فهرست
معاوضات بزرگ در تابستان
معاوضات بزرگ در تابستان

معاوضات بزرگ در تابستان

آی اسپورت – «کوئید ۱۹»؛ ویروسی مرگ‌بار است که در آخرین هفته‌های زمستان هم به جان انسان‌ها افتاد و هم گریبان ورزش‌های حرفه‌ای از جمله فوتبال را گرفت. هم رونق اقتصادی جوامع را به رکود کشاند و هم راه تنفس باشگاه‌های مختلف ورزشی را گرفت. برای درک بهتر این تاثیرِ منفی تنها کافی‌ست سری به سایت «ترنسفرمارکت» بزنید؛ درگاهی که پیش از این محل نمایش نمودارهای افزایش قیمت ستاره‌های فوتبال بود و حالا همانند هر فعالیت اقتصادیِ دیگر، نوک پیکان روندش به سمت خط افقی در حال سقوط است. نموداری که تغییر الگوی اقتصادی و تجاری فوتبال را به تصویر می‌کشد.

از این رو است که تمام کنشگران اقتصادی فعال در فوتبال معتقدند که پس از این – حداقل به مدت چند سال - قراردادهای بزرگ و طولانی‌مدت، جای خود را به معاوضه‌های توافقی، قراردادهای آزاد و انتقالات قرضی خواهند داد. سیاستی به مراتب کم‌خرج‌تر از گذشته و ضروری جهت عبور از دورانِ بحرانی «پسا کرونا». پس تعجب نکنید که برای اولین بار در تاریخ، باشگاه‌های بزرگ دنیای توپ گرد به دنبال انتقالات بسیار هوشمندانه باشند؛ انتقالاتی که تعویض بازیکن به احتمال بسیار زیاد بخشی مهم از آنها خواهد بود. سیاستی که به نظر می‌رسد خیلی زود به یک اصل در نگرش باشگاه‌ها تبدیل شود. این بدین معناست که انتقالاتی همانند معاوضه «الکسیس سانچس» و «هنریک مخیتاریان» در سال ۲۰۱۸ میان باشگاه‌های آرسنال و منچستریونایتد را پس از این بیشتر خواهیم دید.

با توجه به نزدیکی زمان گشوده شدن پنجره نقل‌وانتقالات تابستانی - به محض پایان یافتن رقابت‌های فصل جاری – بد ندیدیم که با هم نگاهی داشته باشیم به چهار معاوضه احتمالی و بسیار هوشمندانه. انتقالاتی که بدون شک برای هر چهار طرف دخیل در ماجرا می‌تواند بسیار سودآور و مفید باشد.

توماس پارتی - الکساندر لاکازت

میکل آرتتا: سرمربی باشگاه آرسنال در این تابستان قصد تشکیل ترکیب مورد علاقه خود در «امارات» را دارد اما مشکل اینجاست که توپچی‌های لندن بیشتر از سال‌های پیش با کمبود بودجه مواجه شده. در این بین اما منابع نزدیک به سرخ‌های پایتخت‌نشین از علاقه باشگاه به جذب بازیکنان آزاد و معاوضه با باشگاه‌های دیگر خبر داده‌اند. همانند هر باشگاه دیگری، آرسنالی‌ها نیز به مذاکراتی هوشمندانه جهت دستیابی به اهداف نقل‌وانتقالاتی خود نیاز دارند، خصوصا اگر قصدشان جذب «توماس پارتی» از اتلتیکومادرید باشند. منابع نزدیک به توپچی‌ها معتقدند که هافبک تدافعی ۲۶ ساله و غنایی، گزینه نخست آرتتا جهت رفع مشکل نفوذپذیری تیم است. از این رو نیز کلید نهایی شدنِ این انتقال را در دستان «الکساندر لاکازت» می‌دانند.

در حالی که مهاجم ۲۸ ساله و فرانسوی توپچی‌ها احتمال حضورش در ترکیب روخی‌بلانکو را به طور جدی رد کرده اما سران باشگاه علاقه دارند تا از او در این معامله استفاده کند. البته ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که توپچی‌ها چند بازیکن دیگر را هم برای نهایی کردن انتقال پارتی به لندن در لیست‌شان قرار داده‌اند؛ از «پیر امریک اوبامیانگ» و «متئو گوندوزی» گرفته تا «شکودران مصطافی» و نام‌های دیگری که ممکن است اتلتیکو به جذب‌شان علاقه نشان دهد. آنچه می‌توان به صراحت گفت این ا‌ست که باید منتظر حرکت توپچی‌ها به سمت اتلتی و پارتی باشیم.

لروی سانه - داوید آلابا

مسئولان باشگاه بایرن مونیخ از سال گذشته به صورت جدی پروژه جذب «لروی سانه» را دنبال می‌کنند و به هیچ عنوان رهایش نکرده‌اند. ابتدا این گونه پیش‌بینی میشد که قرارداد انتقال این بازیکن دست کم یک‌صد میلیون پوند برای سیتی‌زن‌ها به ارمغان بیاورد اما بحران کرونا نظر مونیخی‌ها را در این خصوص تغییر و پیشنهاد اولیه باواریایی‌ها را به 35 میلیون پوند کاهش داده است.

البته این کاهش شدید قطعاً از سوی سران باشگاه منچسترسیتی مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. این پیشنهاد برای رسیدن به توافقی منطقی و نشستن سران دو باشگاه بر سر یک میز، یا باید افزایش پیدا کند یا پای یک بازیکن مهم به آن باز شود. در همین راستا منابع مختلفی از احتمال انتقال «داوید آلابا» به «اتحاد» خبر داده‌اند. نکته حائز اهمیت این‌ست که بازیکن چند پسته مونیخی‌ها مورد توجه شدید مسئولان باشگاه اینتر نیز قرار گرفته اما انتقال او به سیتی هم برای باشگاه انگلیسی و هم طرف آلمانی مفیدتر خواهد بود؛ در حالی که «پپ گواردیولا» به دنبال یک مدافع چپ و یک مدافع مرکزی می‌گردد، این بازیکن چند پسته می‌تواند به درد سرمربی اسپانیایی بخورد. ضمن اینکه سانه نیز می‌تواند در «آلیانتس آرنا» پا بگذارد تا آرزوی سال‌های اخیر مونیخی برآورده شود.

آرون رمزی - پل پوگبا

مسئولان باشگاه یوونتوس هنوز هم «پل پوگبا» را می‌خواهند اما توانایی پرداخت یک‌صد میلیون پوند را ندارند. از طرف دیگر نیز سران منچستریونایتد همچنان به تداوم حضور ستاره فرانسوی در «اولدترافورد» علاقمند هستند و همانند «اوله‌گونار سولشائر» او را بخش مهمی از پروژه خود می‌داند. با این حال بررسی پیشنهاداتِ پوگبا، هیچگاه از روی میز شیاطین‌سرخ حذف نشده و نخواهد شد. در این بین «فابریتزیو رومانو» خبرنگار نشریه «کالچومرکاتو» مدعی شده «آرون رمزی» که تابستان گذشته پای به تورین گذاشته، ممکن از سوی سران بانوی پیر به شیاطین‌سرخ پیشنهاد شود تا آنها با انتقال پوگبا به یووه موافقت کنند. با این وجود منابع مختلف از جدیت رمزی به تداوم حضور در ترکیب بیانکونری و تلاش برای تبدیل شدن به مهره‌ای کلیدی در این تیم سخن گفته‌اند. البته این بدان معنا نیست که احتمال معاوضه بازیکن میان این دو باشگاه غیرممکن شده و شاید حتی سران بیانکونری از دیگر خرید تابستانی فصل گذشته خود یعنی «آدرین رابیو» برای تطمیع یونایتدی‌ها بهره جویند. فراموش نکنید که سرخ‌های شهر منچستر به ستاره ۲۵ ساله فرانسوی علاقه بسیاری دارند و باید دید آیا حاضر خواهند شد او را در ازای انتقال پل به دست آورند یا خیر. در این بین شایعاتی نیز در خصوص احتمال تبادل پوگبا و «گرت بیل» نیز به گوش می‌رسد که البته نمی‌توان چندان به آن اعتنا کرد.

دکلان رایس - اریک دایر

باشگاه وستهم‌یونایتد به شرایطی دچار شده که باید به پیشنهاداتی که برای جذب بازیکنانش می‌رسد، به طور دقیق گوش دهد. این قضیه شامل حال «دکلان رایس» هم می‌شود. بر اساس نظر نشریه «گاردین»، چکش‌ها پیش از این برای موافقت جهت فروش او حداقل ۷۰ میلیون پوند می‌خواستند اما این مبلغ در شرایط فعلی کمی دور از ذهن است. باشگاه تاتنهام به رایس علاقه نشان داده و سایت «90 Min» مدعی شده که شاید جهت جلب رضایت چکش‌ها از «اریک دایر» استفاده کند. در واقع اسپرز و در راس آنها «ژوزه مورینیو» به ایجاد تغییر در ترکیب خود می‌اندیشند و از این رو از معاوضه دایر با رایس به شدت استقبال می‌کنند. منابع نزدیک به باشگاه وستهم اما می‌گویند که چکش‌ها ستاره ۲۱ ساله خود را با مدافع 26 ساله سفیدپوشان لندنی معاوضه نخواهند کرد و برای اعلام موافقت با درخواست تاتنهام، علاوه بر دایر، بازیکنی دیگر به همراه پول نقد می‌خواهند. حکایت‌های دیگری نیز در خصوص تمایل منچستر‌یونایتد و چلسی به رایس به گوش می‌رسد و شاید آنها برای جذب دکلان گوی رقابت را از تاتنهام بربایند.

 

سازندگی 

۱    
آی اسپورت
2020-05-14 14:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر