فهرست
شما برای سلیقه کالدرون بازی می‌کنید
شما برای سلیقه کالدرون بازی می‌کنید

شما برای سلیقه کالدرون بازی می‌کنید

آی‌اسپورت- برای مربیان خارجی کار در فوتبال ایران یک بازار ناشناخته است. آنها بدون اطلاعات درباره بازیکنان گاهی تصمیماتی دور از انتظار ما می‌گیرند. ما بر اساس حافظه‌ای که درباره هر بازیکن داریم، او را برای پست‌هایی می‌پسندیم اما این حافظه ما پر شده از صحنه‌ها و بازی‌هایی که از آن بازیکن در یک یا چند نقش تماشا کرده‌ایم. مربی جدید این حافظه را ندارد و بدون برداشت‌های قبلی درباره بازیکنان تصمیم می‌گیرد.

کار در یک باشگاه ایرانی برای مربیانی که گذرشان به فوتبال ایران نیفتاده با کار در لیگ‌های شناخته‌شده تفاوت‌های بزرگی دارد. مربی خارجی باید در فوتبال ایران درباره تک تک بازیکنانش یک سابقه ذهنی برای خود بسازد و این آسان به دست نمی‌آید. تماشای ویدئوها و بازی‌های گذشته کار وقتگیر و سختی است که مربیان معمولاً چندان تکرارش نمی‌کنند. بدون این سوابق ذهنی گاهی یک مربی خارجی بازیکنی را که مثلاً سال‌ها مدافع کناری بوده، به یکباره به خط میانی می‌فرستد یا هر تصمیمی شبیه به این. او بدون سوابق ذهنی تصمیم می‌گیرد و ما بر اساس سوابق ذهنی تصمیم مربی را گاهی غلط تصور می‌کنیم.

اغلب مربیان خارجی از این غافلگیری‌ها برای بازیکنان دارند و اغلب بازیکنان مقابل تغییر پست موضع مخالف دارند، چون باور کرده‌اند فقط در همان نقشی که همیشه بازی کرده‌اند، می‌توانند بدرخشند. بارها اتفاق افتاده که با تغییر پست‌ها پس از مدتی بازیکنان بهتر و جالب‌تری را تحویل می‌گیریم، متفاوت با گذشته و گاهی درخشان.

گابریل کالدرون، سرمربی پرسپولیس سعی کرده تغییراتی را ایجاد کند. او خوب نتیجه نگرفته و تغییراتش چندان موفق جلوه نکرده‌اند اما معلوم نیست تغییرات او در آینده نزدیک چه آثاری داشته باشد. بازیکنان پرسپولیس چندان به تغییرات کالدرون اعتماد نکرده‌اند اما مربی باید فارغ از این بی‌اعتمادی‌ها مسیری را برود که به درستی‌اش باور دارد.

تماشاگران پرسپولیس چند سال ثبات را تجربه کرده بودند. آنها به تصمیمات برانکو عادت داشتند، بازیکنان را در نقش‌های مورد نظر برانکو می‌شناختند و حالا تصویری تازه از تیم‌شان می‌بینند که با سلیقه پیشین سازگار نیست. تجربه جدید هنوز به ثمر ننشسته و چندان امیدوار کننده نبوده اما این وضعیت به معنای پوچ بودن هر روش دیگری برای تیم ساختن نیست.

بازیکنان پرسپولیس باید حالا بازیکنانی در نقش‌های مورد نظر کالدرون باشند، نه بازیکنانی در نقش‌های مورد نظر برانکو. کالدرون باید بتواند تغییراتش را در تیم تفهیم کند و به جای دور کردن بازیکنان از خود، آنها را به شکلی درآورد که سازنده بازی جدید پرسپولیس باشند. از کالدرون اما کوششی جدی برای تغییر ذهنیت‌ها ندیده‌ایم و فقط او تغییر پست‌ها را امتحان می‌کند. کالدرون اگر تغییرات پست‌ها و تغییرات فنی در تیمش را ثمربخش برای تکرار موفقیت‌های پرسپولیس می‌داند، باید به آنها اصرار داشته باشد و تغییرات را نیز با بازیکنان خود اجرا کند، نه اینکه هربار از نیاز به خرید جدید بگوید و اعتمادها را از بین ببرد.

۴ ۲  
آی اسپورت
2019-12-01 14:12:00
نظر دهید

۲ نظر
منتقد
يكشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۴:۵۳
این کاس نژاد گرگی است در قالب میش. از اون استقلالی های کثیف هست که کافیه به آرشیو مطالبش رجوع کنید
۹ ۱
حرف حساب
يكشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۹:۰۰
درست استقلالیه ولی این حرفش درسته! بازیکن باید مطیع کادر فنی باشه نه تو کار تیم مشکل ایجاد کنه! اما در کل چیزی که مشخصه اینه که پرسپولیس دیگه با کالدرون به جایی نمیرسه! برای ترمیم روابط بازیکنان با سرمربی تیم دیر شد! متاسفانه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر