فهرست
یووه در آغاز 2017: معنای تاکتیکی رینکون
یووه در آغاز 2017: معنای تاکتیکی رینکون

یووه در آغاز 2017: معنای تاکتیکی رینکون

آی‌اسپورت – یوونتوس سال 2016 را با خاطرات بسیار خوبی به پایان بردند و تورینی‌ها امیدوارند سالِ 2017 حتی برایشان شیرین‌تر هم باشد، به خصوص در چمپیونز لیگ. یووه حالا یک هافبک دفاعیِ جدید و ایده‌هایِ تاکتیکیِ جدیدی برای سال جدید و نیم فصل دوم دارد. مکس آلگری هم که اعلام کرده فعلا قصد ترک جی استادیوم را ندارد و دنبال تاریخ‌سازی با بیانکونری است: «من از اینجا بودن خوشحال و راضیم و امیدوارم برای مدتی زیادی هم باقی بمونم. من اینطور فکر نمیکنم که دورانم در یوونتوس به پایان رسیده. من راضیم و امیدوارم برای سال‌هایِ زیاد شرایط همینطور بمونه.»

آلگری در یووه محبوب، محترم و مورد حمایت است. شاید قهرمانی در سری آ برای او چالش چندان بزرگی محسوب نشود، اما چمپیونز لیگ قطعا می‌تواند افقِ جدیدی در ماجراجویی‌هایِ حرفه‌ایش باشد. آلگری این فصل با قهرمانی در سری آ می‌تواند در لیگ تاریخ‌سازی کند (اولین تیمی که شش بار پیاپی فاتح اسکودتو شده) و در چمپیونز لیگ هم شب‌های ویژه و به یاد ماندنی رقم بزند. در این راه بپه ماروتا و همکارانش حمایت گسترده‌ای از او می‌کنند و پشتوانه‌یِ مالی‌ای برایش فراهم می‌کنند که بتواند بازیکنانی که از تماشایشان لذت می‌برد را به تیم خودش منتقل کند، بازیکنانی که گاهی کنار هم انگار دچار اعتماد به نفس بیش از حد می‌شوند. مربیانِ کمی در کل فوتبال اروپا هستند که تا این حد از سوی باشگاهشان حمایت شوند و خودِ آلگری هم از این حقیقت آگاه است.

اما هنوز هستند افرادی که اعتقاد دارند دورانِ آلگری در یووه به زودی به پایان خواهد رسید. به هر حال در دنیایی که پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو هم به مشکل بر می‌خورند می‌توان درک کرد چرا طبیعت آرام و متعادلِ آلگری و هوش تاکتیکی‌ بالایش مورد توجه باشگاه‌های بزرگ قرار می‌گیرند، به خصوص اینکه حالا که مربیان ایتالیایی در سرتاسر اروپا می‌درخشند. اما تا وقتی که یووه مجبور شود دنبال مربی دیگری بگردد، می‌تواند از داشتنِ آلگری لذت ببرد، مربی‌ای که به تازگی یک بازیکن دیگر را هم به تیمش اضافه کرده است.

توماس رینکون خرید زمستانیِ بیانکونری از جنوا است، هافبکی دفاعی‌ با درک تاکتیکیِ بالا که می‌تواند چسبیده به خط دفاعی بازی کند. آمدن رینکون هم می‌تواند طرح‌های تاکتیکیِ جدیدی به آلگری بدهد و هم به کلودیو مارکیزیو کمک کند تا از بار دفاعی‌اش بکاهد و به پست سابقش به عنوان یک هافبک باکس-تو-باکس بازگردد.

در طول این فصل بارها مشخص شده که خط میانیِ یووه، حداقل نسبت به فصل‌های گذشته کیفیت لازم را ندارد. بعد از اینکه اکسل ویتسل تصمیم گرفت به جای تورین راهی لیگ چین شود، آلگری و ماروتا دنبال راه‌های دیگری برای تقویت خط میانی‌شان گشتند. شاید رینکون یکی از بهترین هافبک‌های جهان نباشد، اما بازیکنی منظم و قابل اعتماد است. هافبک ونزوئلایی جدید بیانکونری بازیخوانِ خوبی است و با قطع توپ‌هایش تعادل را به خط میانیِ تیمش می‌بخشد. اما مسئله اینجاست که او چندان تکنیکی نیست و حضورش در ترکیب اصلی باعث می‌شود یووه در مرکزِ زمین، غیر از میرالم پیانیچ، بیشتر از حد فیزیکی شود و وجه خلاقانه‌اش کاهش پیدا کند.

این اتفاق مشکل‌ساز است؟ پاسخ بستگی به سیستمی دارد که آلگری انتخاب می‌کند. رینکون 90 دقیقه در زمین می‌دود و کاملا فواید جنگیدن برای همبازی‌هایش را می‌داند. اما برعکس مارکیزیو، یا آندره‌آ پیرلو که پیش از او در این پست بازی می‌کرد، هافبک سابق جنوا قادر به دادن پاس‌های بلند و دقیق و بازیسازی از عقب زمین نیست.

بدین ترتیب حضور رینکون می‌تواند راه را برای استفاده‌یِ آلگری از سیستمی که پیش از این کارلو آنچلوتی علاقه‌یِ زیادی بهش داشت، یعنی "درخت کریسمس" باز کند. در این سیستمِ 1-2-3-4 پائولو دیبالا و پیانیچ پشت گونزالو هیگوایین قرار می‌گیرند و بار خلاقیت تیم در بعد هجومی را بر عهده می‌گیرند. آلگری البته می‌تواند از یک 3-3-4 با فیزیکالیته‌یِ بالاتر هم استفاده کند.

با این وجود و به هر شکلی که آلگری از رینکون در تیمش استفاده کند، یووه باز هم نیاز به بالا بردنِ کیفیت در مرکز زمین دارد. آن‌ها امشب مقابل بولونیا قرار است با سیستم 2-1-3-4 بازی کنند، با پیانیچ پشت سر دو مهاجم و کوادوو آساموا در سمت راست. این بازی برای یووه سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. با اینکه مردانِ روبرتو دونادونی به صورت انفرادی کیفیت رقیب صدرنشینان را ندارند، اما خیلی خوب بلدند به شکل تیمی فشرده بازی کنند و برای بزرگان مشکل‌ساز شوند.

بولونیا در بعد دفاعی استحکام قابل توجهی دارد، اما به ادعایِ دونادنی قصد دارد در بازی امشب فوتبالی هجومی برابر بیانکونری بازی کند، رویکردی که با توجه به مشکلات خط حمله‌یِ این تیم عجیب به نظر می‌رسد.

در سوی دیگر زمین یوونتوس باید سالِ 2017 را با یک پیروزی درخشان شروع کند و نشان دهد تمرکز و رویکردِ درست برای ادامه‌یِ فصل را دارد. آلگری پیش از این به بازیکنانش در مورد جدی نگرفتن برخی از بازی‌ها هشدار داده بود. حالا وقت آن است که هشدارهایِ او جدی گرفته شوند، چون از این مقطع به بعد هر سه امتیاز می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

۷    
آی اسپورت
2017-01-08 11:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر