فهرست
Q & A آی‌اسپورت: استقلالی‌ها امیدوار باشند؟
Q & A آی‌اسپورت: استقلالی‌ها امیدوار باشند؟

Q & A آی‌اسپورت: استقلالی‌ها امیدوار باشند؟

آی‌اسپورت- استقلال در لیگ برتر اصلا نتایج خوبی نگرفته و مجموعه باشگاه تحت فشار شدید هواداران است. با این همه هیات مدیره باز هم به علیرضا منصوریان فرصت داد تا تیم را جمع و جور کند و نتایج بهتری بگیرد. دو کاپیتان این تیم هم، به خواست منصوریان، از تیم کنار گذاشته شدند تا رحمتی و جباری اولین کسانی باشند که تبعات شکست‌های متوالی استقلال را می‌دهند. از طرفی مدیران باشگاه هم پشت درهای بسته و در محلی نامعلوم جلسه برگزار کردند و وقت بیشتری برای تصمیم‌گیری خواستند. در حالی که هواداران این تیم هم‌ چندان با این تصمیم موافق نیستند. شاهرخ زبردست و حسام محسنیان خبرنگاران ورزشی به سوالات آی‌اسپورت درباره وضعیت استقلال و نقش ارکان تیم در این وضعیت پاسخ داده‌اند.

  آیا علیرضا منصوریان از ابتدا و پیش از آمدن به استقلال مربی خوبی بود؟ اگر مربی خوبی بود چرا نتایج فعلی را گرفته است؟

شاهرخ زبردست: منصوریان با نفت تهران نتایج خوبی گرفت و تیم‌اش هم حداقل یک شکل از بازی را خوب بازی می‌‌کرد اما جایگاه سرمربی در نفت تهران یا در استقلال با هم متفاوت‌اند. در نفت کسی توقع قهرمانی از تیم ندارد و اصلا تماشاگری وجود ندارد که فشاری روی تیم باشد. اما در استقلال حتی اگر تیم تماشاگرپسند بازی کند و نتیجه نگیرد مربی تحت فشار خواهد بود یا حتی اگر نتیجه بگیرد و تماشاگرپسند بازی نکند. فراموش نکنیم که نفت هم آن‌قدر بازیکنان خوبی داشت که همین حالا بسیاری از آن‌ها در تیم‌های دیگر جزو بازیکنان خوب لیگ هستند. منصوریان ثابت کرد که در حد نفت تهران مربی خوبی است اما هر مربی خوبی می‌تواند سرمربی استقلال هم باشد؟ تصمیم‌های اشتباه منصوریان در استقلال بیشتر از تصمیم‌های درست‌اش بوده. مشکل بزرگ سرمربی استقلال همین است که نمی‌داند چه میٰ‌خواهد. اگر در نفت شکل بازی‌‌اش را انتخاب کرده بود و ابزارهایش را هم از پیش داشت در استقلال او نه تصمیم مناسب و قاطع برای شکل بازی‌اش در هر بازی دارد و نه بازیکنان مورد نیاز برای شکل بازی دلخواه‌اش را از ابتدای فصل جذب کرده. همین سردرگمی منصوریان باعث می‌شود که او هر بازیکن خوبی که در دسترس استقلال باشد را جذب کند. اگر نه که این همه هافبک پاسور در یک تیم به چه کاری می‌آید و از آن طرف هیچ بازیکنی که جلورونده باشد و به مهاجمان کمک کند و البته ۹۰ دقیقه هم بتواند بازی کند وجود ندارد. در مجموع می‌شود گفت منصوریان برای استقلال مربی بدی بوده. من فکر می‌کنم از ابتدا هم انتخاب خوبی نبوده وقتی می‌شد مربیان بهتری را با این ۴ میلیارد وامی که گفته می‌شود گرفته استخدام کرد. مربیانی که می‌توانستند استقلال را متحول کنند. 

حسام محسنیان: همچنان اگر بخواهم اسم پنج مربی برتر ایرانی لیگ را نام ببرم، یکی از آن ها علیرضا منصوریان است. وقتی هنوز درخشان و نظرمحمدی و میثاقیان تو لیگ برتر تیم دارند، وقتی علی کریمی کار سرمربیگری را از سطح اول فوتبال استارت می‌زند، مطمئن‌تر می‌شوم که منصوریان لیاقت حضور در چرخه مربیان ایرانی لیگ برتری را دارد. یا باید این چرخه که مربیان ایرانی از تیمی به تیم دیگر پاس داده می‌شوند را متوقف کنیم، یا حداقل یک نیمکت هم برای منصوریان در نظر بگیریم. کسی که در نفت حداقل برای یک فصل، توانایی‌اش را اثبات کرده بود. حالا این که در استقلال موفق نشد، داستانش متفاوت است. استقلال برای هدایت تیمش باید یکی حتی بهتر از برانکو را بیاورد. ولی منصوریان با نقابی که به صورت داشت، مدیران و هواداران را فریب داده بود. او انقدر انتظارات را بالا برد که نتوانست در راهی که مسیرش را بلد است، قدم بردارد. هواداران به فوتبال واکنش‌گرای منصوریان راضی نمی‌شدند. ضمن این که استقلال هم نفت تهران نبود که در زمین خودی، توپ را به حریف بدهد. حریفان حتی از ضعیف‌ترین استقلال و پرسپولیس هم می‌ترسند و در ورزشگاه آزادی به این تیم‌ها حمله نمی‌کنند. منصوریان هم نمی‌توانست تاکتیک دفاع-ضدحمله را پیاده کند و مجبور بود در استقلال برای اولین بار فوتبال مالکانه را تجربه کند. فلسفه‌ای که هیچی از آن نمی‌دانست و در نهایت هم شکست خورد. علیمنصور باید به تیم‌های کوچک‌تری برود. منصوریان خوب است؛ ولی نه برای استقلال. 

 با نتایجی که استقلال گرفته و اتفاقاتی که در استقلال افتاده جای امیدواری هست که علیرضا منصوریان بتواند روند ناکامی استقلال را تغییر دهد؟

شاهرخ زبردست: استقلال بیشتر از همیشه به تغییر احتیاج دارد. به نظر می‌رسد مجموعه تیم به بن‌بست رسیده. منصوریان در هر بازی از یک ترکیب جدید استفاده می‌کند و بعد از ۷ بازی هنوز مردد است. تیم بد بسته شده و در بعضی نقاط بازیکنان زیادی وجود دارند و برای نقاط دیگر کمبود بازیکن وجود دارد. منصوریان چند بار سعی کرده نوع بازی تیم‌اش را تغییر بدهد اما هر بار ناموفق بوده و با هیچ کدام نتیجه نگرفته. تغییراتی که او در تیم می‌دهد صرفا تغییر بازیکن نبوده بلکه در چند بازی از پایه چینش تیم را تغییر داده. این تغییرات و آزمایش‌ها را سرمربی باید پیش از شروع مسابقات رسمی انجام دهد نه آن که هفته‌های اول لیگ را آزمون و خطا کند. هیچ‌کدام از آزمون‌های منصوریان هم نتیجه خوب نداشته. از طرفی فشاری که روی او وجود دارد به بازیکنان منتقل می‌شود و هیچ کدام از آن‌ها در اندازه‌های خودشان هم بازی نمی‌کنند. احتمالا بازیکنان هم منتظر تغییراند. احتمالا روند فعلی در استقلال حتی با وجود منصوریان هم تغییر می‌کند. یعنی استقلال به هر حال از پایین جدول جدا می‌شود اما چه قدر بالا می‌آید؟ فکر نمی‌کنم با منصوریان، این استقلال به سهمیه لیگ قهرمانان حتی نزدیک شود. در واقع امیدی به تغییر آن‌چنانی در تیم ندارم. اما این به معنای این نیست که با کنار گذاشتن منصوریان در هر شرایطی موافقم. بهترین تصمیم از نظر من آوردن یک مربی خوب خارجی است که تا نیم‌فصل هم فرصت برانداز کردن بازیکنان لیگ و بازیکنان خودش را هم خواهد داشت و می‌تواند در نیم‌فصل دوم تیم خودش را داشته باشد. اما اگر این امکان وجود ندارد و قرار است منصوریان برود و مربیانی بیایند که امتحان‌شان را پس داده‌اند یا مربیانی که هنوز توانایی‌هایشان برای داشتن یک تیم بزرگ ثابت نشده بیایند ترجیح می‌دهد خود او حداقل تا نیم‌فصل بماند یا حداقل گزینه موقتی جایگزین او شود تا استقلال یک مربی خوب خارجی استخدام کند.  هواداران فوتبال معنی پیشرفت را می‌فهمند و حاضرند برای پیشرفت تدریجی از تیمی که نتیجه نگرفته حمایت کنند. اما تیم منصوریان پیشرفت کرده؟

حسام محسنیان: اولین مسابقه استقلال با هدایت منصوریان را به یاد بیاورید؛ بازی با نفت تهران. از آن روز تاحالا استقلال چه پیشرفتی کرد؟ چه توانایی دارد که ذره ذره آن را جمع کرد؟ تیم کی‌روش یاد گرفت که گل نخورد، تیم برانکو حتی وقتی قعرجدول هم بود نشانه‌هایی از پیشرفت داشت، تیم یحیی توپ را به حریف نمی‌دهد. از تیم علیمنصور چه به یادگار مانده؟ حالا که فصل دوم حضورش در استقلال است، تیمش را با چه عنوانی می‌شناسیم؟ حتی هنوز مشخص نیست فلسفه فوتبال استقلال چیست. مالکانه بازی می‌کند، آن وقت که تیمش گل نزد پادوانی را جلو میبرد تا از ارسال مستقیم استفاده کند. منصوریان هنوز نمی‌داند فوتبال مالکانه یک فلسفه است، نه این که توپ را به هم پاس بدهند و اسمش را بگذارد بازی مالکانه. تیم منصوریان هیچ نشانه‌هایی از پیشرفت را نشان نمی‌دهد که امیدوار باشیم با گذشت زمان به آن برسد. سقف استقلال با منصوریان محدود است. در همین فصل هم می‌تواند دوباره عنوان نایب‌قهرمانی در لیگ و صعود از مرحله گروهی آسیا را تکرار کند. ولی ده سال دیگر هم بماند، فوتبال استقلال همین است. هیچ وقت پیشرفت اساسی نمی‌کند. اتفاق‌‌ها تاثیر بیشتری در رقم زدن سرنوشت این استقلال دارند تا ایده‌های منصوریان. خریدهای منصوریان هم این فرضیه را ثابت می‌کند.

 مجتبی جباری و سیدمهدی رحمتی از تیم کنار گذاشته شده‌ند. آن‌ها چه‌قدر در نتایج تیم مقصرند؟ با اخراج این دو بازیکن از تیم موافقید؟

شاهرخ زبردست:‌ بازیکنان هم در نتایج ضعیف استقلال سهم دارند. اما مسلما سهم کادر فنی و مدیریت باشگاه از تک تک بازیکنان در بحران استقلال بیشتر است. با هیچ منطقی نمی‌شود نتایج را پای دو بازیکن نوشت که یکی از آن‌ها کمتر از ۱۸۰ دقیقه برای استقلال بازی کرده و آن‌ها را اخراج کرد. رحمتی یکی دو سالی هست که درخشش سابق را ندارد اما به هر حال هنوز هم از متوسط دروازه‌بان‌های لیگ بالاتر بازی می‌کند. از طرفی دلیل اخراج این دو بازیکن هنوز اعلام نشده. شاید دلیل موجهی پشت این اخراج وجود دارد. به خصوص که رحمتی در آخرین بازی حضور نداشته و صورتش هم کبود بوده است. وقتی دلیل اخراج را نمی‌دانیم نمی‌توانیم دقیق داوری کنیم. 

حسام محسنیان: نمی‌دانیم در تمرینات و اردوهای استقلال چه می‌گذرد که بیشتر مربیان بعد از مدتی به کنار گذاشتن رحمتی فکر می‌کنند. ولی منصوریان از همان حربه استفاده کرد که پارسال جواب گرفته بود. باز هم در بحرانی‌ترین شرایط استقلال، توجهات جلب رحمتی و مسائل فرعی شده تا این که کسی به منصوریان فکر کند که چرا باید روی نیمکت استقلال بماند. در کل موافقم همه سهم‌خواهان از استقلال کنار گذاشته شوند. ولی این دو بازیکن هم قربانی تصمیمات منصوریان شدند. حالا جباری و رحمتی به عنوان یک اخراجی و سربلند، استقلال را ترک می‌کنند؛ نه کسانی که در رقم خوردن این روزهای بد استقلال سهم بزرگی داشتند.

 مدیریت باشگاه در بحران استقلال چه قدر مقصر است؟ آیا آن‌ها توانایی مدیریت کردن استقلال، آن هم در بحران فعلی را دارند؟

شاهرخ زبردست: مدیرعامل و هیات مدیره ناقص استقلال توان تصمیم‌گیری‌های بزرگ را ندارند. آن‌ها هم مثل منصوریان شاید در باشگاه‌های کوچک‌تر با تفکر روزمره‌شان موفقیت‌های کوچکی به دست آورند اما در یک باشگاه بزرگ با طرفداران زیاد، جسارت برای تصمیم‌گیری یکی از فاکتورهای اساسی است. مدیرهای بزرگ تصمیم‌های خوب را انتخاب نمی‌کنند بلکه تصمیم‌های بهتر می‌گیرند. در واقع آن‌ها با انتخاب منصوریان و نگه داشتن او پشت او قائم شده‌اند. حالا هم حتی حاضر نیستند او را احتمالا به دلیل محدودیت‌هایی که خودشان به وجود آورده‌اند کنار بگذارند. محدودیت‌های مالی یا تصمیماتی مثل همان وام میلیاردی منصوریان، که اتفاقا به رفتار گذشته خودشان مربوط است. افتخاری به عنوان مدیرعامل هیچ نشانه‌ای از مدیریت خود نگذاشته است. نه درآمدزایی بیشتر، نه گرفتن بلیت‌فروشی. افتخاری در کوچکترین مساله مناقشه‌آمیز مشارکت نکرده. تنها چیزی که از مدیریت در استقلال می‌دانسته همین بوده که باید بازیکنان مورد نظر سرمربی را جذب کند و پول بلیت و هتل و توپ و زمین تمرین را تامین کند، به روزمره‌ترین شکل ممکن. حمایت‌های از سرمربی و برکنار نکردن‌اش بعد از ۶ بازی شاید به شکل کلیشه‌ای تصمیم درستی به نظر برسد اما مدیر خوب، همان است که تصمیم‌های بهتر می‌گیرد. مدیر‌ها را هم مثل سرمربی‌ها با نتایجی که به بار می‌اورند می‌شود سنجید و نه چیز دیگری. هیات مدیره و مدیرعامل استقلال همین که نمی‌توانند جوابگوی خبرنگاران و هوداران استقلال باشند به معنای آن است که خودشان هم می‌دانند در این نتایج سهم کمی ندارند.

حسام محسنیان:  فعلا مسئله چهار میلیاردی که به منصوریان دادند را حل کنند، سرمربی بعدی استقلال را درست انتخاب کنند تا بعدا حرف بزنیم. افتخاری هیچ مدیریت درستی داشت که راجعش حرف بزنیم؟ تنها تلاش این روزهای افتخاری، حفظ منصوریان است. تا آبروی بیشتری از او نرود.

۱۱ ۱۰  
آی اسپورت
2017-09-17 17:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
امیر
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۲۶
دیگه خیلی نوبره بخدا.......هرجای دنیا بگید ی تیمی تو ۶بازی ۱گل زده با ۴ امتیاز ،۱۵امه،بعد بجای سرمربی دوتا بازیکن و مسئولای هلی شات و ماساژو اخراج کردن،بهت میخندن ک دیوونه ای
Mn
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۲۷
هواداران استقلال هم مقصرند بجای توجه به پیشرفت و نحوه بازی استقلال نهایت آرزوی اونا برد در دربی و یا جلوگیری از قهرمانی پرسپولیس بود و با تحصن و اعتراض مقابل وزارت ورزش اصرار به آمدن منصوریان داشتن
طرفدار فوتبال
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۵۷
استقلال تهران دارن منحل میکنن چون فدراسیون توانایی پرداخت پول به دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس نداره و زیاد هم خوششون از باشگاه استقلال تهران نمیاد چون بارها زمان انقلاب قصد نابودی استقلال داشتن و حتی این تیم بزرگ به دسته سوم فرستادن......یواش یواش استقلال داره منحل میشه.
اس مال
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۲۰
آره واسه همینه هر سال گرون ترین یا یکی از گرون ترین تیمهای ایران و برای استقلال و جماعت متوهی مثل تو میبندن!
....
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۳۸
من نمیدونم اسطوره با شگاه من بود که فرت و فرت با مموتی جلسه داشت؟
برزو
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۰۸
فدراسيون به استقلال و پيروزي پول ميده؟
مطمئن باش كلي هم از اين دو باشگاه درامد دارند وگرنه اجازه ميدادند خصوصي بشن
امید
يكشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۲۳:۱۷
جالبه دولت خرج این دوتیم نمیده بعد مدیرعاملی انتخاب میکنه که کلی بدهی روی دست دوتیم میزاره،درمورد دولت قبلی صحبت نمیکنم که درحدصحبت کردن نیستن،ولی دولت فعلی،چرا این دوتیم هیچ سازوکار درستی ندارن،من پرسپولیسی نباید دلخوش به چهارتا برد الان باشم چرا که یک دهه زجرتیم خودمو کشیدم،فوتبال ایران روی یک خرابه بنا شده که ویترین خوبی داره خودمونم میدونیم که فوتبال کره یک سر وگردن از فوتبال مابالاتره همینطور عربستان قطر امارات ژاپن استرالیا،مافقط یک سرمربی نسبتا خوب و یک گلخونه خوب داریم و یک استادیوم پنجاه ساله،دوقطب فوتبال ایران هم عالت دست سیاسیونه،و کلا همه چیزمون سیاسی هست و ورزش تنها تفریح مردم که نازلترین سطح ان هم مردم سرگرم میکنه،ایکاش یکنفرهم دلش بحال فوتبال یتیم میسوخت
فرهاد
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۳۲
خرج این دو تیم را پس کی می دهد ؟ هر کدام 40 میلیارد بازیکن خریدند بعد دولت ئولشان نمی دهد؟ حتما درامدشان از طریق فعالیت های اقتصادی ورزشی خود باشگاههاست ... بجز درصدی که از طریق هواداران تامین میشودبقیه را دولت تقبل می کند
نیما
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۱۴
مدیران ...وزارت ورزش منصوریان رو ابقا کردند تا استقلال همچنان ضعیف بمونه.
۲
محسنیان یه بار دیگه بی سوادیش رو نشون داد
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۵۴
"حسام محسنیان: همچنان اگر بخواهم اسم پنج مربی برتر ایرانی لیگ را نام ببرم، یکی از آن ها علیرضا منصوریان است. وقتی هنوز درخشان و نظرمحمدی و میثاقیان تو لیگ برتر تیم دارند،"
درخشان رو قبول دارم. نظرمحمدی بازیاش رو ندیدم. ولی انصافا فرق مربی گری میثاقیان و منصوریان رو بگو. چه جوری منصوریان رو بهتر از میثاقیان حساب می کنی ؟ بر اساس چه متری؟
منصوریان تو نفت نسبتا موفق بوده. ولی اگه اونهمه بازیکن میلیاردی نفت رو به میثاقیان میدادی اون نمیتونست نتیجه بگیره؟
حسام محسنیان تمام تحلیلاش از روی چشمشه. از روی مغزش نیست. مثل قضاوت درباره ربیع خواه
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر