فهرست
پرواز «هواپیمای کوچک» در لالیگا
پرواز «هواپیمای کوچک» در لالیگا

پرواز «هواپیمای کوچک» در لالیگا

آی‌اسپورت- وینچنزو مونتلا امشب  نخستین بازی‌اش را به عنوان سرمربی سویا در کادیس و در اسپانیا تجربه خواهد کرد. سرمربی ایتالیایی در حالی هدایت سویا را در کوپا دل ری بر عهده می‌گیرد که دوران سختی در تیم‌های رم، کاتالانیا، فیورنتینا، سامپدوریا و میلان داشت.

شروع دوران مربیگری مونتلا در رم بود. او زمانی که ۳۶ سال داشت هدایت تیم اصلی رم را بر عهده گرفت. مونتلا پیش از این به عنوان بازیکن برای این تیم به میدان رفته و توانسته بود در ۲۵۸ بازی ۱۰۰ گل به ثمر برساند. مونتلا که به خاطر شادی پس از گلش به "هواپیمای کوچک" مشهور است با رم فابیو کاپلو در سال ۲۰۰۱ فاتح اسکودتو شد. مهاجم ایتالیایی در آن فصل ۱۳ گل به ثمر رساند و رم توانست پس از سال ۱۹۸۳ دوباره این عنوان را به دست آورد. پوکر مونتلا در داربی شهر رم مقابل لاتزیو یکی از به یاد ماندنی‌ترین بازی‌هایش در آن فصل بود. تیمش در آن دیدار ۵ بر یک پیروز شد.

او در باشگاه USD سن نیکولای ناپل پرورش یافت و زمانی که ۱۲ سال داشت به تیم نخست امپولی در سال ۱۹۹۱ پیوست. با وجود آسیب‌دیدگی شدید توانست خود را به تیم پایه جنوا برساند. او در آن فصل توانست ۲۱ گل به ثمر برساند و با جنوا به سری A صعود کند. جالب این جا است که مونتلا با این تیم تنها جام بین‌المللی دوران ورزشی‌اش را فتح کرد. در آخرین دوره جام انگلو – ایتالین در سال ۹۶، جنوا ۵ بر یک، دو پورت ول را در ومبلی شکست داد.

مهاجم ایتالیایی با مبلغ چهار میلیون یورو به رقیب جنوا یعنی سامپدوریا پیوست. او برای این تیم در ۲۸ بازی ۲۲ گل به ثمر رساند (چهار دبل در چهار هفته‌ پیاپی) و توانست بهترین شروع تاریخ سری A  ایتالیا را داشته باشد. مهاجم ایتالیایی در فصل بعد ۲۰ و در سومین سال ۱۲ گل به ثمر رساند. رم برای این بازیکن ۲۰ میلیون یورو هزینه کرد و او تا سال ۲۰۰۷ در این تیم ماند. سپس ‌اسپالتی او را به صورت قرضی به فولام فرستاد. مونتلا در آن تابستان دوباره به سامپدوریا بازگشت و یک سال بعد پیراهن رم را بر تن کرد، تا این که در سال ۲۰۰۹ اعلام بازنشستگی کرد.

ایسنا

۱    
آی اسپورت
2018-01-03 14:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر