فهرست
دیوانگی گروهی در جزیره
دیوانگی گروهی در جزیره

دیوانگی گروهی در جزیره

آی اسپورت- کایل والکر در ازای 50 میلیون پوند. 50 میلیون پوند برای کایل والکر. مشکل والکر نیست؛ بازیکنی که بهترین مدافع راست فصل گذشته لیگ برتر بود. مشکل پرداخت 50 میلیون پوند برای این بازیکن است و هنوز هم این مشکل برای من ادامه دارد. روزی جیان لوکا ویالی گفته بود که "مدافعان راست همیشه و به طور تغییرناپذیری بدترین بازیکنان تیم هستند. یک مدافع چپ اگر دفاع خوبی انجام دهد، به مرکز خط دفاعی می‌آید و بازیکنان تکنیکی ‌می‌توانند از خط دفاع بع خط میانی منتقل شوند. مدافعان چپ قاعدتا چپ پا هستند و ارزش کمیابی دارند اما مدافعان راست اینگونه نیستند و هیچ کدام از این کارها از دستشان برنمی‌آید". البته این موضوع در هر حالتی درست نیست. یک بازیکن کناری حتی اگر از جمع 4 مدافع آخر باشد، می‌تواند در حملات تیم حاضر باشد و این یعنی او تنها نباید گام‌های بلند، استقامت و کیفیت دفاعی داشته باشد بلکه باید توانایی از پیش رو برداشتن حریف و زدن به قلب دفاعی را هم داشته باشد.

والکر می‌تواند همه این کارها را انجام دهد حتی اگر در تیم فصل گذشته تاتنهام بازیکنی مانند کیارن تریپر 50 درصد بیشتر از والکر حمل توپ صحیح در هر بازی داشته باشد. با از دست دادن دنی آلوز که برای پپ یک گزینه کلاس بالا و کم هزینه‌ای بود، والکر برای سیتی به طور غیرقابل درکی گزینه آلترناتیو بود. والکر در فوتبال به دستاوردها و موفقیت‌های زیادی نرسیده و بی پرده بگویم، واقعا فوتبالیست خوبی نیست اما تجربه بازی در لیگ برتر را دارد. البته این را هم باید گفت که او از نظر تکنیکی کیفیت خوبی دارد و در تیم گواردیولا، هافبک دفاعی به بازیکنی همچون والکر در کنار خود نیاز دارد. بنابراین چنین بازیکنی در سیتی یک نعمت است.

اما همه اینها نمی‌تواند نقطه اصلی این انتقال یعنی 50 میلیون پوند که با گزینه‌های دیگر بیشتر از این هم می‌شود را توجیه کند. شاید این چیزی باشد که بازار می‌خواهد اما بازار در چند فصل اخیر به شکل افزاینده‌ای تلاش دارد که مانند یک الاغ به نظر بیاید. والکر آخرین خرید از مجموعه خریدهای غیرعادی این تابستان است: روملو لوکاکو با 75 میلیون پوند، الکساندر لاکازت با 53 میلیون پوند، محمد صلاح با 37 میلیون پوند و جردن پیکفورد با 30 میلیون پوند. شاید یکی از ساده‌ترین انتقاداتی که به فوتبال وارد می‌شود همین است که چگونه می‌توان با حقوق هفتگی این بازیکنان چندین مدرسه یا بیمارستان را تاسیس کرد اما به نظر من مهمتر از اینها کار تاریخ‌شناسان آینده است که می‌خواهند چگونه توضیح دهند کشوری که هفت سال در دوران رکود و سختی به سر می‌برده، برای بازیکنی مانند والکر 50 میلیون پرداخت کرده است؟

والکر 27 ساله تاکنون تنها 5 گل در فوتبال حرفه‌ای زده و تنها در 27 بازی تیم ملی انگلیس به میدان رفته اما در حال حاضر گرانترین مدافع تاریخ فوتبال جهان است؛ اینها با هم هیچ سنخیتی ندارند و همین موضوع همه چیز را بهم می‌ریزد. به نظر می‌رسد یک دیوانگی گروهی به لیگ برتر رخنه کرده که برای مثال 5 مدافع گران تاریخ فوتبال در این لیگ حضور دارند که کافیست نامشان را بخوانید تا ببینید آیا می‌توانند حتی در لیست چند ده نفره بهترین مدافعان تاریخ دنیا قرار بگیرند یا نه؟ والکر، جان استونز، داوید لوئیز، الیاکوئیم مانگالا و لوک شاو این 5 مدافع هستند.

با قرارداد حق پخش تلویزیونی همه تیم‌های لیگ برتر انگلیس در جمغ 30 تیم باشگاه ثروتمند فوربس که درآمد سالیانه قابل توجهی دارند، قرار گرفته‌اند که بخشی از این به دلیل حضور شیخ‌ها، ثروتمندان نفتی و بزرگان تجاری کشورهای مختلف هستند که برایشان در لیگ برتر پرداخت 50 میلیون پوند رقم زیادی نیست. در گذشته ثروت باشگاه در رابطه درستی با هزینه‌ها و درآمدهایش قرار داشت اما اکنون شرایط به گونه‌ای شده که هواداران هر چیزی را به راحتی نمی‌توانند بپذیرند. در شرایط فعلی پول ارزش بیشتری پیدا کرده و اتفاقات فصل گذشته نشان می‌دهد که چرا کارشناسان تا این اندازه نگران اقتصاد آینده فوتبال هستند. بخشی از این نگرانی در این تابستان و با خریدهایی که قیمت‌هایشان به شکل ناباورانه‌ای اغراق آمیز بود، نمود بیشتری پیدا کرد. همیشه افزایش پیدا کردن بی رویه قیمت بایکنان یک تهدید جدی بوده است. شاید در زمان فعالی انتقال 1000 پوندی الف کامون از ساندرلند به میدلزبورو در سال 1905 که واکنش‌های زیادی به همراه داشت، خنده دار باشد اما فوتبال همیشه با بحران‌های اقتصادی مواجه بوده و هست. همانطور که به اعتقاد من اکنون خرید 50 میلیون پوندی والکر یک بحران اقتصادی است.

۷    
آی اسپورت
2017-07-16 09:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر