فهرست
خاطره نگاری از بازی در محرم: وقتی پارچه سیاه کم آوردیم
خاطره نگاری از بازی در محرم: وقتی پارچه سیاه کم آوردیم

خاطره نگاری از بازی در محرم: وقتی پارچه سیاه کم آوردیم

آی اسپورت - شاید کمتر کسی بداند که برگزاری بازیهای مرحله نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا در تهران اولین میزبانی فوتبال ایران از یک تورنمت بزرگ بود. دکتر خبیری که آن زمان نایب رئیس فدراسیون فوتبال بود درباره برگزاری آن بازیها در ایام محرم می گوید:" از آنجایی که من عضو کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا بودم، 3-2 ماه قبل از این اتفاق، به صفایی فراهانی رئیس وقت فدراسیون فوتبال زنگ زدم و گفتم که می توانم میزبانی مرحله نیمه نهایی را برای ایران بگیرم منتهی مشکل، تاریخ برگزاری اش است که یکروز بعد از عاشوراست. صفایی آن مقطع اوکی داد و من میزبانی ایران را قطعی کردم اما چند روز مانده به بازی چند نفر از مداحان یکدفعه شروع به اعتراض کردند که چرا باید در ایام محرم مسابقه فوتبال برگزار شود. از آن طرف هم چند ارگان فدراسیون فوتبال را شدیدا تحت فشار قرار دادند تا جایی که صفایی از من خواست در صورت امکان زمان برگزاری بازی را عوض کنم اما AFC آب پاکی را روی دستمان ریخت و گفت اصلا امکان تغییر زمان بازی وجود ندارد. چون پای حداقل یک میلیون دلار پول وسط است که مربوط به اسپانسرینگ و بحثهای تبلیغات است و اگر ایران نخواهد این بازی را در تاریخ مقرر برگزار کند، جریمه سنگینی در انتظار فدراسیون فوتبال خواهد بود"


کمک ویژه رئیس جمهور وقت
خبیری که به خوبی اتفاقات آن روزها را به خاطر دارد، ادامه می دهد:" ماجرا را با صفایی مطرح کردم و بنده خدا برای آنکه بتواند بازیها را بدون هیچ مشکلی برگزار کند با مقامات ارشد نظام جلسه گذاشت و فکر می کنم با رئیس جمهور وقت هم صحبت کرد و ایشان هم ضمن دستور به سازمان تربیت بدنی برای هماهنگی با فدراسیون، گفتند باید حرمت ماه محرم هم رعایت شود. دقیقا خاطرم هست که کل استادیوم را سیاه کردیم و کار به جایی رسید که پارچه کم آوردیم!"

مهدی خبیری
مهدی خبیری


قدرت آقای رئیس
همه می دانند که صفایی فراهانی چه مدیر توانایی بوده. برگزاری مرحله نیمه نهایی جام باشگاهها در ایام محرم هم بهانه ای شد تا صفایی دوباره قدرت مدیریتش را به رخ بکشد. آنطور که دکتر خبیری گفته، به دلیل تعطیلات تاسوعا و عاشورا، تمام تابلوهای تبلیغاتی دور زمین، در گمرک مانده بودند و امکان ترخیص آنها وجود نداشت. اما رئیس فدراسیون از دوستی اش با رئیس وقت گمرک استفاده می کند و با گرفتن مجوز لازم از مقامات مربوطه آن هم در روزهای تعطیلی، این تابلوها را ترخیص کرد. اهمیت تابلوهای تبلیغاتی در حدی بود که AFC اجازه برگزاری بازیها بدون وجود آنها را نمی داد. از طرف دیگر گویا بر سر قرار دادن تابلوی تبلیغاتی شرکت کوکاکولا در استادیوم هم اختلاف نظرهایی بوده که نهایتا صفایی فراهانی تابلوی مربوطه را در استادیوم نصب می کند


داستان یک روز با شکوه
خبیری که مسئول اصلی برگزاری بازیهای مرحله نیمه نهایی جام باشگاهها در تهران بود، در پاسخ به این سئوال که آیا قبل از بازی، اتفاق حاشیه ای رخ نداد، می گوید:" خدابیامرز پدرم صبح بازی تماس گرفت و گفت که من مسجد ارگ بودم و شرایط طوری است که بهت توصیه می کنم به استادیوم نروی اما من به خاطر مسئولیتی که داشتم باید به ورزشگاه می رفتم. خوشبختانه آنجا اتفاقی نیفتاد و بازی هم به خوبی برگزار شد. یادم هست یک هفته بعد از بازی در جلسه ای با حضور رئیس فیفا شرکت کردم و او که شدیدا تحت تاثیر فضای استادیوم آزادی قرار گرفته بود، از ما خواست که دوباره در چنین شرایطی بازی برگزار کنیم و خیالمان بابت حمایت فیفا راحت باشد اما من به او گفتم که چنین کاری اصلا راحت نیست. بلاتر می گفت که هیچ چیزی در مورد دلیل مشکی پوش شدن تماشاگران حاضر در ورزشگاه نمی داند اما برگزاری بازی در آن جو را یک اتفاق بی نظیر می داند چرا که تا آن روز هیچ وقت پیش نیامده بود که کل تماشاگران یک بازی، لباس یکرنگ بپوشند و شعارهایشان یکی باشد"

علی فتح الله زاده
عزاداری فتح الله زاده در دیدار استقلال و دالیان


فرصت طلایی را از دست ندهید
در شرایطی که موضع گیری هایی علیه برگزاری بازی ایران و کره در ایام محرم شده و عده ای خواهان انجام نشدن این بازی شده اند، دکتر خبیری تاکید زیادی روی برگزاری این بازی در تهران دارد:" به نظرم این یک فرصت طلایی برای ماست تا فلسفه عزاداری در ماه محرم را به بهترین و زیباترین شکل ممکن به دنیا نشان دهیم. به نظرم این بازی باید در تهران انجام شود چون از یکطرف مردم قطعا مراعات این روزهای ویژه را خواهند کرد و از طرف دیگر برگزاری بازی با شرایط ویژه، به لحاظ تبلیغاتی به نفع فوتبال ایران خواهد بود. هیچ وقت بازی استقلال و دالیان را فراموش نمی کنم که صد هزار نفر بلند می شدند و یکصدا " یاحسین" می گفتند. جو آن بازی طوری بود که چند بار گریه ام گرفت"

 

 

منبع: هفته نامه تماشاگران امروز

۷    
آی اسپورت
2016-10-09 08:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر