فهرست
استقلال-مجیدی؛ کوتاه و کم‌اتفاق!
استقلال-مجیدی؛ کوتاه و کم‌اتفاق!

استقلال-مجیدی؛ کوتاه و کم‌اتفاق!

 آی اسپورت - دوران حضور فرهاد مجیدی در استقلال کوتاه‌تر از چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد. در سال‌های اخیر هر بار بحث حضور مجیدی روی نیمکت استقلال پیش می‌آمد به نظر می‌رسید او سال‌ها در این تیم خواهد ماند اما او فقط کمی بیش از ۶ ماه به عنوان مربی و سرمربی روی نیمکت استقلال نشست و دیروز از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان سرمربی تیم امید معرفی شد. البته کمیته ملی المپیک هنوز با سرمربیگری مجیدی در تیم امید موافقت نکرده و ممکن است او دوباره به استقلال برگردد اما به بهانه همین اتفاق، دوران کوتاه مدت حضور مجیدی در استقلال را مرور می‌کنیم.

قدم خوب فرهاد با ۴

مجیدی در روز ۱۴ دی ۱۳۹۷ از سوی امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال به عنوان مربی این تیم و دستیار وینفرد معرفی شد. اتفاقی که با واکنش مثبت هواداران استقلال روبرو شد. البته بعضی از کارشناسان فوتبال و پیشکسوتان باشگاه از این اتفاق استقبال نکردند. آنها مدعی بودند حضور مجیدی در کادر فنی استقلال فقط راه فرار مدیران از مشکلات باشگاه و انتقادهای موجود بود. شایعات زیادی هم از عدم تمایل شفر به حضور مجیدی در کادر فنی خبر می‌داد. با این حال قدم فرهاد برای استقلال خوب بود و این تیم در اولین بازی خود با مجیدی، پیکان را در شهرقدس با ۴گل شکست داد. مجیدی در این بازی با تکاپویی که روی نیمکت داشت، نشان داد که علاقه‌اش به سرمربیگری در استقلال شایعه نیست و او آمده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هدفش برسد. این نتیجه و پیروزی با عدد محبوب و موردعلاقه ۴ آن قدر به مذاق هواداران استقلال خوش آمد که آن را نشانه‌ای برای روزهای خوب استقلال در آینده دانستند و با آن برای هواداران تیم های رقیب به خصوص پرسپولیس حسابی کری خواندند.

روزهای خوب قبل از دربی

استقلال بعد از پیروزی مقابل پیکان به تبریز رفت و در یک بازی نه چندان خوب با یک گل مغلوب تراکتورسازی شد. این باخت تحت تاثیر حاشیه‌های بازی و داوری پرحرف و حدیث اشکان خورشیدی قرار گرفت و بازی‌های آسان بعدی استقلال، به شفر و مجیدی کمک کرد تا از انتقادات هواداران در امان بمانند. استقلال بعد از باخت به تراکتورسازی، در 5 بازی متوالی پارس جنوبی جم، ذوب‌آهن ، فولاد، نفت مسجدسلیمان و نساجی به پیروزی رسید و در آستانه دربی، در کمترین فاصله از پرسپولیس صدرنشین قرار گرفت. استقلال می توانست با پیروزی در دربی برگشت، بعد از چند سال حضور در صدر جدول را تجربه کند و شانس اول قهرمانی لقب بگیرد. به خصوص که پرسپولیس هم مثل استقلال در اوج قرار نداشت و کادر فنی استقلال به پیروزی در دربی برگشت امیدوار بود. خط حمله استقلال با حضور مجیدی جان تازه‌ای گرفته بود و هواداران استقلال از تاثیرات مثبت حضور او در کادر فنی تیم‌شان به وجد آمده بودند و همه چیز آماده پیروزی در دربی و صدرنشینی در لیگ برتر پس از چند سال بود.

دربی به ضرر استقلال، به سود فرهاد

اما دربی به بدترین شکل ممکن برای استقلال رقم خورد. آبی‌ها شروعی فوق‌العاده داشتند و به نظر می‌رسید پیروزی ساده‌‎ای در انتظار آنها باشد اما گل نورالهی همه چیز را تغییر داد. استقلال به شکلی احساسی حمله کرد و یک پنالتی هم به دست آورد که فرشید اسماعیلی آن را خراب کرد. در نیمه دوم هم خبری از بازی خوب استقلال نبود و در نهایت پرسپولیس با همان یک گل پیروز دربی شد. یکی دو روز بعد از اتفاقاتی که بین دو نیمه دربی در رختکن استقلال رخ داد بود افشاگری شد و یک بار دیگر بحث عدم مدیریت شفر در رختکن به وجود آمد. او نه در ماجرای ضربه پنالتی استقلال و نه در درگیری رختکن شجاعت لازم را نشان نداده بود و همین اتفاقات باعث شده بود تا بخشی از هواداران خواهان برکناری او شوند و این به معنای سرمربیگری مجیدی بود. اما مدیران استقلال رای به ابقای شفر دادند. بازی با سایپا و تساوی بدون گل اوضاع را برای شفر وخیم‌تر کرد اما دو پیروزی غیرمنتظره مقابل سپاهان و الهلال عربستان باعث شد تا سرمربیگری مجیدی در استقلال مدتی به تعویق بیفتد.

سرانجام مجیدی سرمربی استقلال شد

باخت در بازی برگشت به الهلال عربستان و کم شدن شانس صعود در لیگ قهرمانان آسیا، یک بار دیگر شفر را در معرض انتقادات شدیدی قرار داد اما بازی شش امتیازی و سرنوشت‌ساز با پدیده در راه بود و به همین دلیل مدیران استقلال دوباره به شفر اعتماد کردند. اما اتفاقات بازی با پرسپولیس دوباره تکرار شد. استقلال یک گل زودهنگام خورد و تا پایان بازی نتوانست این گل خورده را جبران کند. این باخت، عملا شانس قهرمانی استقلال در لیگ برتر را همن به حداقل رساند و صبر مدیران این تیم هم تمام شد. دو روز بعد از باخت به پدیده و در تاریخ ۹ اردیبهشت بود که باشگاه استقلال رسما فعالیت شفر را تعلیق و فرهاد مجیدی را به عنوان سرمربی موقت تیم معرفی کرد. به این ترتیب مجیدی حدود 5 ماه بعد از حضور در کادر فنی استقلال جای شفر را گرفت. این همان اتفاقی بود که خیلی از اهالی فوتبال پیش‌بینی می‌کردند و البته که این اتفاق خیلی زودتر از پیش‌بینی‌ها رخ داده بود و باعث ایجاد دودستگی بین هواداران استقلال هم شده بود.

عملکرد قابل قبول اما نامطمئن

مجیدی در 5 بازی روی نیمکت استقلال نشست. استقلال با او استقلال خوزستان، سپیدرود رشت و العین امارات را برد و با صنعت نفت آبادان و الدحیل قطر به تساوی رسید. احتمالا گرفتن این نتایج از شفر هم برمی آمد و به همین دلیل مدیران استقلال بعد از پایان فصل به دنبال جذب یک مربی خارجی خوب بودند تا ناکامی این فصل را جبران کنند. البته گفته می‌شد مجیدی همچنان به عنوان گزینه داخلی مدیران این تیم مطرح است و اگر به هر دلیلی استقلال در جذب مربی خارجی ناکام می‌شد، مجیدی کاندیدای اصلی هدایت این تیم بود. با این حال پیچیده شدن پروژه انتخاب سرمربی جدید و نامشخص بودن دستیاران این سرمربی باعث ناراحتی مجیدی شد و او این دلخوری را در چند مصاحبه منعکس کرد. البته حرفی از جدایی از استقلال نزده بود و به نظر می رسید از ابتدا قرار بر جدایی او نبود و خودش هم بارها در نشست‌های خبری خود به صورت تلویحی از علاقه‌اش به ماندن در راس کادر فنی استقلال خبر داده بود اما یک اتفاق غیرمنتظره راه او را از تیم محبوبش جدا کرد.

و سرانجام حضور در تیم امید

از مدت‌ها قبل ماجرای انتخاب سرمربی تیم امید به نگرانی بزرگ فدراسیون فوتبال و البته اهالی رسانه تبدیل شده بود. بعد از پایان همکاری با زلاتکو کرانچار، مدیران فدراسیون به دنبال انتخاب یک جایگزین مناسب برای هدایت تیم امید بودند اما این انتخاب به یک طلسم بزرگ تبدیل شد. یحیی گل‌محمدی، عبدالله ویسی، امیر قلعه‌نویی، مهدی مهدوی‌کیا، مهدی تارتار، وحید هاشمیان، افشین قطبی و ... تعدادی از کسانی بودند که پیشنهاد هدایت امیدها را دریافت و رد کرده بودند! البته هنوز مشخص نیست چرا این اتفاق رخ داد اما به نظر می‌رسد مشکلات مالی فدراسیون و همچنین عدم امیدواری به نتیجه گرفتن امیدها و صعود به المپیک از مهم‌ترین دلایل رد پیشنهاد فدراسیون توسط امیدها بود. در نهایت و به شکلی غیرمنتظره حمید استیلی چند روز پیش به گزینه فرهاد مجیدی رسید و سرانجام او دیروز از سوی مهدی تاج به عنوان سرمربی جدید تیم امید ایران انتخاب شد. البته هنوز کمیته ملی المپیک با انتخاب مجیدی موافقت نکرده اما به احتمال زیاد در این مورد توافقی انجام خواهد شد و مجیدی وظیفه رساندن امیدها به المپیک را برعهده خواهد گرفت.

هفت صبح

 

۵    
آی اسپورت
2019-06-11 20:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر