فهرست
صدرنشینی اروگوئه، انتقام کاوانی
صدرنشینی اروگوئه، انتقام کاوانی

صدرنشینی اروگوئه، انتقام کاوانی

آی‌اسپورت – پیش از بازی دیشب آخرین باری که شیلی در استادیوم ماراکانا به زمین رفته بود به جام جهانی ۲۰۱۴ و بازی مقابل اسپانیا بازمی‌گشت، بازی‌ای که پیروزی‌ای بزرگ برای لا روخای آمریکای جنوبی برابر لا روخای اروپا به همراه آورد.

پنج سال بعد بازیکنان شیلی یک بار دیگر پا به ماراکانا گذاشتند و با حمایت ۵۰ هزار تماشاگر خودی روبر شدند. این تماشاگران تک تک بازیکنانشان را با صدای بلند تشویق کردند، اما نوبت مربی تیم‌شان که رسید او را هو کردند. در پایان تک گل دقایق پایانی ادینسون کاوانی که باعث شد اروگوئه به عنوان تیم اول به دور بعد صعود کند و با قرعه‌ای ساده‌تر روبرو شود، قطعا روند هو شدن رینالدو روئدا را هم ادامه خواهد داد.

برخورد تماشاگران شیلی با روئدا واقعا عادلانه نیست. او ماموریتی سخت در شرایطی دشوار را بر عهده گرفته. تیمی که به روئدا رسیده مربوط به نسل طلایی‌ای می‌شود که نقطه اوجش را پشت سر گذاشته و راه سرازیری افت را سپری می‌کند. نسل بعدی فوتبالیست‌های شیلی هم هنوز که هیچ شباهتی به این ستاره‌ها ندارند. تازه هر وقت روئدا تصمیم گرفته دست به جوانگرایی و آینده‌نگری بزند با واکنش تند مطبوعات مواجه شده و عقب‌نشینی کرده است.

شیلی دو بازی اولش در دور گروهی را برد، اما پیروزی‌های ۰-۴ برابر ژاپن و ۱-۲ برابر اکوادور با نمایش‌های چندان قانع‌کننده‌ای همراه نبود. قهرمان دو دوره اخیر کوپا امریکا در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، حالا شبیه روزهای پایانی محمد علی شده، ستاره بزرگی که دیگر سرعت و چالاکی سابق را ندارد. در ضمن فوتبالی که تیم خورخه سمپائولی با آن به قهرمانی قاره آمریکای جنوبی رسید مبتنی بر انرژی بسیار بالا و پرس پرفشار حریف و ایجاد برتری عددی در تمام نقاط زمین بود، کاری که مشخصا دیگر از دست این بازیکنان ساخته نیست.

شیلیِ روئدا حالا نزدیک‌تر به دروازه دفاع می‌کند و برای بازی‌های سخت‌تر به جای ۳-۳-۴ همیشگی رو به سیستم ۲-۵-۳ می‌آورد. این دقیقا کاری بود که روئدا برابر اروگوئه کرد. آرتورو ویدال، ژان بوسوژور و موریسیو ایسلا هر سه یک کارت زرد با محرومیت فاصله داشتند و با توجه به اینکه یک تساوی برای سرگروهی شیلی کافی بود استراحت دادن بهشان منطقی جلوه می‌کرد.

در سوی دیگر زمین اسکار واشنگتون تابارز با همان سرگیجه شیرین همیشگی مواجه بود. داشتن دو مهاجم در سطح کاوانی و لوئیس سوارز کار را برای نیمکت‌نشین کردن یکی‌شان سخت می‌کند. اما استفاده همزمان از آن‌ها، با اینکه کاوانی عملا یک مهاجم باکس-تو-باکس به حساب می‌آید و همیشگی کمک زیادی به خط میانی‌اش می‌کند، باعث از دست رفتن برتری عددی در میانه زمین برابر تیمی که با سه هافبک بازی می‌کند می‌شود. این اتفاقی بود که دقیقا برابر شیلی رخ داد و دست بالا را از فدریکو والورده و رودریگو بنتانکور گرفت و به پابلو هرناندز، اریک پولگار و چارلز آرانگیزِ آماده داد.

اما هر چه بیشتر از این جدال پیش رفت خستگی بازیکنان شیلی تاثیری منفی روی نمایش‌شان گذاشت و تعویض‌های تابارز و به زمین فرستادن نیتان ناندز و جاناتان رودریگز باعث کنترل بیشتر اروگوئه بر جریان بازی شد. تا اینکه گل کاوانی روی پاس خود رودریگز کار را تمام کرد.

این گل اروگوئه را در دور یک چهارم نهایی مقابل پرو قرار می‌دهد و شیلی را به مصاف کلمبیای بسیار خطرناک‌تر می‌فرستد. جدا از این تفاوت قرعه اما گلی که کاوانی زد ارزشی شخصی هم برایش داشت. در جدال دو تیم در کوپای ۲۰۱۵ کاوانی روی حرکت گونزالو خارا که از پشت انگشتی بهش رسانده بود، کنترل اعصابش را از دست داد و بابت خشمش کارت قرمز گرفت. این بار اما خنده نهایی با مهاجم پاریس سن ژرمن و هم‌تیمی‌های آبی و سفیدپوشش بود.

۲    
آی اسپورت
2019-06-25 10:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر