فهرست
یادداشت ویژه: دایی و استراتژی ویژه برای باختن
یادداشت ویژه: دایی و استراتژی ویژه برای باختن

یادداشت ویژه: دایی و استراتژی ویژه برای باختن

جاوید جعفری فراهانی- دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال


آی اسپورت- مطالعه و مرور برخی از اتفاقات بازی این هفته پرسپولیس در مقابل تراکتور سازی تبریز ، اگر به صورت یک مورد مطالعاتی در دانش ورزش صورت بگیرد ، می تواند به سادگی مطالب مورد نیاز برای یک پایان نامه را با عنوان \"مطالعه موردی جهت شناخت بهترین کیفیت شکست خوردن\" فراهم کند. به واقع می توان گفت این بازی بهترین مثال ممکن برای نشان دادن ناتوانی یک مربی در بازیخوانی ، ضعف مفرط در  تصمیم گیری و عدم توانایی ارائه راهکار برای بهبود عملکرد تیم است.

لابلای نوشته ها و اظهار نظر های صفحات مختلف اجتماعی و هم چنین در میان جملات سرمربی پرسپولیس این مضمون که پرسپولیس بهترین بازی فصل اش را انجام داده است ، به وفور دیده می شود. اما توضیح قانع کننده ای که چگونه می توان یک بازی با کیفیت (؟) را این گونه باخت ، نمی توان پیدا کرد.

پرسپولیس ، در ورزشگاه آزادی ، در حضور تماشاگران خود ، به میدان رفته است. چمن نسبتا با کیفیت این ورزشگاه و آشنایی بازیکنان با آن باید یکی از اساسی ترین فاکتورهای علی دایی برای تصمیم گیری در مورد استراتژی اش در این بازی باشد. اما تیم او با 4 اوت دستی تمام تلاشش را برای رسیدن به دروازه حریف می کند و بالاخره می تواند با ضربه سر مدافع اخر ش در یک اوت دستی گل بزند.

سوال اینجاست ، اگر این توپ داخل دروازه نمی رفت و تراکتور یک ضدحمله سریع را تدارک می دید ، چگونه باید جای خالی بنگر پر می شد؟ آیا هرگز در هیچ یک از تورنمنت های بین المللی و یا  لیگ های اروپایی دیده شده که یکی از استراتژی های اصلی مربیان جلو آمدن مدافع بلند قد تیم روی اوت دستی باشد؟ چرا تیم علی دایی ، نمی تواند در جریان بازی با ارائه یک تاکتیک مشخص گل بزند و تنها دل بسته است به ضربات ایستگاهی و اوت های دستی؟ آقای گل فوتبال جهان ، قادر نیست به هافبک های تیم اش آموزش کافی دهد تا آنها قادر باشند فرصت گل زنی برای مهاجم تیم مهیا کنند؟

به سراغ سازماندهی دفاعی پرسپولیس برویم که بی تردید یکی از اساسی ترین نقاط ضعف این تیم به شمار می رود. هر بار که اوت دستی این تیم منجر به موقعیت گل نشود یا بازیکنان این تیم در یک سوم تهاجمی توپ را لو دهند چنان سراسیمه به دفاع می پردازند که گویی دقیقه 90 است و توپ در میانه میدان شانس صد در صد گل به حساب می اید !

به تصور زیر نگاه کنید ، هافبک های پرسپولیس به کجا زل زده اند ؟ چرا آنها بین توپ و مهاجمان حریف قرار دارند؟ در این صحنه هدف آنها چیست ؟ کسب مجدد مالکیت توپ ؟ مارک کردن مهاجمان؟ این چه نوع سازماندهی در زمان از دست دادن توپ است؟
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7501.jpg\"


عمق فاجعه وقتی مشخص می شود که تصویر مربوط به 3 ثانیه بعد همین موقعیت را تماشا کنید.

هافبک ها با یک پاس ساده از بازی خارج شده اند ، مدافعین هم  به امید بازگشت هافبک ها و توپ ربایی آنها در سمت چپ زمین تمرکز کردند !

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7502.jpg\"

مدافعین پرسپولیس حتی اصول اولیه تله افساید را هم نیاموخته اند و به راحتی فضا را برای حمله حریف مهیا میکنند :

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7503.jpg\"

نکته حائز اهمیت در عملکرد بازیکنان پرسپولیس و گل هایی که در این فصل تا به اینجا دریافت کرده اند ، شباهت بالای اشتباهات و عدم ارائه راه حل از سوی کادر فنی برای این مشکلات است. تنها واکنش علی دایی به عنوان سرمربی پرسپولیس به این اشتباهات سریالی پرخاشگری به بازیکنان یا پاسخ های قلدر مابانه در کنفرانس های خبری است. انگار نه انگار که وظیفه او به عنوان سرمربی تیم، شناسایی مشکلات تیم و ارائه راهکار برای حل آن است.

عملکرد ضعیف علی دایی در جام جهانی 2006 آلمان به عنوان یک بازیکن باعث شده بود جک های فراوانی در مورد کیفیت بازی کردن اش در پیامک ها مطرح شود. اکنون ، پس از گذشت 8 سال ، عملکرد ضعیف او در مربیگری و دستمزد عجیب و غریب اش که از دستمزد برخی از بزرگترین مربیان جهان حتی در کلاس جام جهانی بیشتر است نقل محافل ورزشی و مجازی شده است.

علی دایی  گویا به کل فراموش کرده است که از زمانی که در بایرن مونیخ بازی میکرد ، سالها گذشته است. فوتبال به طور کامل عوض شده و دیگر آن اموخته های او از زمان بازیگری اش برای اماده سازی یک تیم کاربردی ندارد. در زمان او کمتر مربی بعد از دریافت گل بلافاصله از نیمکت کنده می شد و با شور و هیجان به لب خط می آمد تا تیم ش را برای شروع مجدد بازی آماده کند. او امروز حتی از بازگرداندن میل به پیروزی و بازگشت به میدان برای تیم اش ناتوان است و تنها واکنش اش به گل دریافتی تیم اش، اخم کردن و در بهترین حالت زیر لب غرولند کردن است.

تیم او در دقیقه 85 گل خورده است و او قادر نیست درک کند که می تواند در 5 دقیقه باقی مانده و 5 دقیقه وقت اضافه بازی را برگرداند.

این تصویر اوست ، مات و مبهوت زل زده به هاله مبهم بازیکنان اش ، که به جای جنگیدن برای پیروزی گویا فقط مصاحبه کردن بارسانه ها را خوب بلدند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7504.jpg\"

علی دایی ، بی تردید یکی از بزگترین بازیکنان تاریخ فوتبال ما و البته یکی از ضعیف ترین و بی کیفیت ترین مربیان حال حاضر در لیگ برتر ماست. کاش شجاعت پذیرش ضعف خودش را داشته باشد و تا وضعیت پرسپولیس از این چه امروز می بینم بدتر نشده به احترام هواداران و به احترام نام پرسپولیس استعفا دهد. او فرصت چندانی برای محبوب ماندن در دل مردم برای خود باقی نگذاشته است.

 

 

  ۲۴  
آی اسپورت
2014-09-08 01:27:51
نظر دهید

۲۴ نظر
دکتر قلابی هستی نویسنده
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۳۴
جاوید جعفری فراهانی- دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال ردک قده بغال سر کوچتون هم نمی فهمی تو فوتبال چیه دایی از ضعیف ترین مربی هایه لیگه؟؟؟؟لابد کله مرغی خوبشونه؟؟منصوریان کچل چی؟صمد مرغابی؟عبداله ویس؟مثلا رسول خطیبی زیر دیپلم مربیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی غلامی
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۴۱
بسیار عالی بود
با تشکر از جناب آقای جاوید جعفری فراهانی
البته علی دایی انقد مغرور هستش که فکر نکنم استعفا بده

حتی با حیا کن رها کن هم فکر نکنم استعفا بده
hessam
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۴۳
شمایی که داری دکترای
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۴۵
علی فقط کریمی
reza
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۴۸
اینکه ریده به هیکل دایی
امیراحمد کامیار
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۱
جناب آقای دکتر جاوید که علاقه بسیاری هم دارید عنوان دانشجوی دکترای فوتبال رو انتهای اسمتون اضافه کنین. دقیقا همین وقت و فصل اما در سال گذشته در فیس بوک و صفحه پرسپولیس دفاع جانانه ای از آقای دایی می کردید. مقاله ای رو که با زحمت و با کمک مربی هایی مثل نادر دست نشان نوشته بودم رو کوبیده بودید که جنبه علمی و عملی نداره اما جالبه که اینجا دقیقا همون نکات توجه شما رو جلب کرده! این روز ها گویا در کوبیدن علی دایی نوایی هست!
محسن
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۶
کى گفته پرسپولیس تو این بازى موقعیت خلق نکرده
علی فقط دائی
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۹
اخه تو ببو کی هستی که در مورد دائی حرف میزنی.هر وقت گفتن خر بگو عر
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۲۰
خدای دایی از جمعه به دادش خواهد رسید تا چشم شما کور شود تا نتوانید موفقیت پرسپولیس راب بینید
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۲۵
ببخشید آقای دکترای مربی گری!! شما کجا مربیگری کردی؟ رئال مادرید یا بارسلونا.شایدم بایرن مونیخ بودی!!
به هر حال باید بگم تنها ضعف دایی جوان گرایی بیش از حدشه.خط هافبک پرسپولیس آبکش بود؟ بله آبکش بود چون مدیریت تیم امید ابراهیمی رو نگرفت، خلعتبری و مسلمان و حفظ نکرد. وضع پیام صادقیان رو هم که بهتر میدونید. دغاغله هم که نیازی به گفتن نداره.دایی کس کاربلدی تو خط هافبک نداشت و جووناشم تا را بیفتن زمان میبره. البته تعویض نوری اشتبا بود قبول دارم.ضمنا دایی تا دقیقه 85 نوری و عالیشاه و عوض کرده بود و تعویضی برای برگردوندن بازی نداشت. یعنی مهره ی شاخصی نداشت.
گتاب سیتی وچون
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۵۷
فکر میکنی بقیه مربیا مثل قلعه مرغی و جلالی بهترن تازه قلعه که تاکتیکش فقط سانتره و قاضی هم دفاع میکنه چی؟چرا بازیایی که کفشگری هست رو انالیز نمیکنی که یک تنه با نیلسون تیمو تا اینجا بالا اوردن
امید
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۰۶
بی تردید یکی از بزگترین بازیکنان تاریخ فوتبال ما و البته یکی از ضعیف ترین و بی کیفیت ترین مربیان حال حاضر در لیگ برتر ماست وپرخاشگری به بازیکنان یا پاسخ های قلدر مابانه در کنفرانس های خبری است..
سعید
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۵۶
مطلب خوبی بود استدلال ها و البته نکته های اموزشی خوبی هم داشت.
Amir
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۳:۲۳
profile nevisande:
http://www.brunel.ac.uk/chls/life-sciences/sport-sciences/research-students/javid-jafari-farahani
سینا
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۳:۳۲
بدون تعصب مقاله خوبی بود...
مهدی
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۳:۴۴
آقا یعنی این عنوان دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال رو که بالای این مطلب دیدم اصلا اینقدر تاثیر گذار بود اصلا من منقلب شدم اشک تو چشمم جمع شد اصلا به حقانیت این مطلب و این نویسنده و این سایت اطمینان پیدا کردم اصلا به قول آقوی همساده داغون شدم له له
علی
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۴:۱۷
مقاله ای از روی کینه و با امیال خاص متاسفم براتون افای دکتر (:
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۵:۱۹
در این که علی دایی مربی تاپو توپی نیست شکی نیست! اگر بتونن بر کنارش کنن و یه مربی بزرگ خارجی بیارن (حداقل دنیزلی!) حرفی نیست ، ولی اگر قرار باشه یه داخلی دیگه بیارن دوست دارم شما یه نفر که بتونه از پس نیمکت پر حاشیه پرسپولیس بر بیاد رو معرفی کنی؟! علی دایی بار فنیش برای نیمکت پرسپولیس تا الان پایین بوده شکی نیست....ولی انصاف هم نیست اینقدر تندو یک طرفه به قاضی بریم...یه پرسپولیسی اصیل باید واقع بین باشه...خلعتبری سید جلال رو واسه پول نتونستن نگه دارن براش...محمد نوری و علی رضا نور محمدی رو نمیخواست! ولی وقتی دید نتونستن براش حدادی فر و عبدالله کرمی رو بگیرن به این دوتا گفت تمدید کنید! که حالا محمد نوری تو زمین راه میره رضا نور محمدی هم شده سلطان سوتی...پیام صادقیان که اون گندو زد...رضا حقیقی که یه سره داره میگه من میخوام برم...کفشگری که 20 بازی برا پرسپولیس کرده 3بار اخراج شده!! رضا نوروزی که مصدوم شد...اومانیا که دوتا بازیه داره فیکس بازی میکنه...دوتا بازی قبل از برد صبا ملوانو پدیده هردوشون گلاشون ناسالم بود...اینا رو همه رو در کنار کثافت کاری های خادمو استیلی با این هیئت مدیره چیدونو اسپانسر گرفتنشون بذار بعد به من بگو یه تیم برای نتیجه گرفتن به جز مربی به چه چیزهایی احتیاج داره رفیق؟؟!! نه علی دایی مربی تاپی نیست و بار فنیش پایینه ولی از دایی بالا تر مربی ایرانی برای پرسپولیس نداریم....من خودم بار های بار نقدش کردم ولی کی بیاد بشینه جاش؟؟؟! حمید درخشان؟ حمید استیلی؟ یحیی گل محمدی؟ حسین فرکی؟ یا ممد مایلی کهن؟ مهدوی کیا یا علی کریمی "عزیز" واقعا کدوم یکی از اینا مربی های کاملی هستن؟ که هم زمان هم بار فنی داشته باشن هم حاشیه رو مدیریت کنن هم برند باشنو اسمشون به بازیکن بچربه؟ اینجا ایرانه همه چیمون بهم میاد ولی تغییر از سر احساسات این تیمو از اینی که هست نابودتر میکنه....منچستر با اون عظمتش دیوید مویس رو تا آخر فصل نگه داشت فقط چندتا بازی آخرو جاشو دادن به رایان گیگز...باید صبر کرد و امیدوار بود با حل شدن مشکلات مدیریتی و تزریق پول به تیم و جذب حداقل 3تا بازیکن ، این تیم بالانس بشه....همین استقلالی که داره نتیجه میگیره فکر کردید مربیش چیزی بارشه؟!! نه والا دوست دارم خسرو و امید براهیمی مصدوم بشن کرار محروم بعد بازیهای اس دق لال دیدن داره....هر چی بازیکن بود مدیریت باشگاه با حفظ استخون بندی برای تاجیا گرفت و الا هیچی نبودن....همین الانم بازی های سختشون مونده...رو قهرمانی پرسپولیس که دیگه خیلی نمیشه حساب کرد!! تو صیم اینه یکم صبور باشیدو امیدوارم تا با رفع شدن مشکلات، تیم واسه آسیا حاضر بشه!!
مسی
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۵:۴۵
هوادارایی که دارن نظر میدن کاملا احساسی هستن، با زور که نمیشه حق رو فدای باطل کرد.دایی هرچند بازیکن خوبی بوده ولی در مربیگری خیلی خوشبینانه نگاه کنیم، یه مربی متوسط رو به پایینه، پرسپولیس جای اازمون و خطا ویادگیری نیست بلکه جای تکرار موفقیت و پیروزیست.ضمنا چه از قلعه نوعی خوشمون بیاد چه نیاد ، ایشان در حوزه فنی در لیگ ایران همتا ندارد، اگر به نتایج خیره کننده قلعه نوعی در یکدهه اخیر نگاهی منصفانه بیندازیم قطعا امثال دابی حا لا حالا ها باید از مکتب فوتبالی او بیاموزن، کلماتی مثل مافیا، ناپاک و غیره از آن مخالفان ایشان است برای خودارضاعی و دلخوشی تفکرشان.
هومن
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۴:۲۳
کالت به کالت که بلده !
persiancoders.com
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۵:۰۹
بسیار عالی ...ممنون
barcelonista
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۵:۱۶
متن بی رحمانه ای بود،هر چند بیانگر واقعیت بود.
محمد غفار
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۲۱:۱۶
هارمونی جالب این متن و ارائه مثال از نکات فنی ساده ای که کادر فنی پرسپولیس قادر به دیدن ش نیست مثال زدنی بود.
متعجبم از دوستانی که حتی زحمت یک سرچ ساده در مورد نویسنده را به خود نداده اند تا متوجه شوند او همین الان در اکادمی باشگاه وستهم مشغول به کار است و در یکی از بهترین دانشکده های ورزش لندن در حال تحصیل در مقطع دکترا.
به اسم ها و لقب ها کاری نداشته باشیم. ببینند نویسنده چه گفته و ایا منطق پشت جملات ش قابل استناد است و یا احساسی و از روی تعصب نوشته است.
بابک
سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۳، ۱۴:۰۴
بسیار مقالهٔ خوبی بود. گرچه برای نوچه ها و بست پرستها قبول کردن
حقیقت از مردن هم بدتره. طرف دو برابر مربی مکزیک در جام جهانی
داره پول مفت میگیره عوضش در حد لیگ دو هم بازده نداره، داش ممّدشو
هم به میمنت و مبارکی امسال به عنوان مربی به هواداران ساده لوح قالب کرد،
تازه از همه هم طلبکاره چون میدونه اکثر پرسپولیسیها هنوز فرق بین طرفداری
از تیم و نوچه بازی رو یاد نگرفتن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر