فهرست
پیشرفت مارسیال با سولشر: طبیعت ریسک کردن
پیشرفت مارسیال با سولشر: طبیعت ریسک کردن

پیشرفت مارسیال با سولشر: طبیعت ریسک کردن

آی‌اسپورت – وقتی پاس فیل جونز به آنتونی مارسیال رسید، مهاجم فرانسوی منچستر یونایتد در نیمه زمین خودشان بود. اما مارسیال که ضعف خط دفاعی فولام را احساس می‌کرد، از لحظه‌ای که صاحب توپ شد فقط و فقط یک فکر در سر داشت. او با عبور از دنیس ادوی و مکسیم لومارشان خودش را به باکس حریف رساند و با ضربه‌ای دقیق گل دوم تیمش در کریون کاتج را به ثبت رساند.

این لحظه درخشش انفرادی به یونایتد کمک کرد تا هشتمین بردش در 9 بازی اخیر در لیگ را به دست بیاورد. بعد از این بازی گری نویل گل مارسیال را با گلی که کریستیانو رونالدو سال ۲۰۰۷ در همین زمین زد مقایسه کرد. اوله گونار سولشر هم در واکنش به این مقایسه گفت: «مارسیال پتانسیل رسیدن به سطح رونالدو را دارد. او فرصت‌های گل زیادی برای خودش و هم‌تیمی‌هایش خلق می‌کند. آنتونی بازیکنی در حد منچستر یونایتد است و من خیلی خوشحالم او را در تیمم دارم».

با توجه به درخشش مارسیال در این فصل عجیب به نظر می‌رسد وقتی به یاد می‌آوریم که آینده او در اولدترافورد در همین تابستانی که گذشت با شک و تردیدهای زیادی مواجه بود. ژوزه مورینیو مشخصا از اینکه او تور تیم در آمریکا را به خاطر تولد پسرش ترک کرد راضی نبود و رابطه‌اش با پدیده سابق موناکو تا حدی به سردی کشیده شده بود که به نظر راه بازگشتی در کار نبود.

مارسیال اما خیلی زود خودش را یک بار دیگر به مربی‌اش ثابت کرد و بدل به مهره کلیدی تیم مورینیو در ماه‌های آخر او در یونایتد شد. گل‌های حساسی که مارسیال در این مقطع زد باعث شد تا مورینیو هم ازش تعریف کند: «پتانسیل بالا شدن با بازیکنی بزرگ بودن فرق دارد. مارسیال حالا خیلی نزدیک‌تر به جایگاه یک بازیکن بزرگ است».

پیشرفت مارسیال بعد از اخراج مورینیو و آمدن سولشر ادامه پیدا کرد و او هم مثل پل پوگبا و مارکوس رشفورد از آزادی‌ای که مربی جدیدش در بعد هجومی به بازیکنانش داد بهره زیادی برد. مارسیال در ۱۳ بازی این فصل لیگ تحت رهبری مورینیو هفت گل زد. آمار او در دوران سولشر هفت بازی، دو گل و دو پاس گل است. اما اگر نگاهی دقیق‌تر به آمار مارسیال در تیمِ سولشر بیندازیم تغییر نوع بازی او را درک می‌کنیم.

نکته اول اینجاست که مارسیال در این رژیم جدید دخالت بیشتری در جریان بازی‌ها دارد. او در دوران مورینیو به صورت میانگین در هر ۹۰ دقیقه ۵۵ بار صاحب توپ می‌شد، عددی که در دوران سولشر به ۶۵ رسیده. به علاوه، با توجه به کمتر شدن وظایف دفاعی، آمار مارسیال در بعد هجومی هم بالاتر رفته. مارسیال حالا تحت رهبری سولشر به صورت میانگین در هر بازی دو برابر دوران مورینیو دریبل می‌زند و درصد دریبل‌های موفقش از ۳۳ به ۵۲ رسیده. این نشان از اطمینان بیشتر مربی به ستاره فرانسوی‌اش است، باوری که اجازه ریسک بیشتر را به او می‌دهد. خود مارسیال این شرایط جدید را چنین توصیف می‌کند: «گاهی وقتی در زمینی باید از آنچه در طبیعت بازی‌ات است استفاده کنی».

تاکید سولشر روی زنده کردن دوباره سنت فوتبال ضدحمله‌ای یونایتد هم با ذات بازی مارسیال کاملا همخوانی دارد: «ما نباید تاریخ باشگاه‌مان را فراموش کنیم، تیمی که همیشه با سرعت و قدرت ضدحمله می‌زده. البته که ما دوست داریم بر جریان بازی‌ها سوار باشیم و وقتی تیمی با عمق کم دفاع می‌کند باید راه‌های دیگری برای گل زدن پیدا کنیم. اما وقتی تیمی به ما حمله می‌کند هدف ما قطع توپ و طراحی ضدحمله‌ای سریع است».

اتفاقی که روی گل مارسیال مقابل فولام افتاد دقیقا همین بود. اما آیا مارسیال در دوران مورینیو به خودش اجازه چنین حرکت انفرادی‌ای را می‌داد؟ از زمانی که سولشر رهبری یونایتد را به عهده گرفته هیچ تیمی در لیگ برتر به اندازه آن‌ها ضدحمله سریع نداشته. در دوران مورینیو یونایتد از این منظر پایین‌ترین آمار لیگ را داشت.مارسیال مقابل فولام ۱۵ استارت سریع داشت، بیش از هر بازیکنی دیگر یونایتد، تازه با اینکه در دقیقه ۷۰ از زمین بیرون رفت. میانگین استارت‌های سریع او در هر ۹۰ دقیقه بازی تحت رهبری سولشر ۱۳.۷ بوده، عددی که در دوران مورینیو ۱۰ بود.

مارسیال حالا با تمدید قراردادش یکی از امیدهای اول یونایتد برای ساختن آینده‌ای درخشان است. او که کنار رشفورد و جسی لینگارد حالا گزینه‌های اول سولشر برای مثلث خط حمله‌شان به حساب می‌آید، امشب در اولدترافورد مقابل پاریس سن ژرمن یک بار دیگر فرصت اثبات خودش را پیدا خواهد کرد.

۴    
آی اسپورت
2019-02-12 12:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر