فهرست
۷ سال بدون قهرمانی؛ دهه‌ات تموم شد مربی؟
۷ سال بدون قهرمانی؛ دهه‌ات تموم شد مربی؟

۷ سال بدون قهرمانی؛ دهه‌ات تموم شد مربی؟

آی اسپورت - همه ما این جمله را شنیده ایم که می گویند «تسلط کامل روی یک روش خاص برای گل زنی، بهتر از به کار بردن روش های مختلف است» وقتی این عبارت را مقابل یک طرفدار فوتبال ایران به زبان بیاوریم، اولین نامی که به ذهنش خطور خواهد کرد، امیر قلعه نویی است. مخالفانش می گویند تاریخ مصرف تفکراتش در فوتبال به پایان رسیده است و دیگر به درد تیم هایی که به دنبال کسب موفقیت های پی در پی هستند نمی خورد. از سوی دیگر هوادارانش پای قهرمانی های پر تعداد گذشته او را وسط می کشند.

 

تاریخ انقضا

اولین چیزی که یک مربی را به پایان خط نزدیک می کند، جا به جایی های متوالی در میان تیم های مختلف است. هر چه قدر این انتقالات بیشتر شود سرمربی بدون اینکه بتواند تفکراتش را به خوبی ارائه دهد تیمش را عوض می کند، همه چیز از صفر شروع می شود. علاوه بر این ها توقعات هم از وی پایین می آید و از روی نیمکت تیم های مدعی به نیمکت تیم های میانه جدولی تبعید می شود.

مجید جلالی، سرمربی کهنه کار گل گهر بارها و بار ها صحبت از مقایسه خوزه مورینیو و امیر قلعه نویی کرده است. در سال های اخیر این دو مربی شباهت های زیادی داشته اند، بیایید نگاهی به وضعیت چند سال اخیر این دو مربی داشته باشیم.

آقای خاص در چند سال اخیر یک روند نزولی مطلق را طی کرده است، به منچستر یونایتد رفت تا شیاطین سرخ را از خاطره بازی با افتخارات گذشته به شور و شعف حاصل از کسب جام های مختلف برساند و اقتدار این تیم را برگرداند اما این پروژه مورینیو که شروع خوبی داشت هیچگاه عملی نشد تا یک فصل از فوتبال دور بماند و با اشک هایش از دلتنگی فوتبال بگوید، تاتنهام، مقصد بعدی این سرمربی بود جایی که نه زرق و برق رئال مادرید را داشت، نه بودجه نقل و انتقالاتی چلسی و نه افتخارات اینتر را، بسیاری تاتنهام را آخرین شانس مورینیو برای احیا و تمدید عمر مربیگری مورینیو می دانند.

 

سقوط فواره در اوج

امیر قلعه نویی پس از آن که در سال ۹۲ لیگ برتر را برای استقلال در اولین فصل حضورش به ارمغان آورد و تا یک قدمی فینال آسیا پیش رفت، بدبین ترین هوادار استقلال و قلعه نویی هم فکرش را نمی کرد که این مربی دیگر رنگ قهرمانی را نبیند.

دو فصل پس از قهرمانی لیگ برتر استقلال در لیگ، قلعه نویی حتی نتوانست سهمیه رقابت های آسیایی را کسب کند. خرید های عجیب و غریب، ارتباط بد با برخی از بازیکنان که قلعه نویی آنها را به خیانت متهم می کند و در نهایت کسب نتایج ضعیف این سرمربی را از استقلال جدا کرد، قلعه نویی حتی در ۹ دربی آخر خود ۷تساوی و ۲شکست را به دست آورده بود و این آماری غیر قابل قبول برای این مربی به حساب می آمد.

 عملکرد قلعه نویی در دو فصل آخر استقلال

در بین این ناکامی ها جذب برخی بازیکنان سال خورده هم نکته عجیبی بود.

 بخشی از خرید های قلعه نویی در استقلال

 

تراکتور، اولین قهرمانی تراکتور در لیگ برتر؟

تراکتور به دنبال اولین قهرمانی لیگ برتر خود بود و امیر قلعه نویی، پرافتخارترین سرمربی لیگ برتر را برای رسیدن به این هدف جذب کرد، اما امیر قلعه نویی در طول دو فصل حضورش در تراکتور همانند ۳سال گذشته در رقابت با استقلال و پرسپولیس کم آورد و در فینال جام حذفی زورش به علی دایی و نفت تهران نرسید تا یک فصل نه چندان خوب را در تبریز تجربه کند.

عملکرد قلعه نویی در تراکتور

 

ذوب آهن، فرصتی برای اثبات

ذوب آهن، مقصد بعدی ژنرال بود. ذوب آهن قبل از ورود قلعه نویی شرایط خوبی را نداشت اما در آن فصل قلعه نویی سروسامانی به وضع این تیم داد، نایب قهرمان لیگ ایران شد و سهمیه آسیایی را گرفت.

عملکرد در ذوب آهن

سپاهان، همه چیز مهیا برای احیا

همه چیز برای شروع دوباره افتخار آفرینی های ژنرال آماده بود، بودجه خوب نقل و انتقالاتی، استادیوم اختصاصی و از همه مهم تر هوادارانی که امیر قلعه نویی را می خواستند. قلعه نویی در بدو ورود مثل گذشته مهره های خاص خود را جذب کرد و لیگ را آغاز کرد هفته ها صدر نشینی نوید یک فصل فوق العاده برای هواداران سپاهان می داد اما پرسپولیس برانکو همه چیز را خراب کرد و هم جام حذفی و هم لیگ برتر را از قلعه نویی گرفت.

عملکرد در فصل اول سپاهان

برخی خرید ها در طول دو فصل

با ناکامی ها و افت این فصل سپاهان نسبت به فصل گذشته می توانیم این فصل را آخرین فصل حضور قلعه نویی در اصفهان بدانیم اما آیا باز هم تیم مدعی دیگری هدایت خود را به امیر قلعه نویی می سپارد؟ شایعه ها از انتقال او به کرمان و پذیرش هدایت مس در صورت صعود مسی ها به لیگ برتر خبر می دهد. آیا این انتقال پایان جام خواهی های بی فرجام امیر خواهد بود؟

 

پی نوشت: تیتر (دهه ات تموم شد مربی) با احترام به امیر قلعه نویی، دیالوگ معروف ابراهیم حاتمی کیا در فیلم آژانس شیشه ای است. دیالوگی که شخصیت اطلاعاتی و امنیتی فیلم با بازی رضا کیانیان خطاب به پرویز پرستویی می گفت؛ دهه ات تموم شد مربی... امیر قلعه نویی یک دهه برد، یک دهه قهرمان شد... از حد فاصل لیگی که با اجرای برنامه سه ساله اش در استقلال قهرمان شد تا آخرین سالی که جام قهرمانی لیگ برتر را برای بار سوم به ویترین استقلال اضافه کرد، چیزی حدود یک دهه، پرچمدار لیگ برتر بود اما حالا دهه ای است که سه قهرمانی اش به برانکو رسیده، دو جامش را حسین فرکی برده، یک جامش نصیب ویسی شده و این جامش نیز سهم مشترک گابریل کالدرون و یحیی گل محمدی است.

طرفداری

۱۱ ۵  
آی اسپورت
2020-07-19 21:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
امیرعباس
يكشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹، ۲۳:۳۲
بنظرم مزخرف مطلقه این مطلب ...قلعه نویی با تراکتور و ذوب اهن و سپاهان نایب قهرمان لیگ شد و با بضاعتی که در اختیارش بود نتایج خوبی گرفت و چهار فصل اخیر البته لیگ کاملا مهندسی شده به نفع پرسپولیس پیش رفت اگر وزنه پرسپولیس با حمایت های حکومتی سلطان قوی نمیشد و رقابت ها عادلانه برگزار میشدند قلعه نویی قطعا یکی دو قهرمانی عایدی داشت بنظرم گنده تر از دهانتان گزافه می بافید سپاهان امسال بخت قهرمانی بود در بازی رفت هم پرسپولیس کالدرون را در ازادی زد اما از یک جایی ببعد همه می دانیم که لیگ به منجلاب فساد آلوده شد انشالا که اغازاده وزیر از پوکر پوکر گفتن خسته نشه و تو کری هاش کم نیاره بهرحال اندازه بعضی ها همین قدره !
۷
legend
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ۰۲:۳۹
دوست عزیز وقتی شما می برید لیگ کاملا عادلانه هست و وقتی پرسپولیس می بره مهندسی میشه آره؟؟؟ واقعا خنده دارین شما وقتی ۱۲۰ دقیقه تو زمین خودتون زیر حمله بودین و حتی پنالتی ناحقی که براتون گرفته شد نتونستین گل کنین اونجا اوج مهندسی بود آره واقعا که ۴ تا قهرمانی مهندسی میخواد پماد رو از داروخونه تهیه کن دوست عزیز
۸
سعید
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ۱۶:۴۷
یعنی بیخودی تراز شما جراید خودتون هستید جرات ندارید دوتا کلمه اونور تر بنویسید بعد. بیایید یه مشت حرفهای صدتا یه غاز تحویل مردم میدید بیخیال شوید
مهدی
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ۱۶:۵۰
منظور از این شکل صحبت و‌ اطلاع رسانی چیه اول موضوع خودتون را مشخص کنید تا بعد بشه نظر داد شما بگویید تا بشود صحبت کرد اینگونه صحبت کردن یعنی ضربه زدن دوسویه حالا اول بگویید تا بعد صحبت کنیم منتظر جواب شما هستیم
مهدی
دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹، ۱۶:۵۰
منظور از این شکل صحبت و‌ اطلاع رسانی چیه اول موضوع خودتون را مشخص کنید تا بعد بشه نظر داد شما بگویید تا بشود صحبت کرد اینگونه صحبت کردن یعنی ضربه زدن دوسویه حالا اول بگویید تا بعد صحبت کنیم منتظر جواب شما هستیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر