فهرست
بازی با بحرین و کامبوج؛ بزرگترین درس ویلموتس
بازی با بحرین و کامبوج؛ بزرگترین درس ویلموتس

بازی با بحرین و کامبوج؛ بزرگترین درس ویلموتس

آی اسپورت - ویلموتس تازه به ایران آمده است و باید حمایت کامل شود؛ اما در بازی با بحرین و بازی با کامبوج، او با زبان بی‌زبانی به ما گفت که بیخود انتظارات را از من بالا برده‌اید. بازی با بحرین که یک تیم کاملا معمولی است نشان داد که ما آماده و مهیای این بازی نبودیم و فاکتورهای زیادی به ما می‌گویند که در آینده هم نباید انتظار آماده بودن در بعضی از بازی‌های مهم را داشت.

بزرگترین وظیفه هر مربی آماده کردن تیم برای زمان مسابقه است. تیم باید در بهترین شرایط از نظر تاکتیکی، تکنیکی، بدنی، روحی- روانی، فرم مسابقه‌ای باشد که متاسفانه تیم ملی ایران نبود به هیچ وجه. هر تیمی می‌تواند ببازد و روز بد داشته باشد ولی حق ندارد اصول اولیه بازی را رعایت نکند. در جریان مسابقه با کامبوج، نزدیک بود از تیم درجه چندمی گل بخوریم. اهمیت آن پنالتی، خیلی بیشتر از آن بود که متاسفانه توجه نکردیم.

خط دفاع ما در بازی با کامبوج در چند مورد متزلزل نشان داد. هیچ تیمی - تاکید می‌کنم هیچ تیمی- در دنیا با سیستم و خط دفاعی نامطمئن موفق نخواهد شد. مگر می‌شود در هر بازی مدافعین و روش دفاع کردن را عوض کرد؟

گل‌های زیاد، آمدن بانوان عزیز برای اولین بار باعث شد که ما در بادِ بازی - اصطلاح انگلیسی آن یوفوریا- و باد نتیجه ایران و کامبوج بخوابیم و خوب هم خوابیدیم. موفق بودن هر مربی و تاثیر آن در بازی‌های مهم و خیلی مهم مشخص می‌شود. همانطور که تفاوت کیفیت یک راننده خوب و متوسط و ضعیف، در آن لحظه‌های سرنوشت ساز مشخص می‌شود. درشرایط معمول وقتی همه چیز روتین است، کسی متوجه تفاوت کیفیت راننده‌ها در اتوبان نمی‌شود و ما در یکی از این لحظه‌ها - بازی با بحرین- راننده بدی داشتیم و یا اصلا راننده نداشتیم.

ایراد اصلی تیم، در ترکیب نبود؛ ترکیب مرحله بعدی است. اشکال، در مهیا نشدن تیم، بازیکنان و مربیان برای این بازی بود. تقریبا هیچ بازیکن ایرانی، در سطح خودش نبود. سیاست هم دلیل اصلی بازی بد ما نبود. مسلم است که مسئولان تا توانستند در اهمیت بازی تذکر داده‌اند. برای بازیکنان بسیار باتجربه ما این فشارها بعد از سوت داور برداشته می‌شوند.

هدف این یادداشت انتقاد و تضعیف تیم ملی و کادر فنی محترم و جنتلمن آنها نبوده و نیست. هدف فقط یاداوری است که آقای ویلموتس! می‌شود با بهترین بازیکنان آسیا هم از پس یک تیم معمولی آسیایی بر نیامد. همانطور که با بهترین بازیکنان اروپایی - تیم ملی بلژیک - هم بعضی مواقع از پس تیم‌های معمولی بر نیامد!! و باید به فوتبال آسیا، نوسانات، عمق و خواسته‌های آن بیشتر توجه کرد و در ضمن انتظارات‌مان را از «مارک ویلموتس» خیلی بالا نبریم.

قطعا باید بازی هجومی هدفمند و پویا، اصل باشد ولی مهم‌تر از آن آماده کردن تیم از هر نظر و داشتن یک خط دفاعی منسجم ودفاع کاملا تیمی و بابرنامه است. بازی با بحرین درس خوبی بود و شاید سیلی به موقع که فقط بازیکنان خوب، تضمین نتایج خوب و موفقی نیستند.

خسرو خرم

     
آی اسپورت
2019-10-16 20:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر