فهرست
ژکو در مقابل فونسکا
ژکو در مقابل فونسکا

ژکو در مقابل فونسکا

آی اسپورت – «زمان» سریع‌تر از حد تصور انسان می‌گذرد. همین چند ماه پیش بود که همگان از شرایط آرمانی «رم» به وجد آمده بودند و حتی در جمع‌های خودمانی در خصوص احتمالِ قهرمانی «گرگ‌ها» رویاپردازی می‌کردند اما حالا گویی از آن زمان، سال‌ها و حتی دهه‌ها گذشته است؛ اکنون رم تیمی‌ست بحران‌زده که هوادارانش را بر سر دو راهی سختِ «مربی» یا «ستاره» قرار داده. انتخابی بین «عقل» یا «عشق». پیروز این نبرد هر که باشد، سرنوشتی متفاوت را رقم خواهد زد.

گردوخاک بزرگ هنوز در شهر ابدی فرو ننشسته و هنوز آب‌ها از آسیاب نیفتاده است. پس از ده روزِ متشنج شامل شکست دلسردکننده در دربی شهر رم و حذف مضحک از جام حذفی، پیروزی 4 بر 3 به تعبیر برخی «وحشیانه و هیجان‌انگیز» مقابل اسپتزیا به منظور افزایش روحیه تیم، امری بسیار حیاتی به نظر می‌رسید. هر چند این پیروزی هیجان‌انگیز قدم‌های بعدی مالکین باشگاه را به وضوح مشخص کرده اما در عین حال یک معضل گیج‌کننده را هم برای آنها به وجود آورده است. همه از لزوم تغییرات چه در زمین و چه روی نیمکت با خبر هستند اما معضل اینجاست که: «چه زمانی باید این تغییرات اعمال و اجرایی شوند؟»

جایگاه «پائولو فونسکا» به عنوان سرمربی تیم به هیچ عنوان روی نیمکت مستحکم نیست اما گل پیروزی‌بخشِ لحظات پایانیِ «لورنزو پیگرینی» حداقل به او یک فرصت موقت را اهدا کرد تا برای چند روز در امان باشد. بدون ذره‌ای شک می‌توان به صراحت گفت که سرمربی پرتغالی پیش از آن گلِ دراماتیک، در آستانه اخراج قرار داشت و حتی از «ماسیمیلیانو آلگری» هم به عنوان شانس نخست جانشینی او نام برده می‌شد.

با توجه به شرایط اخیر در رم، تاکتیسین متولدِ شهرِ لیورنو (آلگری) از شانس بالایی برای حضور در پایتخت ایتالیا برخوردار است و این اتفاق قطعاً «ادین ژکو» را خوشنود و خوشحال خواهد کرد. شنیده شده که بمب‌افکن بوسنیایی و فونسکا از ماه آگوست گذشته یعنی پس از حذف مایوس‌کننده از رقابت‌های لیگ اروپا در تقابل با سویا، با یکدیگر به مشکل خوردند. در ادامه تلاش فونسکا برای فروش این ستاره در پنجره نقل‌وانتقالات باعث شعله‌ورتر شدن این اختلاف شده است.

این رابطه متشنج پس از فاجعه جام حذفی حالا به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده و ظاهراً ژکو به دلایلِ دیسیپلینی، به عنوان تنبیه انضباطی در بازی روز شنبه از ترکیب تیم کنار گذاشته شده است. قطعاً این شرایط تداوم نخواهد داشت اما چیزی که مسلم به نظر می‌رسد این است که خانواده «فردکین» به عنوان مالکان باشگاه از این لحظه به بعد مجبورند بین ستاره خط حمله و سرمربی تیم، تنها یک نفر را انتخاب کرده و مسیر خود را با او ادامه دهند.

دن و رایان فردکین در یک موقعیت سخت و دشوار گیر افتاده‌اند و انتخاب برای‌شان ساده نخواهد بود؛ از یک سو با توجه به دستمزد سالیانه 7.5 میلیون یورویی ژکو که او را تبدیل به سومین بازیکن پردرآمد سری‌آ کرده و شرایط سنی او، بعید است مالکین باشگاه بتوانند مشتری دست به نقدی برای ستاره بوسنیایی بیابند.

البته به نظر می‌رسد یوونتوس مشتری جدی ژکو باشد؛ مهره‌ای که سران بیانکونری به عنوان گزینه جانشین برای زوج «کریستیانو رونالدو» و «آلوارو موراتا» در نظر گرفته‌اند. با این وجود بعید است تورینی‌ها بخواهند برای ژکو مبلغ زیادی پرداخت کنند! البته در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر معاوضه مهاجم بوسنیایی با «الکسیس سانچس» هم به گوش رسیده؛ شایعه‌ای که احتمالِ انتقالش به بخش «اخبار قطعی» به هیچ عنوان کم نیست. پیش از این گفته می‌شد رمی‌ها پیشنهاد معاوضه مهاجم خود با «ماریانو دیاز» را به مدیرانِ باشگاه رئال مادرید ارائه کرده‌اند، پیشنهادی که به صورت مستقیم از سوی «زین‌الدین زیدان» مورد مخالفت قرار گرفت. ژکو حتی به تیم سابقش یعنی منچسترسیتی هم لینک شده اما «پپ گواردیولا» علیرغم مشکلات تیمش در نوک خط حمله، در واکنش به احتمال حضور این ستاره در بخش آبی‌پوش شهر سیتی گفت: «ژکو بازیکن رم است و من هرگز در مورد این‌گونه موقعیت‌ها صحبت نخواهم کرد. احساس من این است که ما این فصل را با همان بازیکنانی که با آن‌ها شروع کردیم، به پایان خواهیم رساند. به جز شاید یک بازیکن که همه می‌دانند ممکن است از تیم برود. فکر نمی‌کنم هیچ اتفاق دیگری رخ دهد.»

از طرف دیگر فونسکا توانسته موقعیت جالوروسی را تا میانه فصل بین چهار تیم برتر سری‌آ تثبیت کند و اخراج او می‌تواند گرگ‌های رم را به بحرانی بسیار بزرگ‌تر فرو ببرد. کسب سهمیه و بازگشت به رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، هدف اصلی فونسکا بوده و او با توجه به شرایط فعلی، توانایی دستیابی به این اهداف را دارد. ضمن این که در تقابل با اسپتزیا و شادی پس از گلِ تساوی رمی‌ها، مشخص شد که شاگردانش – البته بجز ژکو – تمام قد از او حمایت می‌کنند. این روحیه همبستگی پس از گلِ پیگرینی بیشتر به چشم آمد و به مدیران باشگاه نشان داد سکان هدایتِ تیم در دستانِ فردِ درستی قرار داده شده است.

آوردن یک سرمربی جدید در میانه جدال بین چهار تیم بالای جدول، می‌تواند ثبات را از رختکن تیم بگیرد اما حضور چهره‌ای نامدار با کارنامه‌ای پر از موفقیت همچون آلگری می‌تواند همگان را مجاب به پذیرش چنین ریسکی کند. به بیانی ساده‌تر؛ اتخاذ چنین تصمیم بزرگی، نشان‌دهنده قصد جدی مالکان آمریکایی باشگاه برای کسب قهرمانی و قرارگیری مجدد در کنار باشگاه‌های قدرتمند اروپا است. هدفی که با حضور مردی با تجربه قهرمانی همراه میلان و یوونتوس، اصلا دور از ذهن نیست.

فوتبالی که تیم فونسکار بازی می‌کند به معنای واقعی کلمه «چشم‌نواز» است ولی با توجه به نواقص همیشگی دفاع تیم در دوران حضور این مربی روی نیمکت گرگ‌های رم، تصور اضافه شدنِ جام‌های قهرمانی به ویترین گردوخاک گرفته جالوروسی بسیار بعید به نظر می‌رسد. حتی خوشبین‌ترین هوادار رم هم می‌داند که گرگ‌ها با این سرمربی پرتغالی هم‌اکنون به سقف اهداف خود رسیده و از این رو حضور چهره‌ای به نام آلگری می‌تواند سقف آرزوهای رم را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

البته حضور این سرمربی به تنهایی نمی‌تواند منجر به وقوع معجزه شود و جالوروسی در تمام خطوط نیاز مبرم و شدیدی به تقویت دارد. آن‌ها به تازگی «استفان الشعراوی» را از لیگ چین به پایتخت برگردانده‌اند ولی برای صعود به قله و تجربه منظره بی‌بدیل حضور در بالاترین نقطه، به خریدهای بزرگ‌تری نیاز دارند. ترکیب فعلی تیم به مراتب از دیگر رقبای قهرمانی یعنی میلان، اینتر و یوونتوس ضعیف‌تر است و اگر مالکان باشگاه رویای قهرمانی را در سر می‌پرورانند، باید در پنجره‌های نقل‌وانتقالات پیش رو، برای آلگری حسابی دست به جیب شوند.

 

 سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

 

۲    
آی اسپورت
2021-02-05 08:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر