فهرست
پیشنهاد وسوسه انگیز امیر به بیک زاده؛ تا آخر عمرت دفاع آخر بازی کن!
پیشنهاد وسوسه انگیز امیر به بیک زاده؛ تا آخر عمرت دفاع آخر بازی کن!

پیشنهاد وسوسه انگیز امیر به بیک زاده؛ تا آخر عمرت دفاع آخر بازی کن!

آی اسپورت- بازیکنان زیادی بوده‌اند که با تغییر پست ناگهان شکوفا شده‌اند یا عمر فوتبالشان افزایش یافته است. از این دست بازیکنان در فوتبال ایران بسیار داشته‌ایم. تغییر پست‌هایی که گاه به واسطه خواست سرمربی رقم خورده و گاه بازیکنان به دلیل بالا رفتن سن از بازی در پست‌هایی که نیاز به فعالیت بیشتر بوده خودداری کرده‌ و به پست‌های دیگر نقل مکان کرده‌اند. فوتبال ایران در نسل جدید خود بازیکنانی داشته با تغییرات اینچنینی که حتی برای خود جایگاه ثابتی در تیم ملی فراهم کرده‌اند.

رحمان رضایی را می‌توان مثال زد که زمان مربیگری ناصر حجازی در ذوب‌آهن از پست مهاجم به دفاع منتقل شد و سر از لیگ سری A ایتالیا درآورد. یا همین محمد قاضی که ابتدا مدافع چپ بود و در پست‌های عقب‌تر بازی می‌کرد که به خط حمله منتقل شد و در این پست درخشید. هاشم بیک‌زاده نیز ممکن است در آینده در دایره همین بازیکنان قرار بگیرد.

به نقل از ایران ورزشی، بیک‌زاده را سال‌ها است در پست دفاع چپ می‌شناسیم. بازیکنی که گاهی به سبب نیاز در پست دفاع راست هم به میدان می‌رفت اما هیچگاه دفاع میانی نبود. با مصدومیت حنیف عمران‌زاده و امیرحسین صادقی اما امیر قلعه‌نویی تصمیم گرفت بیک‌زاده را برای محکم‌تر شدن لایه‌های دفاعی‌اش به پست دفاع وسط منتقل کند. تصمیمی که در 3 بازی گذشته به خوبی جواب داده و هاشم بیک‌زاده توانسته خواسته‌های فنی امیر قلعه‌نویی را در میدان پیاده کند. آنچه بیک‌زاده دارد و پس از جدایی پژمان منتظری کمتر در استقلال دیده شد ویژگی بازیسازی از نقطه دفاع است. بیک‌زاده طی بازی‌هایی که در پست دفاع میانی قرار گرفته علاوه بر محکم کردن کمربند دفاعی آبی‌ها در بازیسازی از قلب دفاع هم موفق بوده و با ارسال‌های در عمق و پیوستگی این کار به مدافعی بدل شده که تنها محض عقیم گذاشتن حملات حریف به توپ ضربه نمی‌زند و بازیسازی را در اولویت قرار می‌دهد. البته در استحکام خط دفاع استقلال به خصوص در 3 بازی اخیر امید ابراهیمی هم نقش بسیاری داشته ضمن اینکه بازگشت تیموریان به شرایط ایده‌آل هم مزید بر علت بوده تا لایه‌های دفاعی استقلال تقویت شود اما هاشم بیک‌زاده جلوه دیگری داشته است به گونه‌ای که امیر قلعه‌نویی را وسوسه کرده با وجود بازگشت صادقی و عمران‌زاده از بیک‌زاده در این پست بازی بگیرد. قلعه‌نویی این پیشنهاد را به بیک‌زاده داده که اگر تمرکز ذهنی کافی دارد از این پس برای استقلال در پست دفاع وسط بازی کند.

این پیشنهاد برخاسته از توانایی‌های بیک‌زاده است و نباید فراموش کرد که قلعه‌نویی احتمالا برای پست دفاع چپ بیشتر روی یعقوب کریمی نظر دارد و می‌خواهد به نوعی چالش انتخاب بازیکن در این جناح را هم برای خود سهل کند. حال بیک‌زاده است و یک تصمیم بزرگ. تصمیمی که شاید او را در فوتبال ایران به یک مدافع وسط کلاسیک بدل کند و حتی در تیم ملی نیز در این پست به بازی گرفته شود. تصمیم‌گیری در این شرایط چندان هم ساده نیست. بیک‌زاده باید تمام جوانب را در نظر بگیرد و درباره پیشنهادی که سرمربی استقلال داده خوب تامل کند. قلعه‌نویی مربی زیرکی است. بدون شک او ویژگی‌هایی را در بیک‌زاده یافته که چنین پیشنهادی داده است.

  ۳  
آی اسپورت
2014-09-08 15:06:47
نظر دهید

۳ نظر
گتاب سیتی وچون
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۶:۲۳
حالا اگه پنالتی نفت گل میشد قلعه نوعی همه رو به باد انتقاد میگرفت
azna
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۳۰
عشق فقط 1 کلام امیر علیه السلام
FARSHAD
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۵۵
از سر ناچاری اینجا بازی میکنه،حنیف و امیرحسین به برگشتن اینم بر میگرده سر پستش،البته با مصدومیت های زیاد خسرو سمت راست هم میتونه بازی کنه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر