فهرست
رشفورد پایین‌تر از مسی، برابر با رونالدو
رشفورد پایین‌تر از مسی، برابر با رونالدو

رشفورد پایین‌تر از مسی، برابر با رونالدو

آی اسپورت - مارکوس رشفورد ستاره جوان تیم ملی انگلیس و البته باشگاه منچستر‌یونایتد در آستانه ۲۲ سالگی است؛ او زمانی که بسیار جوان‌تر بود توسط لوئی فان‌خال به تیم اصلی یونایتد فراخوانده شد و فقط به یکی، دو بازی نیاز داشت تا توانایی‌هایش در زمین مسابقه را نشان دهد. اگر چه بعد از فان‌خال، بازی‌های تدافعی ژوزه مورینیو، فرصت درخشش زیادی در اختیار مارکوس رشفورد قرار نداد ولی با اخراج مورینیو و روی کار آمدن اوله‌گنار سولشائر، شرایط برای این ملی‌پوش انگیسی متفاوت شد و او دوباره به بازی در سیستم مورد علاقه اش رسید. حالا با خروج روملو لوکاکو از منچستریونایتد، او در کنار آنتونی مارسیال تبدیل به ستاره‌های اصلی سولشائر در خط حمله شده‌اند و هر روز فرصت جدیدی دارند تا به تعداد گل‌های زده‌شان برای شیاطین سرخ اضافه کنند. در این بین، اما رشفورد یک آمار خوب از خودش به جا گذاشته و آن هم اینکه قبل از ۲۲ سالگی توانسته با رکورد گل‌های زده کریس رونالدو در همین سن و سال برابری کند؛ فاکتوری مثبت که بسیاری از هواداران یونایتد آن را به فال نیک گرفته‌اند و امید زیادی دارند این ستاره ۲۱ ساله به زودی تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان دنیا شود. البته اگر چه رشفورد در همین سن و سال توانسته با رکورد گل‌های کریس رونالدو برابری کند ولی اختلاف بسیار زیادی با روملو لوکاکو دارد؛ بازیکن بلژیکی و سابق یونایتد که همین چند هفته پیش راهی اینتر شد آمار خیره‌کننده‌ای در زدن گل تا سن ۲۲ سالگی دارد و توانسته با رکورد ۹۳ گل زده جای خودش را در صدر سفت و محکم کند.

ششمین گلزن برتر

دبل مارکوس رشفورد در اولین دیدار لیگ برتر انگلیس برابر چلسی آمار گل‌های زده این بازیکن قبل از ۲۲ سالگی را به عدد ۴۷ رساند. او حالا در همین تیم منچستریونایتد فعلی فقط یک بازیکن را بالاتر از خودش می‌بیند که تا ۲۲ سالگی بیشتر از خودش گل زده است؛ آنتونی مارسیال. ستاره فرانسوی خط حمله شیاطین سرخ با ۴۸ گل زده، تنها بازیکن فعلی یونایتد است که توانسته قبل از ۲۲ سالگی بیشتر از رشفورد گل بزند؛ حتی اگر این اختلاف یک گل باشد. البته در مجموع با همین ۴۷ گل زده، رشفورد در کنار رونالدو در رده ششم برترین گلزنان دنیا قبل از ۲۲ سالگی هستند؛ بالاتر از همه در این رده‌بندی روملو لوکاکو بلژیکی قرار دارد که توانسته ۹۳ گل بزند. بعد از او، یکی از اسطوره‌های قدیمی یونایتد ایستاده است؛ وین رونی. مهاجم سابق یونایتد که در این فصل به انگلیس برگشته تا در چمپیون شیپ به میدان برود قبل از ۲۲ سالگی ۸۱ گل زده داشت. درست با اختلاف یک گل کمتر، لیونل مسی آرژانتینی در رده سوم ایستاده است. این سه نفر تنها بازیکنانی هستند که قبل از رسیدن به ۲۲ سالگی توانسته‌اند ۸۰ یا بیش از ۸۰ گل زده داشته باشند. ادامه نفرات این رده‌بندی، با اختلاف فاحشی نسبت به این سه نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.

مارکوس بهترین انگلیسی بعد از رونی؟

هری کین، مهاجم فوق العاده تاتنهام و کاپیتان این روز‌های تیم ملی انگلیس قبل از ۲۲ سالگی اش ۵۲ گل زده در کارنامه دارد؛ بعد از او هم آنتونی مارسیال با ۴۸ گل زده اش است ولی موضوعی که ۴۷ گل مارکوس رشفورد را مهمتر از ۵۲ گل زده هری کین می‌کند این است که بیشتر گل‌های هری در رده‌های سنی پایین‌تر زده شده؛ این درست همان چیزی است که ارزش گل‌های مارکوس، مهاجم جوان منچستر‌یونایتد را بیشتر می‌کند. اگر در جدول رده‌بندی کلی، رشفورد ۵ گل از هری کین تا سن ۲۲ سالگی کم دارد در عوض رشفورد ۵ گل بیشتر از هری کین تا رسیدن به این سن در رقابت‌های لیگ برتر زده است؛ از مجموع ۴۷ گلی که رشفورد زده ۲۹ تایش در رقابت‌های لیگ برتر بوده ولی هری کین ۲۴ گل از ۵۲ گلش را در لیگ برتر زده است. البته این تمام ماجرا نیست و در ادامه مشخص می‌شود که چرا ارزش گل‌های رشفورد بیشتر از هری کین است؛ ۵۲ گل هری کین حاصل ۲۴ گل در لیگ برتر، ۹ گل در چمپیون شیپ، ۶ گل در لیگ‌های اروپایی، ۵ گل در لیگ دسته دوم، ۴ گل در جام اتحادیه، ۲ گل در جام حذفی و ۲ گل در مرحله انتخابی رقابت‌های اروپایی زده شده است. رشفورد، اما ۴۷ گلش را به این ترتیب زده است: ۲۹ گل در لیگ برتر، ۶ گل در جام حذفی، ۵ گل در لیگ قهرمانان اروپا، ۴ گل در لیگ اروپا و ۳ گل در لیگ اتحادیه. همین کارنامه نشان می‌دهد کیفیت رقابت‌هایی که رشفورد در آن توانسته گلزنی کند بهتر و بالاتر از تورنمنت‌هایی بوده که هری کین تا قبل از ۲۲ سالگی موفق شده در آن‌ها گلزنی کند. البته بعد از رشفورد و رونالدو، در رده هفتم هم رحیم استرلینگ، دیگر جوان انگلیسی‌ها قرار دارد که توانسته ۳۹ گل بزند. شاید همین بررسی آماری گل‌های رشفورد قبل از ۲۲ سالگی هم بوده که مسئولان یونایتد را بر آن داشته تا دستمزد هفتگی این ستاره جوان را تا هفته‌ای ۳۰۰ هزار پوند افزایش دهند.

 

خبر ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2019-08-22 09:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر