فهرست
رونی به روایت ارقام: یک قدم تا جاودانگی
رونی به روایت ارقام: یک قدم تا جاودانگی

رونی به روایت ارقام: یک قدم تا جاودانگی

آی‌اسپورت – وین رونی، کاپیتان 31 ساله‌یِ منچستر یونایتد دیروز بعد از سه بازی غیبت به دلیل مصدومیت دوباره در ترکیبِ اصلی شیاطین سرخ قرار گرفت و در دقیقه‌یِ هفتم دروازه‌یِ ردینگ را در دور سومِ اف.ای کاپ، در اولدترافورد باز کرد تا به رکوردِ سر بابی چارلتون، به عنوان بهترین گلزن تاریخ باشگاه برسد. رونی 249اُمین گلش را در 543اُمین بازی‌اش با پیراهن شیاطین سرخ زد، یعنی 215 بازی کمتر از سر بابی.

رونی که سالِ 2004 از اورتون به یونایتد پیوست، دو سال پیش در جریان بازی‌هایِ مقدماتیِ یورو 2016 با باز کردنِ دروازه‌یِ سوئیس رکوردِ سر بابی به عنوانِ بهترین گلزن تاریخ انگلیس را هم شکست و حالا برایِ جاودانه شدن به عنوان بهترین گلزن تاریخ یونایتد فقط و فقط نیاز به یک گل دیگر دارد.

به این بهانه در زیر نگاهی می‌اندازیم به آمار و ارقامی که 13 سال حضورِ "وازا" را در اولدترافورد تعریف کرده‌اند: 

6-جایگاه او بینِ بازیکنانی که بیشترین بازی را برایِ یوناتید انجام داده‌اند، پشت سر نام‌هایِ بزرگی چون رایان گیگز، سر بابی، گری نویل و پل اسکولز.

72-تعداد گل‌هایی که در 11 سالگی در یک فصل برای تیمِ لیورپول بویز زد.

17 سال و 111روز- سنی که برای اولین بار با پیراهنِ تیم ملی انگلیس به زمین رفت و بدل شد به دومین بازیکن جوان تاریخ سه شیرها.

30 میلیون پوند- رقمی که سر الکس فرگوسن در سال 2004 برای خرید او از اورتون پرداخت و بدلش کرد به گرانقیمت‌ترین تینیجر تاریخ فوتبال (تا آن زمان).

17-تعداد گل‌هایی که در اولین فصلِ حضورش در یونایتد زد و باعث شد جایزه‌یِ بهترین بازیکن جوان سالِ 2005 را از اف.ای بگیرد، عنوانی که سال بعد هم به دستش آورد.

5-تعداد قهرمانی‌هایش در لیگ برتر.

27-بیشترین تعداد گل‌هایش در یک فصل لیگ برتر برایِ یونایتد (2012-2011).

1-تعداد قهرمانی‌هایش در چمپیونز لیگ.

53-تعداد گل‌های ملی، به عنوان بهترین گلزن تاریخ انگلیس.

119-تعداد بازی‌های ملی. از این منظر تنها پیتر شیلتون بالاتر از رونی قرار می‌گیرد.

 

پنج گل به به یاد ماندنی رونی

 

منچستر یونایتد 6-2 فنرباغچه (28 سپتامبر 2004)

رونی در اولین بازی خودش در چمپیونز لیگ هت تریک کرد. دو گل در نیمه‌یِ اول مقابل فنرباغچه با یک ضربه‌یِ آزاد دیوید بکام‌وار در نیمه‌یِ دوم همراه شد تا شروعی رویایی برایِ پدیده‌یِ اولدترافورد رقم بزند.

منچستر یونایتد 2-1 نیوکاسل (24 آوریل 2005)

یونایتد با گل دارن آمبروز یک هیچ از نیوکاسل عقب افتاده بود، تا اینکه پیتر رمپیج ارسال روی دروازه‌شان را با ضربه‌یِ سر دفع کرد و توپ را به پشت باکس جایی که رونی انتظارش را می‌کشید فرستاد. شماره‌یِ 8 قرمزهایِ اولدترافورد هم بدون اینکه اجازه بدهد توپ به زمین برسد، یا کنترلش کند با ضربه‌یِ روی پایِ فوق‌العاده محکمی دروازه‌یِ شی گیون را فرو ریخت و موجبات بازگشت تیمش به بازی را فراهم کرد.

منچستر یونایتد 2-0 آرسنال (9 آوریل 2006)

گلی که چکیده‌ای از تمرکز، قدرت و دقت ضربه زدن او داشت. رونی سانتر میکل سیلوستر را از سمت چپ کنترل کرد و با شوتی فوق‌العاده دروازه‌یِ آرسنال را باز کرد.

منچستر یونایتد 2-1 منچستر سیتی (12 فوریه 2011)

یکی از به یادماندنی‌ترین گل‌های تاریخ دربیِ منچستر: بازی با نتیجه‌یِ 1-1 پیش می‌رود. نانی در دقیقه‌یِ 77 توپی درون باکس سیتی ارسال می‌کند که با برخورد به مدافعین تغییر مسیر می‌دهد و پشت رونی می‌افتد. رونی می‌چرخد و با ضربه‌ای آکروباتیک و برگردان جو هارت را سر جایش میخ می‌کند و پیروزی را برای تیمش به دست می‌آورد.

وستهام یونایتد 0-2 منچستر یونایتد (22 مارچ 2014)

گلی که یادآور گل جاودانه‌یِ بکام در 1996 به ویمبلدون بود. رونی بعد از گذشتن از جیمز تامکینز، از فاصله‌یِ 58 یاردی (تقریبا نیمه زمین) توپ را از روی سر آدرین وارد دروازه‌یِ وستهام می‌کند.

 

۵    
آی اسپورت
2017-01-08 10:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر