فهرست
اهداف اشتباه؛ تراکتور و قهرمانی دست نیافتنی
اهداف اشتباه؛ تراکتور و قهرمانی دست نیافتنی

اهداف اشتباه؛ تراکتور و قهرمانی دست نیافتنی

آی اسپورت - تراکتورسازی تبریز با نتایجی که در دو هفته گذشته در رویارویی با حریفان  کسب کرد، عملاً از جرگه مدعیان قهرمانی خارج شد. حتی با شرایطی که این تیم هم اکنون از نظر روحی و حاشیه‌های مختلف دارد، ممکن است تراکتورسازی کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم از دست بدهد. در واقع در سالی که قرار بود دوره شکوفایی این تیم شروع شود و با شرایط جدید، اوضاع متفاوتی در لیگ برتر داشته باشد، تراکتورسازی حتی به خواسته‌های حداقلی و نتایج سالهای گذشته نیز دست پیدا نکرد تا هوادارانش بیش از پیش ناامید بازی‌های تیمشان را دنبال کنند. با نگاهی به گذشته به خوبی درک خواهیم کرد که این مسائل برای تراکتورسازی تازگی ندارد. این تیم بارها تا پای فینال رفته، اما به چیزی که هوادارانش می خواستند، دست پیدا نکرده است. تراکتورسازی تبریز حتی با مربیانی مثل امیر قلعه نویی و ... هم موفق به کسب قهرمانی نشده است و این نشان می‌دهد بعداز حضور چندین ساله تراکتورسازی در لیگ برتر و البته تغییر و تحولات زیاد در این تیم، یک جای کار این تیم ایراد دارد که تراکتورسازی نمی‌تواند جام را به هوادارانش هدیه بدهد. اما مشکل کجاست؟ در حالی که تیمی مثل استقلال خوزستان با شایستگی می تواند قهرمان لیگ برتر شود و یا سپاهان در اوج ضعف و ناباوری قهرمان لیگ برتر می‌شود، چرا باید تراکتورسازی به طور مداوم در کسب مقام قهرمانی ناکام بماند؟ برای پاسخ به این سوال باید به چند موضوع اشاره کرد.

بازیکنان حاشیه ساز و ضربه‌ای که به تراکتور می‌زدند

بررسی نتایج و عملکرد تراکتورسازی در سالهای گذشته به خوبی نشان می‌دهد که این تیم با حضور بازیکنان حاشیه ساز هیچ گاه نتوانسته عملکرد خوبی ارائه دهد و به جهت حساسیتی که در این تیم وجود دارد، حضور بازیکنان حاشیه ساز حتی در صورت داشتن عملکرد قابل قبول، در نهایت به ضرر این تیم تمام شده است. متاسفانه تعداد این بازیکنان هم کم نبوده. بازیکنانی مثل حامد لک که اگر یادمان باشد، با حاشیه سازی در تیم، قهرمانی را از تراکتورسازی گرفت. این تیم در لیگ دهم و چهاردهم فقط با یک امتیاز اختلاف قهرمانی را تقدیم سپاهان کرد و در طول این دو دوره مخصوصاً لیگ چهاردهم در بهترین شرایط برای قهرمانی بود اما حاشیه سازی بازیکنان مثلاً ستاره این تیم را از رسیدن به قهرمانی بازداشت. شاید هیچ تیمی قابل مقایسه با تیم دیگر نباشد، اما مطمئناً تیم های پرطرفدار لیگ برتر، شباهت‌های زیادی با هم دارند، پرسپولیس بعداز چند سال ناکامی، دو سه سالی است که بدون تکیه بر بازیکنان حاشیه ساز، نتایج درخشانی گرفته است و یا قهرمانی استقلال خوزستان در لیگ برتر، در حالی رقم خورد که این تیم با کمترین حاشیه به کارش ادامه داد و در حضور تیم‌هایی مثل پرسپولیس، استقلال، سپاهان و حتی تراکتورسازی توانست قهرمانی را در کارنامه خود ثبت کند. اما تراکتورسازی با همه هزینه‌های انجام شده و حمایت هواداران هنوز در رسیدن به این عنوان ناکام مانده است. به طور حتم تبریزی‌ها برای کسب عنوان قهرمانی بیش از هر چیزی به دوری از حواشی نیاز دارند که قطعاً با جذب بازیکنان با سابقه‌ی حاشیه‌سازی به نتیجه‌ای نخواهند رسید.

خصوصی‌سازی نصفه و نیمه خوشبتختی نیاورد

هواداران تراکتورسازی منتظر نمایشی بسیار بهتر از تیمشان در این دوره از لیگ برتر بودند چرا که با واگذاری این تیم به بخش خصوصی و مهیا شدن شرایط مالی خوب و البته جذب بازیکنان ستاره، این امیداوری به وجود آمده بود که تراکتورسازی به عبور از سد بزرگ تیم های مدعی، به صدر جدول رسیده و لیگ هجدهم را از آن خود خواهد کرد. اما حالا در سه چهار هفته مانده به پایان لیگ، تراکتورسازی چیزی برای از دست دادن ندارد و خصوصی سازی نصفه ونیمه نه تنها خوشبختی برای این تیم به ارمغان نیاورده است، بلکه شرایط را سخت تر نیز کرده است. اگر تا کنون تراکتورسازی برای قهرمان نشدن بهانه‌هایی از قبیل مشکلات مالی و... داشت، این روزها همه شواهد نشان می دهد که این تیم هیچ چیزی برای قهرمانی کم ندارد. اما نه تنها قهرمانی از دست رفته است، بلکه حتی تراکتورسازی شاید نتواند به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا هم دست پیدا کند.

راهبرد، تاکتیک و اهداف اشتباه سد بزرگ تراکتورسازی

انتخاب راهبردها، تاکتیک‌ها و اهداف اشتباه برای تراکتورسازی، سد بزرگی مقابل این تیم ایجاد کرده است که به نظر می رسد تراکتورسازی نیازمند بازخوانی آنها است تا بتواند جایگاهش را در لیگ برتر مشخص کند. به طور حتم قهرمانی برای تیم هایی مثل تراکتورسازی، یک موضوع ایده‌آل است، اما باید گفت که تنها ایده‌آل تیم‌هایی با ظرفیت تراکتورسازی نیست. بازتعریف اهداف تراکتورسازی برای هواداران و مسئولان این تیم می تواند حتی در رسیدن تراکتورسازی به قهرمانی نیز کمک زیادی کند. تراکتورسازی با ظرفیت‌هایی که دارد، شرایط بسیار مناسبی برای کشف و شکوفایی فوتبالیست‌های جوان و به خصوص فوتبالیست‌های نخبه استان‌های شمال غربی کشورمان دارد که نه تنها منافع اش کمتر از قهرمانی نخواهد بود بلکه به طور حتم منفعت های بی شماری برای تراکتورسازی خواهد داشت.

حضور یک ساله تراکتورسازی در لیگ برتر با بخش خصوصی و تغییرات و تحولات زیاد در این تیم و گاهی تک روی‌های خانمان‌سوز در تراکتورسازی به خوبی نشان می‌دهد که راهبرد خصوصی سازی این تیم موفق نبوده و همین موضوع باعث اتخاذ تاکتیک‌های اشتباه مثل جذب حداکثری ستارهثهای فوتبال شده است که درنهایت نه تنها نتیجه فوق العاده‌‌ای برای تراکتورسازی نداشته بلکه اکنون این تیم بازی‌های باقی مانده از لیگ هجدهم روبرو است. همانطور که گفته شد تراکتورسازی اکنون گرفتار حواشی است که سخت است به سلامت از این حواشی عبور کند.

ایران ورزشی

۳ ۴  
آی اسپورت
2019-04-25 00:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
تی تی
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۴۴
به همه چیز اشاره میکنید درست به همان چیز که باید اشاره کنید و عامل اصلی هست هیچ اشاره ی نمیکنید که هیچ بلکه با مطالب گوناگون واغلب کذب، سعی در لاپوشانی و انحراف افکار عمومی از اصل موضوع هستید. ناداوری های فراوان علیه تراختور در زمانهای حساس یعنی زمانی که تراختور در آستانه کسب جام هست !
لیگ چهاردهم که همه میدونند فغانی چیکار کرد ! اخراج بی مورد و مضحک آندو بازیکن کلیدی و تاثیرگذار تراختور وعدم اعلام پنالتی واضح و آشکار که بازیکن حریف شرت بازیکن تراختور و دراورد جلو چشم فغانی
باز تراختور در این فصل مدعی جدی هست باز ناداوری از ابتدای فصل ناداوری و با شروع نیم فصل دوم ناداوری شدت میگره علیه تراختور ولی چون تراختور میبرد زیاد پرداخته نمیشد چندین پنالتی واضح برای تراختور گرفته نشد.
در بازی سیپدرود و پیکان هم تا دلتون بخواد داوری علیه تراختور بود از عدم اعلام پنالتی بنفع تراختور تا آفساید اعلام شدن گل سالم استوکس و گل دوم سپیدرود هم که قبلش خطا بود
در بازی با پیکان سه چهار صحنه مشکوک به پنالتی وجود داشت که دوتاش و کارشناسان تائید کردن که پنالتی بود اولی که خیلی واضح بود دقیقه 30که پنالتی اعلام میشه ولی بعد داور رد میکنه!!! و آفساید اشتباه در تک به تک ساسان انصاری
تراختور مسئله اش فرق میکنه تیمی که متعلق به یک ملت هست. همه میدونند چرا نمیزارن قهرمان بشه
سیامک
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۹:۱۸
دوست من اینا بی شخصیت تر از اونند که بخواند حقیقت رو بگند ، این جماعت آدم نیستند که بخوایی با زبان منطق باهاشون صحبت کنی ، اینا را باید سرتا پاشونو شست و پهنشون کرد. چوسپولیس عروس آسیا جر خورد.
۶
.
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۰۰
تو این سایت هم پیدات شد تا اینجا رو هم به گند بکشی ترتری؟ توهم این جماعت حال ادم رو بهم میزنه
شخصیت تیمی و فرهنگ هواداری؛ حلقه مفقوده باشگاه تراکتور
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۱:۳۶
" پرسپولیس بعداز چند سال ناکامی، دو سه سالی است که بدون تکیه بر بازیکنان حاشیه ساز، نتایج درخشانی گرفته است"
#پ.ن:
پول های بادآورده نصیب گرگ های درنده میشه، از کنستانت ۵ میلیون دلاری تا شجاعی و یونس و ...
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر