر اون شب پول هم دادن یا فقط حال پولی فقط واسه منه؟!
۴
فاضلی
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، ۰۸:۴۸
امیرهاشمی مقدم بازیکن تیم ملی نبود . اسمشو تو لیست هر تورنمنت یا بازی ملی آوردید اونوقت میتونید دروغ بگید . فوقش دو تا بازی تست شده باشه . ایشون رزومه اش اینه که قبل از دربی مصدومیتشو پنهان کرده بود تا جلوی پرسپولیس بازی کنه که اونم باخته بودن!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر