فهرست
برگزیت و وحشت فوتبال
برگزیت و وحشت فوتبال

برگزیت و وحشت فوتبال

آی اسپورت - با شکست جرمی کوربین، لیدر چپ‌گرای حزب‌کارگر بریتانیا در انتخابات پارلمانی انگلیس و پیروزی بوریس جانسون دیگر همه متقاعد شده‌اند که چیزی به قطعی شدن برگزیت نمانده است. برگزیت که یک رفراندوم برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بود، مخالفان سرسختی داشت اما با قدرت گرفتن کامل حزب محافظه‌کار به‌نظر نمی‌رسد مانعی بر سر این خروج تاریخی باقی مانده باشد. برگزیت آثار و عواقبی هم برای فوتبال خواهد داشت.

  مشکل بازیکنان انگلیسی

آن دسته بازیکنان انگلیسی و ولزی و ایرلند شمالی که در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند از این پس جزو سهمیه خارجی به‌حساب می‌آیند. به‌طور مثال هم‌اکنون گرت بیل یا سانچو بدون مشکل در باشگاه‌های رئال مادرید و دورتموند عضویت دارند اما از فصل آینده آنها یکی از ۵ سهمیه بازیکنان غیراروپایی را پر خواهند کرد. با این حساب اشتیاق باشگاه‌های اروپایی برای به‌خدمت‌گرفتن بازیکنان انگلیسی کم خواهد شد.

  مشکل بازیکنان غیرانگلیسی

بازیکنان عضوکشورهای اتحادیه اروپا که در لیگ برتر حضور دارند نیز با همین وضعیت روبه‌رو خواهند شد. آنها باید برای پرکردن سهمیه بازیکنان خارجی تیم‌های لیگ با بازیکنان برزیلی و آرژانتینی و سایر قاره‌های جهان رقابت کنند. به‌طور مثال باشگاه منچسترسیتی به‌جای خرید ایسکو که شهروند اسپانیاست ترجیح خواهد داد بازیکنی از آمریکای جنوبی یا آفریقا را خریداری کند.

  مشکل باشگاه‌های انگلیسی

باشگاه‌های اروپایی برای آکادمی خود حق ندارند با بازیکن زیر 18سال قرارداد ببندند. باشگاه‌های چلسی و بارسلونا و رئال و اتلتیکو سر همین موضوع با محرومیت‌هایی از نقل‌وانتقالات روبه‌رو شده‌اند. حالا باشگاه‌های انگلیسی برای آکادمی‌های خود نمی‌توانند مثلا روی استعدادهای آلمانی یا فرانسوی یا اسپانیایی سرمایه‌گذاری کنند.

  مجوز کار خارجی‌ها

در انگلیس قوانین سختگیرانه‌تری برای بازیکنان خارجی تعیین شده است. بازیکنان غیراتحادیه اروپا برای دریافت مجوز کار در لیگ‌ انگلیس باید در درصد مشخصی از بازی‌های تیم ملی کشور خود در ۲ سال گذشته حضور داشته باشند. اگر کشورشان جزو ۱۰ تیم اول رنکینگ فیفا باشد، حضور بازیکنان داوطلب حضور در لیگ برتر در ۳۰ درصد بازی‌های ملی کشورشان در ۲ سال گذشته الزامی است. این امتیاز پیش‌نیاز برای تیم‌های ملی رتبه یازدهم تا بیستم، ۴۵ درصد؛ برای رتبه‌های بیست‌ویکم تا سی‌ام ۶۰ درصد و برای سی‌ویکم تا پنجاهم ۷۵ درصد است. گاهی باشگاه‌ها می‌توانند از تبصره‌ها و استثنائات قوانین اداره کار استفاده کنند اما قانون کلی همین است. بنابراین بازیکنی در حد و اندازه لاکازت که عضو تیم ملی فرانسه نیست اگر بخواهد برای نخستین‌بار در یک تیم لیگ برتری عضو شود، این امتیازات را ندارد و آرسنال شانس آورده که پیش از برگزیت از حضور چنین بازیکنی بهره‌مند شده است. یا لسترسیتی وقتی کانته را از باشگاه کان فرانسه خرید اگر در شرایط بعد از برگزیت قرار داشت اجازه چنین انتقالی را به‌دست نمی‌آورد.

  تاریخ برگزیت نزدیک است

برگزیت که در‌ ماه مارس ۲۰۱۷ در رفراندوم رأی آورد، برای اجرایی‌شدن تا نزدیک یک سال پیش زمان داشت که به درخواست انگلیس این تاریخ عقب افتاد. برخی محافل سیاسی دنبال برگزاری رفراندوم سوم بودند تا این‌بار برتری شکننده هواداران برگزیت از بین برود. حالا زمان زیادی باقی نمانده و یک‌ماه و نیم دیگر احتمالا برگزیت عملی می‌شود و این بدان معنا نیست که نقل‌وانتقالات زمستانی اروپایی هم تحت‌تأثیر برگزیت خواهد بود. ۳ روز دیگر موعد سوگند‌خوردن نمایندگان است و ۲ روز بعدتر ملکه در یک سخنرانی، حکم را به آنها تفویض می‌کند. به‌نظر می‌رسد در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ این اتفاق تاریخی رخ دهد و جدا از تولیدکنندگان و کشاورزان و صادرکنندگان بریتانیایی، این باشگاه‌های انگلیسی هستند که سوزناک‌ترین ناله‌ها را در مرثیه برگزیت سر خواهند داد.

  بومی‌تر شدن باشگاه‌های انگلیسی

هم‌اکنون قانون اتحادیه فوتبال انگلیس به این شکل است که هر تیم می‌تواند در لیست ۲۵ نفره خود از ۱۷ بازیکن غیربریتانیایی استفاده کند. بازیکنان اهل کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا برای کار باید مجوز بگیرند که شرایط مجوز شرح داده شد. در لالیگا هر باشگاه می‌تواند از ۵ بازیکن غیراتحادیه اروپا در لیست خود استفاده کند. بازیکنانی که با ۵ سال اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه پاسپورت آن کشور را به‌دست می‌آورند از این قانون استثنا هستند. هر تیم در ترکیب خود در یک مسابقه تنها می‌تواند از 3تن از این بازیکنان -بازیکنان غیراتحادیه اروپا- بهره ببرد. حالا این را درنظر بگیرید که بازیکنان بریتانیایی هم از این پس مشمول چنین قاعده‌ای می‌شوند. اما این قاعده برای گرت بیل مشکلی پیش نخواهد آورد چون او پاسپورت اسپانیایی هم دارد.

  کاهش قدرت خرید انگلیسی‌ها

از این پس بیشتر ستاره‌ها به باشگاه‌های اسپانیایی خواهند رفت؛ نه به این دلیل که مالیات در این کشور پایین‌تر است. این اتفاق به این دلیل رخ خواهد داد چون با برگزیت ارزش پوند در برابر یورو کاهش خواهد یافت و این باعث می‌شود قدرت خرید باشگاه‌های انگلیسی کاهش یابد. بنابراین دو دلیل وجود دارد که ستاره‌ها دیگر به انگلیس نیایند. البته باشگاه‌های ضعیف‌تر خوشحالند. نیل وارناک، رئیس باشگاه کاردیف‌سیتی گفته: «بقیه دنیا بروند به جهنم! من نمی‌توانم برای آغاز برگزیت صبر کنم!»

همشهری ورزشی

۶    
آی اسپورت
2019-12-14 23:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر