فهرست
محاسنِ حضور، محاسنِ ورود
محاسنِ حضور، محاسنِ ورود

محاسنِ حضور، محاسنِ ورود

آی‌اسپورت- چقدر زیباست حتی اگر باد نتواند گونه‌هایت را ببوسد و مجبور باشد راهش را به سختی از لا‌به‌لای "ریش‌های نفرینی" ساختگی‌ات پیدا کند. حتی اگر هیچ شباهتی به خودِ واقعی‌ات نداشته باشی و توی آیینه، تصویری منزجر کننده از یک مردِ انحصار طلب ببینی، حتی اگر رقص گندم‌زار موهایت زیر آفتاب سرد زمستان، جایش را به پوستیژ مردانه و کلاه لبه‌دار بدهد و مجبور باشی برای رسیدن به سکوهای هواداری فوتبال، هرچه انحنا از پروردگارت هدیه گرفتی بپوشانی و سر به زیر، با اضطرابِ مرگبار از یک مبارزه مدنی، جایی بین هزاران مردِ توی استادیوم برای خودت باز کنی، با آغوش باز بزنی به قلب میدان جنگ، که صرفِ فعل "خواستن" در کلیشه ترین حالتِ خود به همین عبور از گیت‌های بازرسی و کنترل بلیت تعلق دارد.

دنیا جای قشنگ تری بود اگر هرگز درباره "خیر و صلاح" آدم‌ها تصمیم نمی‌گرفتیم. کمر همت نمی‌بستیم که همه مردم را با خودمان به زور ببریم بهشت، اجازه می‌دادیم خودشان انتخاب کنند که شاید بهشتِ همه این دخترکان که تحقیرِ "ریش‌های ساختگی" را به جان خریدند درست وسط هیاهوی یک مسابقه فوتبال و توی یک استادیومِ بزرگِ فوتبال باشد.

واقعا تاریخ درباره ما چه می گوید؟ مردانی که انحصارِ استفاده از زیرساخت‌ها و امکاناتِ شهر در اختیارشان است و دردشان نمی‌گیرد وقتی بانوانِ توی خانه، مجبورند همه ی آمال و آرزوهایشان را از قاب تلویزیون تماشا کنند. اگر یکبار برای همیشه بپذیریم "محاسنِ حضور" بانوان در استادیوم و اماکن ورزشی چقدر در نشاط مردم، رونقِ ورزش و تعالی جامعه تاثیرگذار است آنها را وادار نمی‌کنیم آنارشیست باشند و قوانین ظالمانه و منسوخِ مدنی را زیر پا بگذارند.

عمیق تر که می‌بینیم این محاسنِ تقلبی، چقدر با خودش غم دارد. در شهری که ریا و تزویر تا مغزِ استخوانش نفوذ کرده باید هم ریش گره گشا باشد، باید هم تمام تابلوهای ورود ممنوع برایت تبدیل به خیابان یکطرفه بشود. دنیا اما اینطور باقی نخواهد ماند، دیر نیست روزی که زن و مرد کنارهم، در قالب یک رویداد متمدنانه به تماشای فوتبال بنشینند و انرژی‌شان را نه در بیراهه، که در فضای پاکیزه استادیوم‌ها تخلیه کنند. یقین دارم برای انسان که همیشه به امید زنده بوده این یک رویای بعید نیست.  پایانِ شبِ تیره در راه است، روزنه‌ای شاید.

۱۲۷ ۹  
آی اسپورت
2017-12-30 07:14:00
نظر دهید

۹ نظر
ملانصرالدین
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۰۷:۴۵
این یعنی اینکه ریش که داشته باشی،مجوز داری!ریش بذار دنیا رو بخور.مشکل مملکت هم همینه.ریش داران بی ریشه!
ویلی
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۱۶
دوست عزیز این پدیده عجیبی نیست کاملن طبیعیه بیش از هزارساله این طرز فکر رفته تو خونمون که همه چیز در ظاهر افراد خلاصه میشه، طبق این معیار متعالی (که از آسمون ابلاغ شده!!) تارموی یه بانو دیده بشه قطعن مفسد فی الارضه و جاش ته جهنمه و بالعکس شما چفیه رو بنداز و ریشت تارعنکبوت ببنده و پیشونیت نعل باشه کافیه دیگه جداندرجد دزد باشی بازم اون دنیا حوری بهشتیا با لامبورگینی منتظرتن....اصلن مومن تا متظاهر و مکار و دروغگو نباشه که اسلامش آمریکاییه و ناب نیست!!
۷
برزو
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۰۷
هميشه از يادداشت هاي شما لذت ميبرم اقاي مهريزي.
مرسي كه هستيد.
آقاي خاوري مديرعامل سابق بانك ملي كه الان فرار كردند و در كانادا اقامت دارند تصميم داشتند باجه هاي شعب بانك ملي رو زنونه_مردونه كنند. عكسهاشون تو ايران و تو كانادا رو كه بذاريد كنار هم خيلي جالبه!
اين جماعت تمام تلاششون اينه كه ما رو به بهشت بفرستند!
ویلی
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۱۳
تجربه 8 سال پیش نشون داد هرچی میانگین آقایون ممکلت تعطیلن و مغزشون زنگ زده (البته تقصیری ندارن و قربانی شدن) خوشبختانه روحیه جمعی و عزت نفس بانوان امیدوارکنندست.....تاریخ تکرار میشه دفعه قبل هلاکو نوه چنگیز خلیفه عباسیو پیچید لای نمد و زجرکش کرد این بار نوبت نوادگان آرتمیس و گردآفریده....
۷
پرسپولیس واقعی
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۴۴
"عمیق تر که می‌بینیم این محاسنِ تقلبی، چقدر با خودش غم دارد. در شهری که ریا و تزویر تا مغزِ استخوانش نفوذ کرده باید هم ریش گره گشا باشد، "

باید از این جمله هشتک درست کرد !
red
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۰۲
در شهری که ریا و تزویر؟در سرزمینی
shahab.ir
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
زنان عربستانی رفتن استادیوم ولی زنان ما آدم نیستن چون جا مناسب نیست
چون آون حاکم شرع اینقدر مغزش مسموم که همه رو به چشم خودش و با عنوان کمر به پایین قضاوت میکنه
طالبان از نوع شیعی ماییم
sia
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۲۷
what doesn't bend will break
میلاد
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۲
یعنی اینکه ما از عربستانم عقب افتادیم هم از نظر فرهنگی هم فوتبالی....تا کی میخوان محدودیت بزارن برای مردم؟؟؟؟؟
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر