فهرست
هم جنجالی؛ هم غیر بهداشتی
هم جنجالی؛ هم غیر بهداشتی

هم جنجالی؛ هم غیر بهداشتی

آی اسپورت - بازی فولاد خوزستان و استقلال که اولین بازی لیگ نوزدهم پس از صدور مجوز برگزاری مسابقات بود بسیار جنجالی و پرتنش از آب درآمد. اتفاقی که اصلا قابل پیش‌بینی نبود. اغلب اهالی فوتبال فکر می‌کردند قرار است یک بازی سرد و کسل کننده و کم هیجان را ببینند. به هر حال تیم‌ها حدود 4 ماه بود از مسابقات رسمی دور بودند. اما همه چیز به سمتی پیش رفت که «افتتاحیه مجدد» لیگ پر باشد از لحظات پرهیجان و نفس‌گیر. البته بخش زیادی از اتفاقات مسابقه دلنشین نبود. برخوردهای بی‌شمار، اعتراض به داوری و کارت‌های زرد و قرمز زیاد باعث شد لذت دیدن یک مسابقه از لیگ داخلی آن هم بعد از 4 ماه به کام علاقمندان فوتبال در ایران زهر شود. ماجرای جنجال‌ها البته به 90 دقیقه‌ای که دو تیم در زمین با هم جنگیدند محدود نبود. قبل از شروع مسابقه و بعد از آن هم کلی داستان داشتیم.

 

پروتکل؟ پروتکل چیه؟

قبل از شروع مسابقات پروتکلی از سوی ستاد مقابل با کرونا و سازمان لیگ تهیه و به باشگاه‌ها ارسال شد تا لیگ نوزدهم با بهترین شرایط بهداشتی انجام شود. پروتکلی که البته نسب به پروتکل لیگ‌هایی مثل بوندس لیگا، سری آ و لالیگا خیلی هم سختگیرانه نبود. اما همین پروتکل هم در اولین مسابقه در عمل به میزان زیادی رعایت نشد تا نگرانی‌هایی به وجود بیاید. مثلا پرواز استقلالی‌ها به اهواز که توسط فرهاد مجیدی و سعید رمضانی منشتر شد نشان می‌داد که فاصله اجتماعی در پرواز اصلا رعایت نشده و فاصله بین مسافران که روی صندلی نشسته‌اند بسیار کم است! اعضای باشگاه استقلال البته در ماه اخیر چند بار تست کرونا داده بودند که همه تست‌ها منفی بود اما اگر فقط و فقط یکی از مسافران عادی پرواز تهران – اهواز مبتلا بوده باشد چه اتفاق تلخی رخ خواهد داد؟ این همان چیزی که بود که به حق موجب نگرانی استقلالی‌ها شده بود. البته شرکت هواپیمایی که استقلالی‌ها با آن به اهواز رفتند بیانیهای صادر کرد که هیچ کس را قانع نکرد. در طول مسابقه هم چند بار اتفاقاتی افتاد که باعث شد بازیکنان و اعضای دو تیم همه هشدارهای پروتکل را فراموش کنند. مثلا در صحنه اخراج بازیکنان و سرمربی استقلال، بازیکنان کاملا به هم و به داور چسبیده بودند. حتی چند بار روی سوت‌های ساده داور بازیکنان اعتراض داشتند و به قول گزارشگر مسابقه در مساحتی 5 یا 6 متری حدود 20 نفر نزدیک به هم تجمع کرده بودند. قبل از سوت آغاز مسابقه هم مراسم استقبال از تیم مهمان مثل همیشه برگزار شد و اصلا انگار نه انگار کرونایی هست و پروتکلی! تک تک بازیکنان فولاد به سمت فرهاد مجیدی رفتند و او را در آغوش گرفتند. با این تفاوت که این بار به جای دست دادن، مشتشان را به هم زدند! در صحنه های گل هم شادی دسته جمعی را حتی پرشورتر از سابق اجرا کردند. چیزی که در لیگ‌های اروپایی دیگر به آن شکل نمی‌بینیم. چنین وضعیتی کاملا هشدار دهنده است و می‌تواند ادامه مسابقات را با مشکل مواجه کند.

 

کیفیت پخش تلویزیونی؛ افتضاح!

طبق پروتکل برگزاری مسابقات لیگ برتر، هواداران تا اطلاع ثانوی اجازه حضور در استادیوم‌ها را ندارند. به همین دلیل طبیعی است که استقبال از پخش تلویزیونی مسابقات بیشتر از قبل باشد. اما کیفیت پخش زنده مسابقه فولاد – استقلال از تلویزیون بسیار بد و ناامید کننده بود. ماجرا فقط مربوط به کیفیت تصاویر هم نبود. فیلمبرداری بازی هم اصلا کیفیت مناسبی نداشت و بسیاری از صحنه های مهم مسابقه از دست رفت و دیده نشد. مثلا تصویر صحنه آهسته گل اول فولاد به استقلال با تاخیر زیادی پخش شد. صحنه منجر به اخراج علی کریمی را هم خیلی‌ها ندیدند و به همین دلیل برداشت‌های متفاوتی از تصمیم داور صورت گرفت. بینندگان مسابقه و به ویژه هواداران استقلال در فضای مجازی حسابی به کیفیت پخش تلویزیونی اعتراض کردند. چرا که این اتفاق قبلا هم برای بازی‌های این تیم افتاده بود. حتی در بازی‌هایی که در ورزشگاه آزادی برگزار شده بود. این مساله صدای مدیر عامل باشگاه فولاد را هم درآورد. سعید آذری یک روز بعد از مسابقه در این باره گفت: «این حق هواداران‌مان است که وقتی اجازه حضور در ورزشگاه را پیدا نمی‌کنند، حداقل از خانه‌های‌شان بازی‌ را با کیفیت بالا تماشا کنند. امیدواریم صدا ‌و سیما تجهیزات جدیدی را برای پوشش تلویزیونی در استان فراهم کند تا هواداران ما نیز مثل سایر شهرهای کشور بازی‌های تیم محبوبشان را با کیفیت خوب تماشا کنند، به‌طور مثال اگر در بازی دیروز کیفیت تصویربرداری بازی وضعیت بهتری داشت، ابهامات داوری هم برای تیم حریف به وجود نمی‌آمد.»

 

ماجرای آبشک و کریمی چه بود؟

در اواخر نیمه اول داور بازی علی کریمی را با کارت قرمز مستقیم از زمین اخراج کرد. در صحنه آهسته خیلی مشخص نشد که چه اتفاقی افتاده که داور کارت قرمز مستقیم نشان داده. اما زوم روی تصاویر نشان داد که داور کاملا به صحنه نزدیک بوده و اتفاق در دو قدمی او رخ داده است. به این ترتیب شاید بشود به داور مسابقه برای تصمیم جنجالی‌اش حق داد. اما روایت دو طرف درگیری با هم متفاوت است. علی کریمی درباره درگیری‌اش با محمد آبشک گفته است: « او بازیکنی است که ناجوانمردانه بازی می‌کند. از اول مسابقه بدون توپ روی اعصاب می‌رود. فحش می‌دهد، بی‌احترامی می‌کند، بی‌ادبی می‌کند و با همین رفتارها داور را هم مجاب کرد تا مرا اخراج کند و سرمان را ببرد. من در حال دویدن بودم که پیراهنم را از پشت گرفت و کشید. او چند بار با کشیدن پیراهنم روی من خطا کرد و داور نگرفت. باورتان نمی‌شود او داشت پیراهنم را از پشت پاره می‌کرد و من تلاش می کردم تا از دستش رها شوم و پیراهنم را رها کند. هرگز قصد زدن آبشک را نداشتم. اصلا هم ضربه‌ای به او نزدم. می‌گویند آرنجم به صورتش خورده، در صورتی که اصلا اینطور نبود. من فقط وقتی برای رهایی از دست او تلاش می‌کردم که نوک انگشتانم به گردنش خورد و او شروع به جیغ و داد و فریاد کرد.» اما آبشک این طور ماجرا را تعریف کرده است: «در مورد صحنه اخراج، باید بگویم داور اینقدر به صحنه نزدیک بود که اصلا نیاز به توضیح من ندارد. عکسى هم که منتشر شده جاى دست بازیکن مشخص هست و ضربه‌اى که به صورتم زد، حتماً که نباید کبود شود! اقدام به حرکت غیرورزشى خودش اخراج دارد. در تصاویر تلویزیونی هم کاملا مشخص بود که در حالت دویدن دستان ما به همدیگر خورد و اینکه من دستش را کشیده باشم اصلا درست نیست. اما او جلوی چشم داور با آرنج و دست به گردن و صورتم کوبید و داور هم در صحنه کاملا حضور داشت و اخراجش صد در صد درست بود. صحنه‌ای نبود که من تمارض کرده باشم یا قبل از آن خطا کرده باشم. اگر من خطایی کرده بودم با توجه به اینکه داور خیلی نزدیک به صحنه بود قطعا با توجه به موقعیتی که بود آن را اعلام می‌کرد. اما جلوی چشم داور بود و اینقدر واضح؟ چه ربطی به من دارد و حرکت غیرورزشی بود. من اگر هم حرفی در زمین زدم در پاسخ به رفتار و الفاظ آنها بوده اما به جان مادرم که هیچ فحاشی نداشتم.»

 

مجیدی؛ سوژه اصلی انتقاد

یکی دیگر از اتقاقات مهم بازی رفتار فرهاد مجیدی بود. سرمربی جوان استقلال که به اخراج علی کریمی اعتراض داشت وارد زمین شد و اعتراضش را به گوش سید مهدی سید علی داور مسابقه رساند. اعتراض فرهاد اما بیش از اندازه تند بود و باعث شد داور مسابقه او را هم از زمین مسابقه اخراج کند. مجیدی البته «ول‌کن» نبود و با رفتارش حسابی جو مسابقه را به هم ریخت. نیمکت نشینان استقلال به هر زحمتی بود سرمربی جوان را به روی سکوها فرستادند. او اما بعد از سوت پایان نیمه اول دوباره وارد زمین شد و به سراغ داور رفت. در نیمه دوم و بعد از اخراج عارف غلامی اوضاع بدتر شد و استقلالی‌ها تصمیم گرفتند بازی را ادامه ندهند و از زمین بیرون بروند. البته بینندگان تلویزیونی در این صحنه فکر کردند استقلالی‌ها برای استراحت فنی به کنار زمین آمده‌اند! اما به زمان استراحت فنی چند دقیقه‌ای مانده بود. مجیدی به عنوان سرمربی استقلال کسی بود که می‌توانست جو را تلطیف کند. اما او خودش در حال بنزین ریختن روی آتش بود. رفتار مجیدی حتی اگر تصمیمات داور به اشتباه به ضرر استقلال هم بوده باشد اصلا در شان یک مربی روی نیمکت تیمی مثل استقلال نبود. این رفتار حتی انتقاد برخی طرفداران استقلال و حتی پیشکسوتان این تیم را هم برانگیخته است. 

 

سازندگی  

 

 

۴    
آی اسپورت
2020-06-27 13:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر