فهرست
نوستالژی؛ وقتی جادوگر شنید مرد سال آسیا شده!
نوستالژی؛ وقتی جادوگر شنید مرد سال آسیا شده!

نوستالژی؛ وقتی جادوگر شنید مرد سال آسیا شده!

آی اسپورت - یادش بخیر آن روزها. سال‎هایی که علی کریمی در الاهلی امارات بازی می‌کرد و در تیم ملی ایران خوش می‎درخشید. کریمی پس از درخشش در پرسپولیس راهی دبی شده بود و در اوج فوتبالش با دلایل و خلق و خوی خاص خودش پیشنهادهای اروپایی را نادیده می‏گرفت و به بازی در الاهلی قناعت کرده بود. آن روزگاران جادوگر همچون حالا اهل مصاحبه نبود اما ارتباطش با ما و روزنامه پیروزی ارتباط نزدیک و صمیمانه‎ای بود. در مقطعی از آن سه چهار فصلی که هشت جادویی در دبی روزگار می‎گذارند تقریبا هفته‎ای دوبار تماس گرفته و با او مصاحبه می‎کردیم. او اگر حالا اصرار به مبارزه با فساد در فوتبال دارد، همان زمان که ستاره تیم ملی هم بود در مصاحبه‎هایش حرف‎هایی می‎‌زد که اگر منتشر می‎شد شهر فوتبال را بهم می‌ریخت. کریمی می‎گفت و ما بنا به مصلحت فوتبالی‎اش نمی‎نوشتیم و اتفاقا خوب به خاطر دارم دفعه بعد که تماس می‎گرفتیم کریمی معترض بود که؛ «دیدین که اصلا با خبرنگاری ارتباط ندارم و مصاحبه نمی‎کنم. حالا که با شما مصاحبه می‎کنم و جواب تلفن‎تون رو میدم واسه چی حرفام رو نمی‎نویسین؟ اینجوری واسه حال و احوال زنگ بزنین ولی واسه مصاحبه من کاری باهاتون ندارم.»

 جادوگر نه حالا که همان ایام هم سرش درد می‎کرد و رک‎گویی‎اش شهره خاص و عام بود. شاید اگر کریمی مدیربرنامه‎ای مثل ابوالفضل جلالی نداشت و او خود را به جای کریمی خبرنگاران طرف حساب نکرده بود شماره هشت در همان اوج فوتبالش و به خاطر مصاحبه‎هایش از تیم ملی خط می‌خورد و کار به جایی نمی‌رسید که جلالی و فاضلی با هم نقشه بکشند که چگونه نهنگ را از اکواریوم الاهلی بیرون کشیده و راضی‌اش کنند که اگر بارها به تیم‌های بوندس لیگایی نه گفته، این بار برای بازی در بایرن و پوشیدن شماره هشت مطرح‌‎ترین تیم آلمان اما و اگر نیاورد. یادم هست وقتی حرف‎های فوق‌جنجالی شماره هشت تیم ملی و مرد سال آسیا را سانسور می‌کردیم جلالی به ما می‌گفت: «نگاه به ناراحتی‎اش نکنین. اون این ماه‎ها داره فقط با شما مصاحبه می‌کنه و من هم چون اطمینان دارم بهتون اشکالی نداره ولی حواس‌تون باشه حرفای جنجالیش رو درباره تیم ملی و فدراسیون رو کار نکنین. واسش دردسر میشه. اگه ناراحت شد و چیزی هم گفت به دل نگیرین. درست کردن ارتباط مجددتون با من.»

حالا که خاطره‎ها ما را به اینجا کشاند امیدوار بودیم فدراسیون و وزارت ورزشی‌ها فوتبال و تاج قدر این صراحت بیان جادوگر و خدادادها را بدانند و به جای صدور اطلاعیه صدایش کنند و حرف‎هایش را بشنوند و کار به جایی نرسد که این بحث مبارزه با فساد در فوتبال به انحراف کشیده و  به مبارزه رودرو تبدیل شود.

بگذریم؛ بهانه ما از این دل نوشته‎ها این بود که در سالروز انتخاب علی کریمی به عنوان مرد سال فوتبال آسیا کمی خاطره‎گویی کرده باشیم. آن روزگاران که خداداد، دایی، کریمی و مهدوی‎کیا چهار اسطوره پرسپولیس مرد سال آسیا شدند فوتبال ما واقعا قدرشان را ندانست و حالا باید سال‎ها در حسرت آن باشد که جادوگر و شهریار و موشک و غزالی در مستطیل سبز متولد شوند. یادم هست وقتی خبر رسید هشت محبوب مرد سال آسیا شده طبق عادت فورا با ابوالفضل جلالی تماس گرفتم و گفتم: «کریمی شده مرد سال. جواب تلفن هم نمیده. شما حتما باهاش حرف زدین. واکنش علی آقا وقتی شنید که مرد سال آسیا شده چی بود؟! جلالی حرفم را که شنید خندید و گفت: «هیچی. چی ممکنه باشه. خودتون که می‎شناسیدش. این چیزها قلقکش هم نمیده. بهش زنگ زدم گفتم رسما گفتن مرد سال آسیا شدی و باید بیایی مالزی واسه مراسم برترین‏ها. دو بازیکن دیگه هم کاندیدا هستن ولی پیغام دادن جایزه می‎رسه به کریمی و باید حتما بیاد تو مراسم. هم به فدراسیون گفتن و هم از طریقی به خودم و باشگاه الاهلی پیغام دادن که حتما باید باشه تو مراسم. علی هم که شنید گفت: خب حالا چکار کنم؟ همین رو گفت و من هم حرصام گرفت و در جواب در جواب این خونسردی علی کریمی و یک جورهایی بی‌‎تفاوتی‎اش گفتم: هیچی. اول یکم ذوق و شوق نشون بده. بعد هم لطف کن برو یک دست کت شلوار و کروات مناسب بخر و آماده سفر و پرواز باش و یکم هم خوشحال باش. مرد سال فوتبال آسیا شدی!»

۱۳۴ ۱۲  
آی اسپورت
2017-12-06 15:10:00
نظر دهید

۱۲ نظر
.... ام جیگرم
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
معلومه چرا . چیزی که آدم با تلاش خودش بدست نیاورده باشه واسش بی ارزشه . این به اصطلاح جایزه حق شاه فرهاد مجیدی بود که با دیپلماسی دولت خاتمی فتنه‌گر و خائن به علیناز جوووون رسید
۷ ۴
حرف حساب
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۲۲
خخخخخخخخخ دمت گرم!
۴
ارمان
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۶
معلومه تو و اون الفرهاد چقدر سوختید .
عکس رو ببین .
ای جااااااااااان.
حسرت به دل نمونی.
خخخخخخخخخخ.
۷
احمد
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۹
اسطوره های شما همیشه زیر سایه علی دایی و علی کریمی نتونستن تکون بخورن.
دلیل رفتارای شما هم همینه .
یک عقده ی تاریخی که نمیونید باهاش کنار بیاید.
۶
ارش
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۲۲
الفرهاد که اسطوره ی تیمای عربی هست جیگر ناااااااااز .
حتی حاضر شد به خاطرشون تیم 6 تایی ها رو وسط فصل ول کنه بره .
مگه یادت رفته .
۳
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۷
یه مشت ... جمع شدید تو این سایت . اگه راست میگید و بی طرفید خاطره بازیکن سال آسیا شدن فرهاد مجیدیو بنویسید.
ویلی
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
همین بی تفاوتی و بی خیالی فوق ستاره های آسیایی باعث شد afc قانون گذاشت که جایزه بهترین بازیکن سالو به شاغلین در آسیا بده، البته اوج بی احترامی نائوهیرو تاکاهارای ژاپنی بود که در هامبورگ بازی میکرد و حاضر نشد بره مراسم و برنده رو همون روز عوش کردن، همینطور پارک جی سونگ علنن گفت این جایزه حتی ارزش یه نوبت از دست دادن تمرین آیندهوونو نداره!! البته afc اگه میدونست این جایزه چقدر در ایران حیاتی و مهمه و یکی از تفریحات جوون نگونبخت ایرانی اینه که صبح تا شب تعداد بازیکنای برنده این جایزه رو که منتسب به تیم محبوبشه بکوبن سر همدیگه، حداقل ایرانیا رو مستثنی میکرد....
روش عن فکر
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۶
ناموسا خیلی رو مخی.میشه کمتر کامنت بزاری.هروقت کامنت میزاری حالت تهوع بهم دست میده
روش عن فکر
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۶
ناموسا خیلی رو مخی.میشه کمتر کامنت بزاری.هروقت کامنت میزاری حالت تهوع بهم دست میده
۴
ویلی
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۵:۵۲
"روشنفکر" جان دوست عزیز شما باید روحیه خودتو قوی کنی آستانه تحملتو بالا ببری باور کن برای ما هم در طول شبانه روز خیلی چیزا تهوع آوره از لوگوی پرچممون بگیر تا قیافه حکام ممکلت و ننگ هموطن بودن با امثال شما!! ولی تحمل میکنیم دنیا که قرار نیست باب میل ما باشه دیگه شما که باید بهتر از ما این چیزا رو بدونی ناسلامتی جهادنرم میکنی شمشیر زن لشکر امام زمانی قراره وارث کره زمین باشی!!
۶
MK
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
آن روزگاران که خداداد، دایی، کریمی و مهدوی‎کیا چهار اسطوره پرسپولیس مرد سال آسیا شدند.
خداداد اسطوره پرسپولیس؟ یک فصل قرضی برا جام در جام بازی کرد
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۲
اینکه چیزی نیست. عمرخربین تا حالا با کیسه تمرینم نکرده ولی چون تو آسیا ۳تا گل به پرسپولیس زده شده اسطوره کیسه ها.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر