فهرست
نزاع بزرگان بر سر آخرين جام
نزاع بزرگان بر سر آخرين جام

نزاع بزرگان بر سر آخرين جام

آی‌اسپورت- مسابقات تنیس یو‌اس اوپن چهارمین گرانداسلم فصل است که هر ساله در ماه آگوست آغاز می‌شود. فصل مسابقات گرانداسلم تنیس با اوپن استرالیا آغاز می‌شود، با رولاند گاروس و ویمبلدون ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به یو‌اس اوپن می‌رسد.

در این تورنمنت بهترین تنیسورهای جهان برای کسب دو هزار امتیاز و جایزه بیش از سه میلیون و پانصدهزار دلاری با یکدیگر رقابت می‌کنند. از سال ۱۹۷۳ به بعد، یواس ‌اوپن تبدیل به اولین گرانداسلمی شد که جایزه نقدی مردان و زنان را به صورت برابر در نظر گرفت. جوایز نقدی رقابت‌های امسال رقمی بالغ بر ۵۷ میلیون دلار است که به نفرات برتر در هر بخش اهدا می‌شود. این مسابقات در پنج بخش مردان، زنان، دوبل مردان، دوبل زنان و دوبل میکس برگزار می‌شود. یواس‌ اوپن در سال‌های ابتدایی تاسیسش که برمی‌گردد به سال ۱۸۸۱  روی چمن آغاز به کار و سپس چند دوره روی خاک رس ادامه پیدا کرد و در نهایت به زمین هاردکورت منتقل شد. همچنین تا پیش از سال ۱۹۶۸ این مسابقات در فضایی بسته به انجام می‌رسید و بعد از این سال مسابقات در فضای باز برگزار می‌شود.

تنیسورهای مدعی در حالی وارد مسابقات تنیس یو‌اس اوپن شده‌اند که نواک جوکویچ صرب بخت اول کسب عنوان قهرمانی در بخش مردان محسوب می‌شود. قصاب بلگراد همین دو ماه پیش در ویمبلدون موفق شد عنوان قهرمانی را با شکست دادن فدرر در یکی از جذاب‌ترین و طولانی‌ترین فینال‌های تاریخ تنیس به دست آورد. بعد از جوکو، رافائل نادال و راجر فدرر بخت‌های بعدی قهرمانی هستند. در بخش زنان نیز نائومی اوزاکای ژاپنی شانس نخست قهرمانی معرفی شده است. بعد از این تنیسور نیز اشلی بارتی استرالیایی و کارولینا پلیشکووا از جمهوری چک در رده‌های بعدی حضور دارند. نواک جوکویچ و نائومی اوزاکا قهرمانان دوره قبل تنیس یواس اوپن هستند. نکته جالب توجه این است که سال گذشته جوکویچ به عنوان بخت ششم قهرمانی وارد مسابقات شده بود و توانست سومین عنوانش را در فینال آزاد امریکا تصاحب کند و اوزاکا به عنوان بخت بیستم قهرمانی. اوزاکا سال گذشته اولین قهرمانی‌اش را در یواس اوپن جشن گرفت. همین مساله نشان می‌دهد که ممکن است در رقابت‌های امسال هر اتفاقی بیفتد.

در رقابت‌های قدیمی یواس اوپن بیشترین تعداد قهرمانی پیش از سال ۱۹۶۸ (که مسابقات به فضای باز آورده شد) متعلق به ریچارد سیرز، بیل لارند و بیل تیلدن هر سه از امریکا با هفت عنوان قهرمانی است. بعد از سال ۱۹۶۸ نیز جیمی کانرز و پیت سمپراس از امریکا و راجر فدرر از سوییس با پنج عنوان قهرمانی بهترین رکورد را برجای گذاشته‌اند. بیشترین قهرمانی متوالی نیز پیش از سال ۱۹۶۸ متعلق به ریچارد سیرز با ۶ قهرمانی متوالی و بعد از این سال متعلق به راجر فدرر با ۵ قهرمانی متوالی است. تنیسور سوییسی که امسال در ۳۸ سالگی وارد مسابقات شده است، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ موفق شد پنج سال پیاپی کاپ قهرمانی یو‌اس اوپن را به خانه ببرد. آخرین باری که فدرر به فینال آزاد امریکا راه یافت، برمی‌گردد به سال ۲۰۱۵. فدرر در آن سال مقابل جوکویچ با نتیجه ۳-۱ شکست خورد و دوم شد. در بخش زنان بهترین عملکرد تا قبل از سال ۱۹۶۸ متعلق است به مولا مولاری که هشت عنوان قهرمانی را به ثبت رسانده بود. بعد از ۱۹۶۸ نیز کریس اورت و سرنا ویلیامز با ۶ قهرمانی رکورددار محسوب می‌شوند. سرنا ویلیامز امسال به عنوان بخت هشتم عنوان قهرمانی وارد مسابقات شده است. سرنا هم‌اکنون ۳۷ ساله است. ویلیامز سال گذشته موفق شد خودش را تا فینال برساند اما آنجا مغلوب حریف ژاپنی خودش شد.

هم‌اکنون که این متن را مطالعه می‌کنید، دور اول مسابقات تنیس یواس اوپن برگزار شده است. در بخش مردان و زنان تمامی مدعیان توانسته‌اند با شکست دادن رقبا راهی دور بعد مسابقات شوند. جوکویچ با نتیجه ۳-۰ از سد کاربالس بائنا از اسپانیا گذشت. رافائل نادال با همین نتیجه جان میلمن از استرالیا را شکست داد و راجر فدرر نیز موفق شد با نتیجه ۳-۱ از سد تنیسور هندی سومیت ناگال بگذرد. فدرر در این مسابقات غافلگیر شد و ست نخست را با نتیجه ۶-۴ واگذار کرد. در بخش زنان نائومی اوزکا با نتیجه ۲-۱ آنا بلینکوا از روسیه را شکست داد. اشلی بارتی نیز با همین نتیجه زارینا دیاس از قزاقستان را برد و راهی مرحله بعد شد. تنیسور ناشناس قزاق در این بازی موفق شد، ست اول را با نتیجه ۶-۱ برنده شود. سیمونا هالپ نیز به عنوان بخت سوم قهرمانی تنیس زنان با نتیجه ۲-۱ نیکول گیبز از امریکا را شکست داد. از مسابقات جالب مرحله اول، رقابت سرنا ویلیامز و ماریو شاراپوا بود. شاراپوا تنیسوری است که سابقه قهرمانی در یواس اوپن را در سال ۲۰۰۶ در کارنامه دارد.

 

شاراپوا در سال ۲۰۱۶ به خاطر مصرف مواد نیروزا به مدت دو سال محروم شد و بعد از بازگشتش از محرومیت هنوز نتوانسته به جایگاه سابقه خودش برگردد. تنیسور معروف روسی در بازی اول مقابل رقیب قدیمی‌اش از امریکا در دو ست پیاپی با نتیجه ۶-۱ مغلوب شد و با رقابت‌ها خداحافظی کرد.

۴    
آی اسپورت
2019-08-30 14:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر