فهرست
نگاه روز: علی دایی، ناکام بزرگ در کنترل مسابقه
نگاه روز: علی دایی، ناکام بزرگ در کنترل مسابقه

نگاه روز: علی دایی، ناکام بزرگ در کنترل مسابقه

آی اسپورت –

صفر)علی دایی می گوید این یکی از بهترین بازی های پرسپولیس در سال های اخیر بوده است.شاید دایی راست می گوید.شاید پرسپولیس در تمام هفته های گذشته آنقدر بد بوده که بازی هیجانزده تیمش هم او و هم ما را به وجد آورده که  این بهترین نمایش تیم او طی هفته های سپری شده از فصل جاری بوده  و شکست  فقط و فقط از بدشانسی و اقبال بد پرسپولیس حاصل شده وگرنه تیم او خوب بازی کرده و تنهاباید بر بخت بد لعنت فرستاد و بس.اما داستان وجه دیگری هم دارد .وجهی که بر روی مسائل فنی پرسپولیس متمرکز می شود  و این سوال بزرگ را در پی دارد که چرا در روزی که می شد با اختلاف سه گل در تهران برنده شد شکست ناباورانه دیگری در کارنامه پرسپولیس به ثبت رسید؟


یک)پرسپولیس بعد از نزدیک به دو سال در تهران باخت  آن هم مقابل تیمی که 70 دقیقه حرفی برای گفتن نداشت و تراکتورسازی بر خلاف آنچه پیشتر تصورمی شد اصلا تیم خوبی نبود .تیم خطیبی فوق العاده پراسترس و مضطرب بازی می کرد.انگار آنها از هواداران خود و تیم دایی بشدت می ترسیدند تا جایی که پرسپولیس با وجود گسیختگی هایی که در خط  حمله اش وجود داشت  در هر نوبت دروازه این تیم را تهدید می کرد.نمونه بارز این اضطراب را در دقیقه 46 مسابقه دیدیم.وقتی که مهدی طارمی یک تنه به خط دفاع حریف زد و آنقدر جلو رفت که در موقعیت ضربه به دروازه حریف قرار گرفت اما در نواختن ضربه نهایی موفق نبود.پرسپولیس به این تراکتور باخت.تیمی که دقیقا چاضطراب آشکار در چهره رسول خطیبی  در کنار زمین به ساق های تک تک بازیکنانش رسوخ کرده بود  و بازیکنان این تیم در دفاع و حمله حرفی برای گفتن نداشتند.حالا تصور کنید پرسپولیس به این تیم 1-3 در خانه باخته ،پس آیا باید از عملکرد تیم دایی تعریف و تمجید کرد؟


دو)علی دایی رمز موفقیتش در بیشتر بازی های فصل گذشته را حداقل در نتیجه گیری فراموش کرده است.او فراموش کرده که گاهی اوقات با بازی کنترلی می شود به خواسته  خود رسید و سه امتیاز را به جیب زد و در جدول بالا رفت.دایی فراموش کرده که سال گذشته چطور امتیازها را جمع کرد و در نهایت تا روز آخر شانس قهرمانی داشت.البته که تیم دایی سال گذشته هم خوب بازی نمی کرد اما  بعد از اینکه به گل می رسید در کنترل بازی موفق بود؛اتفاقی که در بازی با تراکتورسازی با وجود نیاز  شدید به حفظ نتیجه و رسیدن به سه امتیاز تکرارش نکرد.دایی نیمه دوم را هم تهاجمی آغاز کرد و با وجود تغییراتی که در تیم خودش اعمال کرده و حریف هم تیمش را ترمیم کرده بود به روند قبلی اش ادامه داد تا  در ضد حمله اسیر شود  و برد را با باخت عوض کند.پرسپولیس در شرایطی دست ها را به نشانه تسلیم بالا برد که  می توانست به راحتی برنده این مسابقه باشد.شاید ماندن نوری در زمین – هر چند او کم می دوید و در حمله کم اثر بود – می توانست ریتم پرسپولیس در کنترل بازی را  بهتر کند  اما با حضور افشین اسماعیل زاده بی تجربه در زمین و البته تعویض اجباری عالیشاه پرسپولیس بهم ریخته حمله می کرد و به نظر نمی رسید نگران ضدحمله ها باشد.دایی در حالی که تیم برتر زمین بود می توانست ماهینی و حسینی دو مدافع کناری اش را در زمین خودی نگه دارد و حداقل به نوراللهی به عنوان یکی از هافبک های تدافعی اش اجازه حضور در نیمه حریف را ندهد.تراکتورسازی تیم نبود که در ضد حمله اسیر نشود کما اینکه پرسپولیس حتی در زمان جلوکشیدن این تیم هم موقعیت گلزنی داشت.


3)ضعف دفاعی پرسپولیس چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد.پرسپولیس در تهران سه گل از تراکتورسازی دریافت کرد که روی هرگل می توان به ساختار دفاعی  این تیم و مدافعان آن ایراد گرفت.در گل اول ناهماهنگی بنگر و سوشا تراکتور را به گلی رساند تا از آن تیم ترسو و پراشتباه تبدیل به تیمی خطرناک و تهاجمی تدبلی شود.گل دوم در غفلت اومانا به عنوان یارگیر مستقیم ادینیو به دست آمد و گل سوم  در پی زنجیره اشتباهاتی به دست آمد که در بازی با ملوان هم رخ داده بود.اسکورت بازیکن پا به توپ  از سوی نوراللهی و حسینی و متوقف نکردن نریمان جهان باعث این گل شد تا پرسپولیس در 7 بازی 9 گل خورده باشد.طبیعی است که بخشی از این آمار نگران کننده را می توان به اشتباهات فردی  و ناهماهنگی ها ارتباط داد اما بحث اصلی عقب بازی کردن مدافعان و اشتباهات تیم در فاز دفاع است که همچنان در تیم دیده می شود و ظاهرا قرار نیست برطرف شود.


4)شکل بازی پرسپولیس در حمله بهتر شده بود  و می شد نشانه هایی از امیدواری را پیدا کرد اما در تدارک حملات همچنان از هم گسیختگی  و بی نظمی  به چشم می خورد.در خط حمله پرسپولیس  عباس زاده کیفیت لازم برای به نتیجه رساندن حملات را ندارد.عمده حملات با خلاقیت،سرعت  و حرکات انفجاری پا به توپ عالیشاه انجام می شود  و زمانی که او مصدوم یا خسته شود موتور تیم از کار خواهد افتاد چرا که نه نوری فرم خوبی دارد نه طارمی آنقدر با تکنیک و خلاق هست که  باری از روی دوش تیم بر دارد.پرسپولیس در  نیمکت هم حرفی برای گفتن ندارد.افشین اسماعیل زاده به میدان آمده تا باری از روی دوش تیم بردارد  اما  در حالی که می تواند با یک ضربه آرام گل برتری تیمش را بزند توپ را به شدت به تیر دروازه می کوبد.در واقع کسی روی نیمکت نیست که باری از روی دوش پرسپولیس بردارد  و به جای اینکه تعویضی ها بازی را برای دایی در آورند می شوند بلای جان او و تیمش.


5)پرسپولیس همچنان از لحاظ بدنی مشکل دارد .هر چند میزان دوندگی و به تبع آن حفظ توپ در این تیم بهتر شده اما همچنان باید روی این مسائل پایه ای  و اصلی کار کرد  و شرایط تیم را ارتقا داد .البته موازی با ارتقای وضعیت بدنی  باید  تفکر تیمی را هم بالاتر برد و در شرایط ویژه برای کسب سه امتیاز هر مسابقه تدبیر داشت و با فکر جلو رفت.دایی باید همچنان روی تیمش کار کند اما اختلاف 10 امتیازی  با صدر جدول آنقدر نگران کننده است که خیلی ها به این فکر می کنند که سرعت پیشرفت پرسپولیس در فاز حمله و دفاع و متعاقب آن نتیجه گیری  با سرعت بیشتر شدن اختلاف امتیازها اصلا همخوانی ندارد و تیم دایی هر هفته از صدر جدول بیشتر و بیشتر دور می شود.
  ۸  
آی اسپورت
2014-09-06 17:16:49
نظر دهید

۸ نظر
-
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۷:۴۱
70 دقیقه حرفی برای گفتن نداشت!! خوشم میاد که از رو هم نمیرین
کمتر بسوز همیشه بسوز :)))))))
محمد
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۰۳
خداییش دایی بد شانسی آورد. چند بازیکن خوبش رو از دست داد. کاش میمد سپاهان :|
-
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۱۳
نحسی دایی گریبان پرسپولیس رو گرفته چون پولی که داره میگیره حقش نیست و حرومه
خراب مورینیو
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۰۲
تبریک میگم به رسول خطیبی بزرگ ..... بازیکنی که پشت همین امثال لابی که تا 50 سالگی ول کن نبودن سوخت .... ولی تو عرصه مربیگری حتما و شک ندارم که انتقامش رو از امثال این آدما میگیره ..... من که رسول رو خیلی دوست دارم .... مخصوصا اون یکی دو سالی که توی استقلال بازی کرد عالی بود .... بچه بسیار با ادب و با معرفت که آدم لذت میبره باهاش صحبت کنه ... درست مثل علی رضا منصوریان شریف و دوست داشتنی .... هر چند توی استقلال هم 100 % به اون چیزی که باید میرسید نرسید .... البته فکر کنم ترانسفر شد اگه اشتباه نکنم ! ... ولی خوب به هر حال امیدورام روزی به عنوان مربی توی استقلال ببینمش ..... هر جایی هم که باشه براش آرزوی موفقیت میکنم ... چون آدمیه که سالمه و لابی نداره !!!!!!!!!!!!
Lachin
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۰۳
خوشم میاد خیلی رو داری
این تیم ترسو، پر استرس، مضطرب، از هم گسیخته و ...
نویسنده محترم آیا شما اصلا فوتبال میدونی یعنی چی؟ میخوای یه طرف رو بکوبی ، خوب بکوب ولی با منطق فوتبال نه منطق بچه‌های "جر زن ". درسته تراکتور استرس داشت ، طبیعی هم هست تیم "میهمان" (نویسنده بخواند میزبان) که برای صدر جدول میجنگه اون هم با تیمی که بیشتر از 75 درصدش تغییر کرده و کادر فنی 100 درصد عوض شده، برای بار دوم در طول چهار مسابقه بازی باخته رو پر گل تموم میکنه و ....
هزار منطق فوتبالی و آماری میارم برات ولی چون میدونم که درکش برات سخته (شاید هم غیرممکن) به این چند خط اکتفا میکنم
امیدوارم چاپ کیند ، و ظرفیت نقد داشته باشید
YASHASIN TIRAXTUR
YASHASIN AZERBAYCAN
a
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۱۵
آقا اشتباه شد تو گزینه دوم
رمز موفقیت دایی در نگهداشتن تیم ها در لیگ برتر کالت به کالت بود
علی ترختورچی
يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۵۹
خودمونیم بد جوری دارین میسوزین که ترختور رو نتونستین ببرین هااااااااااااا
البته این هفتمین باختتون به ما در لیگ برتره
-
يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳، ۰۳:۰۶
عزیزم مساله اینجاس که پارسال هم دایی نمیدونست داره چیکار میکنه فقط چون سید جلال تو زمین بود دفاعشون آهنی بود و گل نمیخوردن. خصوصن وقتی با حقیقی با هم تو زمین بودن. نمیتونستن حمله کنن ولی گل هم نمیخوردن و رو یه توپ باد آورده گل میزدن. ولی این تاکتیک دایی نبود که بگیم حساب شده بود. دایی فقط همه رو میفرسته تو زمین. الانم چون سید جلالو نداره گل میخوره. شما اینارو رو حساب فهم فوتبالیه دایی نزار
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر