فهرست
دربی منچستر: سناریوی کابوس‌وارِ یونایتد
دربی منچستر: سناریوی کابوس‌وارِ یونایتد

دربی منچستر: سناریوی کابوس‌وارِ یونایتد

آی‌اسپورت - این ۱۷۸اُمین دربی منچستر است، دربی‌ای که به واسطه شرایط ویژه‌اش معنایی متفاوت برای منچستر یونایتد دارد. یونایتد در حال حاضر در رده ششم جدول قرار گرفته و برای حفظ امیدهای حداقل چهارم شدن و کسب سهمیه چمپیونز لیگ نیاز به گرفتن هر سه امتیاز از جدال اولدترافورد دارد. این پیروزی احتمالی اما به معنای قرار گرفتن سرنوشت قهرمانی لیگ در دست‌های یورگن کلوپ و شاگردانش خواهد بود. جشن قهرمانی لیورپول، بعد از 29 سال، قطعا صحنه‌ای نیست که هیچ یونایتدی‌ای میلی به تماشایش داشته باشد.

این بازی قرار بود در میانه‌های ماه مارچ برگزار شود، اما حضور هر دو تیم در مرحله یک چهارم نهایی اف‌ای کاپ باعث موکول شدنش به این مقطع حیاتی فصل شد تا یونایتدی‌ها با سناریویی‌ای کابوس‌وار مواجه شوند.

از نظر تاریخی هیچ حریفی بزرگ‌تر از لیورپول برای یونایتد نیست. این دو تیم پرافتخارترین باشگاه‌های انگلیس هستند و روی هم ۳۸ بار لیگ را فتح کرده‌اند و هشت بار در قهرمان اروپا شده‌اند. قرمزپوشان آنفیلد در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ حاکم مطلق جزیره بودند. اما با شروع دوران لیگ برتر این یونایتد بود که به رهبری سر الکس فرگوسن مالک تاج و تخت شد و بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۳، ۱۳ بار لیگ را فتح کرد تا رکورد لیورپول را پشت سر بگذارد. یونایتد حالا با ۲۰ قهرمانی، بالاتر از لیورپول با ۱۸ قهرمانی قرار دارد. امتیاز گرفتن یونایتد از سیتی در بازی امشب قدمی بلند به سوی بخشیدن ۱۹اُمین قهرمانی به این دشمن قدیمی خواهد بود.

در نقطه مقابل یونایتد با سیتی تا پیش از یک دهه پیش عملا رقابتی جدی نداشته، حداقل از منظر شیاطین سرخ اولدترافورد. آبی‌پوشان منچستر غیر از مقطعی کوتاه در دهه ۶۰ هرگز تیمی در بالاترین سطح فوتبال انگلیس نبودند، تا اینکه مالکیت باشگاه در سال ۲۰۰۸ تغییر کرد و سرمایه‌گذاری هنگفت این مالکین جدید آن‌ها را بدل به یکی از قدرت‌های اصلی لیگ برتر کرد. این سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۲ بالاخره نتیجه داد، آن هم در دراماتیک‌ترین شکل ممکن و با گل دقیقه ۹۶ سرخیو آگوئرو مقابل کوئینز پارک رنجرز و قهرمانی تیم روبرتو مانچینی به واسطه تفاضل گل بهتر نسبت به یونایتد.

شرایط دو تیم از آن روز به بعد تغییرات زیادی کرده، همانطور که بازی‌های اخیرشان هم نشانی از تفاوت آن‌هاست. یونایتد شش بار در هشت بازی اخیرش در رقابت‌های مختلف شکست خورده، در حالیکه سیتی هر ۱۰ بازی اخیرش در لیگ را با پیروزی پشت سر گذاشته. سیتی در هر دو سفر اخیرش به اولدترافورد پیروز بوده، با نتیجه مشابه ۱-۲ در رویارویی‌های پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو. اما یونایتد فصل پیش بازی برگشت را در استادیوم اتحاد برد، آن‌ هم با بازگشتی بزرگ در نیمه دوم و با دو گل پل پوگبا و یک گل از کریس اسمالینگ و جبران دو گل خورده در 45 دقیقه اول. در ضمن یونایتد این فصل از لیگ برتر فقط یک بار در خانه شکست خورده، آن هم مقابل تاتنهام در همان هفته‌های ابتدایی. سیتی برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش، کافیست چهار بازی باقی مانده‌اش را ببرد تا اصلا نیازی به توجه به نتایج لیورپول پیدا نکند. در این راه بازی امشب بزرگ‌ترین چالش پپ و شاگردانش خواهد بود.

اما سناریوی کابوس‌وار امشبِ یونایتدی‌ها برای لیورپولی‌ها غریبه نیست. سال ۱۹۹۵ در حالیکه کورس قهرمانی بین بلکبرن و یونایتد به روز آخر کشیده شده بود، لیورپول باید برابر آلن شیرر و هم‌تیمی‌هایش قرار می‌گرفت، مقابل تیمی که کنی دالگلیش، یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های آنفیلد رهبری‌اش را بر عهده داشت. پیروزی لیورپول در این بازی نه تنها «کینگ کنی» را از یک قهرمانی تاریخی با تیم جدیدش محروم می‌کرد، بلکه موجبات قهرمانی یونایتد برای سومین بار پیاپی در لیگ برتر را هم پدید می‌آورد. لیورپولی‌ها در نهایت با گل دقیقه ۹۰ جیمی ردنپ، بلکبرن را ۱-۲ شکست دادند، اما یونایتد موفق نشد از این لطف دشمن قدیمی بهره ببرد و با تساوی مقابل وستهم قهرمانی را از دست داد.

حالا همه نگاه‌ها به دربی منچستر است و به واکنش شاگردان اوله گونار سولشر نسبت به نمایش شرم‌آورشان در شکست 0-4 مقابل اورتون. جدا از تمام این معادلات یونایتدی‌ها امشب باید برای حفظ آبرویشان بازی کنند، و البته برای شانس حضور در فصل آینده چمپیونز لیگ.

۶    
آی اسپورت
2019-04-24 10:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر