فهرست
۲۱ سال پس از ژرلاند؛ لیون شهر شانس ایرانی‌ها
۲۱ سال پس از ژرلاند؛ لیون شهر شانس ایرانی‌ها

۲۱ سال پس از ژرلاند؛ لیون شهر شانس ایرانی‌ها

آی اسپورت - لیون فرانسه را می توان شهر شانس ایرانی ها در فوتبال دانست چرا که ۲۱ سال بعد از یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ فوتبال، سردار آزمون مهاجم ایرانی تیم زنیت در این شهر توانست اولین گل رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۹ به ثمر برساند.

زمانی که تیم ملی ایران به رقابت های جام جهانی ۱۹۹۸ رفت سردار آزمون سه سال بیشتر نداشت اما او بعد از دو دهه به جایی رفت که نسل طلایی و ستاره های بزرگ فوتبال ایران در آن درخشیدند. بیست و یک سال و سه ماه قبل ورزشگاه ژرلان در شهر لیون فرانسه میزبان یکی از مهمترین و سیاسی ترین رقابت های فوتبال در تاریخ جام جهانی بود. مسابقه ای که به مسابقه قرن معروف شد.

ایران بعد از باخت به یوگسلاوی در بازی دوم باید با آمریکا دیدار می کرد. دیداری از عمق کدورت های سیاسی دو کشور و در دهه اول بعد از پایان جنگ تحمیلی در ایران، جنگ نفتکش ها و هواپیمای مسافربری ایرباس دوتیم رودرروی هم قرار گرفتند.

مسابقه ای که برای همیشه در تاریخ جام جهانی ثبت شد. در ابتدای بازی دوتیم برای پرهیز از ورود به مسایل سیاسی در کنار هم عکس یادگاری گرفته و به یکدیگر شاخه های گل دادند. مسابقه ایران و آمریکا هرگز یک بازی خشن و دور از مسایل فنی فوتبال نبود اما تیم ایران در همان نیمه اول می توانست کار را تمام کند. یک گل و یک خطای پنالتی که داور به راحتی از آن گذشت. در نیمه دوم اما حریف برای جبران گل خورده فشار آورد اما درخشش عابدزاده با پاس طلایی دایی به مهدوی کیا همراه شد و موشک در دقیقه ۸۳ بهترین شب فوتبالی ایرانی ها را رقم زد.

سردارآزمون مهاجم زنیت شب گذشته با پیراهن شماره ۷ این تیم به شهرلیون رفته بود و درهمان 5 دقیقه اول بازی گلزنی کرد. او در شهر خوشبختی ایرانیان در فرانسه بازهم گلزنی کرد هرچند لیون از سال ۲۰۱۶ ورزشگاهش از ژرلان به پارک المپیک تغییر پیدا کرده است اما لیون هنوز شهرخوشبختی ایرانیان است.

     
آی اسپورت
2019-09-18 18:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر