فهرست
یادداشت روز: آیا توپچی ها در فصل نقل و انتقالات موفق عمل کرده اند؟
یادداشت روز: آیا توپچی ها در فصل نقل و انتقالات موفق عمل کرده اند؟

یادداشت روز: آیا توپچی ها در فصل نقل و انتقالات موفق عمل کرده اند؟

جولین بِنِتس

 آی اسپورت- این تابستان آرسن ونگر بیشتر از همه فصل ها از بودجه برای خرید مصرف کرد، اکثر خرید ها را در ابتدای فصل انجام داد و در دقایق آخر یک فوروارد مناسب برای خط حمله اش که لنگ می زد خریداری کرد.

ولی پس از فروکش کردن آتش روزهای نقل و انتقالات هنوز این بیم از عدم کافی بودن خریدها و نیاز به تکمیل کار با یک یا دو خرید خوب دیگر وجود دارد.ونگر انتقادات را غیرمنصفانه می خواند ولی تلاش او برای خرید سه مدافع و یک هافبک دفاعی گویای اذعان او به این مشکل است.

برای شروع ، آرسنال برای تمام پست های دفاعی تنها 4 مدافع در اختیار دارد. نبود یک هافبک دفاعی قدبلند و قدرتمند نیز در تیم احساس می شود. البته بهتر است از نکات مثبت در ابتدا سخن بگوییم. حل کردن مشکل خریدهای متعدد سورپرایزکننده و اکثرا فاقد کیفیت در روز آخر نقل و انتقالات امسال توسط ونگر و مدیر اجرایی ایوان گازیدیس با اقدامات پیشگیرانه رفع شد. الکسیس سانچز، فوروارد شیلیایی بارسلون، در روزهای نخست جذب شد. درست در زمانی که از ونگر بخاطرسفر تفریحی به ایپانما و پرداختن به فوتبال ساحلی انتقاد می شد او دور از چشم تمرکزش را بر جنبه های تجاری این سفر قرار داده بود.

در آن زمان  او با نماینده سانچز مشغول مذاکره بود و در ماه می او سانچز را برای آمدن به لندن متقاعد کرد و در تاریخ 10 جولای سانچز بیست و پنج ساله با پیراهن آرسنال در برابر دوربین ها برای نخستین بار جولان میداد. ونگر 2 تصمیم دیگر نیز در برزیل گرفت. اولین، خرید متیو دبوشی بود که برای جایگزینی باکاری سانیا در نظر گرفته شده بود و بعد دیوید اوسپینا بود که به جای لوکاس فابیانسکی به آرسنال پیوست. هر دوی خریدها با کمترین حاشیه انجام شد.

ولی ونگر بیش از اینها می خواست. استعدادیاب های او برای پیدا کردن مدافع و هافبک دفاعی به خط شده بودند ولی بنظر می رسد آنها به اندازه کافی تحت تاثیر بازیکنان قرار نگرفتند. 171 گل زده در طول تورنمنت نشانگر ضعف های مفرط در عناصر دفاعی تیمها بود و 3 مهره گرانقیمت تابستان داوید لوییز، مانگالا و لوک شاو هیچ درخششی در جام جهانی نداشتند.

قطعا پس از مشاهده فقدان دفاع وسط های کلاس جهانی و هافبک دفاعی های مقتدر وضعیت ونگر قابل درک است. منچستر و بارسلونا خصوصاَ در این پست ها بدنبال بازیکن بودند ولی پس از خرید بازیکنان جدید با انتقادات زیادی در مورد کیفیت این بازیکنان مواجه شدند.

کالوم چمبرز، یک جوان آینده دار، با مبلغ 20 میلیون یورو از ساوتهمپتون توسط ونگر خریده شد تا ریشه انگلیسی تیم را تقویت بخشد اگر چه او تمدید قراردار چزنی و رمزی را نیز در دستور کار قرار داد. تمام اینکار ها تا قبل از تمام شدن جولای صورت پذیرفت و ونگر مصمم بود تا با این جمعبندی وارد مسابقات شود. یکی از استثناء ها برای کاپیتان توماس فرمالن اتفاق افتاد و ونگر می دانست که او قصد ترک تیم را دارد به شرط آنکه او عازم یک تیم خارج از لیگ برتر شود. ونگر از موضوع مستحکم تری در مقایسه با وضعیت ون پرسی 2 سال پیش اینبار وارد مذاکره با یونایتد شد و در خواست آنها را رد کرد تا بازیکن بلژیکی آرسنال عازم کاتالونیا شود ( همین نکته موید نبود مدافعان قدرتمند در بازار نقل و انتقالات تابستان است).

اینجا بود که اشتباهات آرام آرام اتفاق افتاد. جانشینان فرمالن دیده شدند ولی بدست نیامدند. کوستاس مانولاس، سوکراتیس پاپاستاپولوس و ماتیا ناستازیچ با باشگاه وارد مذاکره شدند ولی علیرغم تمایل تلاش ها برای جذب آنها کافی نبود. شایعات از داخل باشگاه خبر می داد که تعلل آرسن در تصمیم گیری مانع از جذب مانولاس شده است. اینجا شایان به ذکر است که پیکره سازمانی آرسنال با تیم های دیگر متفاوت است. در آرسنال در راس هرم نقل و انتقالات، آرسن ونگر به عنوان تصمیم گیرنده قرار دارد. در یونایتد بطور مثال، مدیر اجرایی، اد وودوارد مورد آماج انتقادات یونایتد در گذشته بود چرا که او مسئول این امر بود ولی در آرسنال رئیس آرسن مسئولیتی انکارناپذیر در تمامی تصمیمات استادیوم امارات دارد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/d084322f0b1.jpg\"ونگر همچنین اعتقاد بسیاری به یایا سانوگو دارد و باور داشت که با وجود او نیازی به جذب مهاجم دیگری نخواهد داشت. اینها اگر چه همه پس از مصدومیت الیور ژیرود در برابر اورتون تغییر یافت. درخواست خرید برای رادامل فالکائو ارسال شد ولی قیمت او بسیار بالاتر از توان خرید آرسنال در این مقطع بود. آرسنال از پس پرداخت حقوق او بر نمیاد. با QPR  برای خرید لویی رمی تماس گرفته شد و پس از نشر خبر هیچوقت این اقدام پیگیری نشد. سپس، در روز پایان نقل و انتقالات تابستانی، موضوع دنی ولبک اتفاق افتاد. برای بسیاری این خبر شگفت انگیز بود و این ممکن نبود مگر با رفتن فالکائو به الدترافورد. منطق خرید او بعنوان یک بازیکن جوان و با استعداد عطش فراوان برای پیشرفت انکار نشدنی بود و ایوان گازیریدیس و دیک لاو مسئولین مذاکره آرسنال از این قضیه بهترین استفاده را کردند.

البته آنها هنوز در بعضی پستها دارای ضعف هستند. تلاش برای خرید ویلیام کاروالیو از اسپورتینگ لیسبون بی ثمر ماند. آرسنال 17 گل در فصل گذشته از چلسی ، سیتی ، لیورپول و یونایتد دریافت کرده و بیم آن می رود که رقبا از همان مناطق دوباره آرسنال را تهدید کنند. نبود ژیرود ترس مصدومیت فوج فوج یاران آرسنال در طول فصل را پررنگ تر می کند.زمانیکه کوشیلنی برابر لسترز مصدوم شد، ونگر دوباره تعداد بازیکنانش برای پست دفاع به همان 4 نفر فیکس رسید. تنها با سه مصدومیت ، گزینه های دفاعی ونگر به ناچو مونریال و هکتور بلرین خواهد رسید. البته چمبرز توانسته ونگر را تحت تاثیر قرار دهد و او از نظر ونگر انتخاب دوم برای بازی در دفاع راست و دفاع وسط و همچنین هافبک دفاعی است.

با این همه، ورود به همه مسابقات تنها با 6 مدافع ریسک سنگینی به نظر می رسد.

تیم پیتون از کانون هواداران آرسنال عقیده دارد: \"تابستان خوبی را گذراندیم هرچند که می توانست کمی از این بهتر باشد. با 62.5 میلیون یورو باقی مانده از بودجه آرسنال توانایی خریدهای بیشتر را داشت. حالا ما باید هر زمان که  مدافعان ما تکل می زنند با اضطراب منتظر بلند شدن آنها باشیم\".

اینها نکات مهمی هستند. منچستر سیتی و مخصوصا چلسی در تابستان خریدهای فوق العاده ای داشتند و آرسنال نیاز به تلاش بیشتری دارد تا فاصله خود را با آنها کاهش دهد. آنها 96 میلیون یورور صرف خرید 5 بازیکن کرده اند ولی شاید این کافی نباشد.

 

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

 

  ۲  
آی اسپورت
2014-09-07 01:05:59
نظر دهید

۲ نظر
-
يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۴۷
آخه ولبک و چمبرزو سانچز کجاشون در حد کوستا و لوییزو فابرگاسو فالکائو و دی ماریا و بالوتلی ومانگالا و....هستن؟؟؟
اگه موفق هم عمل کرده باشه.بازم توانایی رقابت با تیمای دیگه رو نداره.
پوریااا
يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳، ۱۰:۲۳
چرا چرت و پرت میگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سانچز در حد کوستا نیست؟؟؟؟ سانچز فوق العادست .... داوید لوییز ؟؟؟ همون که به خاطر اشتباهاتش برزیل 2 بازی 10 گل خورد؟؟؟؟؟ چمبرز که دو پسته س هم دفاع هم هفبک دفاعی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر