فهرست
صالحی: این فوتبالیست ها اسرائیلی نیستند که داریم نابودشان می کنیم/ تهدید، دوای درد ماجرای معافیت ها نیست/ تکلیف باشگاه های سازنده چه می شود؟
صالحی: این فوتبالیست ها اسرائیلی نیستند که داریم نابودشان می کنیم/ تهدید، دوای درد ماجرای معافیت ها نیست/ تکلیف باشگاه های سازنده چه می شود؟

صالحی: این فوتبالیست ها اسرائیلی نیستند که داریم نابودشان می کنیم/ تهدید، دوای درد ماجرای معافیت ها نیست/ تکلیف باشگاه های سازنده چه می شود؟

آی اسپورت - مدیرعامل سابق برق شیراز، امروز گفتگوی متفاوتی را در مورد ماجرای معافیت های موردار ستاره های فوتبال از خدمت انجام داده است. از نظر صالحی، ماجرای معافیت فوتبالیست‌ها نیاز به برخورد قانونی منطقی و به دور از احساسات دارد، این موضوع نباید موجب نابودی سرمایه‌هایمان شود. این گفتگو را به نقل از ایسنا بخوانید. 

 

نقدهای غیرمنصفانه

من هم قبول دارم در شرایطی که خدمت سربازی به عنوان یک وظیفه عمومی در کشور تعریف شده نباید بین فوتبالیست و فلان جوان ساکن روستاهای دور افتاده تفاوتی باشد اما آنچه این روزها در رسانه‌ها می‌خوانم هم نگران کننده و حتی بعضا غیر منصفانه است.

*تکلیف باشگاه‌های سازنده چیست؟

مدیرعامل سابق نفت آبادان تصریح کرد: باید ریشه یابی شود که چرا این فوتبالیست‌ها در حالی که می‌توانستند فوتبال خود را در تیم‌های نظامی سپری کنند حاضر به این امر نشده و بعضا راه میانبر را انتخاب کرده‌اند.

شاید خلاهای قانونی یکی از دلایل این موضوع باشد. من اجازه می خواهم مصداقی صحبت کنم تا حرفهایم راحت‌تر گفته و شنیده شود. مثلا باشگاه فولاد این روزها مکرر زیر سوال رفته است. کسی اما نمی گوید این باشگاه مدرنترین آکادمی فوتبال ایران را دارد و سازندگی را همواره در دستور کار خود قرار داده است. یک لحظه خودمان را جای مدیران باشگاهی که بازیکن را از رده‌های پایه تا مرز پختگی می رساند و آن گاه باید بازیکنش را در اوج دوران فوتبال تحویل تیم‌های نظامی بدهد قرار دهیم. در فوتبالی که نتیجه گرایی تار و پود آن را در برگرفته و با دو تا باخت، هواداران شعار \"حیا کن رها کن\" سر می دهند از دست دادن مهره های کلیدی سخت است. با این رفتارها باشگاه سازنده هم دلسرد می شود.

*احساسی برخورد نکنیم

جوانترین سرمربی تاریخ لیگ ایران ادامه داد: حرف‌های من به مفهوم ماست مالی کردن ماجرا نیست. اصلا در فوتبال فعلا فعالیتی ندارم که منافعم به خطر افتاده باشد و بخواهم موضوع ماست مالی شود. به هرحال اتفاقاتی رخ داده و قطعا قانون هم در این باره تصمیم گیری می‌کند اما به عنوان کسی که سالیان سال در فوتبال بوده‌ام می‌گویم نباید با ماجرا احساسی هم برخورد شود.

فوتبالیستی که بر سر دو راهی انتخاب قرارداد کلان و پیشرفت در باشگاه بزرگ از یکسو و رفتن به تیم نظامی در سوی دیگر قرار دارد را در نظر بگیرید.

یک جوان 20 ساله که قرار است در این باره تصمیم گیری کند. باز هم ناچارم مصداقی صحبت کنم. مثلا من مکرر نام حسین ماهینی را در این پرونده می‌شنوم و می‌خوانم. نمی‌دانم معافیت او واقعا ایرادی دارد یا خیر اما سوابق فوتبالی او را می‌دانم. پدر و پدربزرگش بازیکن شاهین بوشهر بوده‌اند و خودش در اوایل جوانی از ایران‌جوان بوشهر به استقلال اهواز رفت. از آنجا با پیشنهاد ذوب آهن مواجه شد. مثلا اگر او به یک تیم نظامی می‌رفت شاید مسیرش عوض می‌شد اما به اصفهان رفت و تا فینال باشگاه‌های آسیا را تجربه کرد. بعد به تیم ملی رسید و به پرسپولیس رفت. با تیم ملی به جام جهانی رسید.

*تهدید به محرومیت، دوای درد نیست

بازیکن سابق سپه آبادان اظهار داشت: امروز این بازیکن یا دیگر نفراتی که اسمشان مطرح است روزهای سختی را سپری می‌کنند. یکطرفه به قاضی نرویم و حرف‌های این بازیکنان را هم بشنویم. قراموش نکنیم اگر اینها به خدمت سربازی نرفته‌اند اما برای اعتلای پرچم ایران خیلی جاها  سرشان را جلوی توپ قرار داده‌اند. فرقی ندارد کدام بازیکن است. بختیار رحمانی، علیرضا حقیقی، حسین ماهینی، سینا عشوری، علی حمودی، مهرداد پولادی و کریم انصاری‌فرد یا هر کس دیگری به هر حال نمی‌دانم کدام یک از آنها که در رسانه‌ها نامشان مطرح شده کارتشان تایید شده و کدام مشکل دارد اما برخورد پدرانه را از یاد نبریم. هر روز تهدید به محرومیت و هر روز مصاحبه درباره منع بازی کردن آنها را می‌خوانیم اما آیا این دوای دردهاست؟ اینجوری می‌خواهیم سازندگی کنیم؟

*اینها اسراییلی نیستند

کاپیتان پیشین برق شیراز گفت: اینها قوتبالیست هستند و زیر ذره‌بین قرار دارند. آیا می‌شود گفت در بین افراد عادی جامعه کسی کارت معافیت مورد دار ندارد؟ کسی اینگونه آنها را هم مواخذه کرده و در استرس و اضطراب شبانه روزی قرار داده؟ به صرف فوتبالیست بودن اینها را نکوبیم. برخورد با اینها نباید به قیمت نابودی فوتبالشان باشد. اینها سرمایه‌های فوتبال مملکت هستند و متاسفانه در این فضا هیچکس هم نخواسته از آنها دفاع کند تا مبادا شریک جرمشان نشود. برای رسیدن این بازیکنان به اینجا، از بیت‌المال هزینه بسیاری شده است.

آیا باید همه چیز نابود شود؟ این آیا منطقی است؟ احساسات را دور بریزیم و ریشه یابی کنیم که چرا فوتبالیست‌ها تن به داشتن کارت مورد دار داده اند.اینها برای هواداران روزها و لحظات خوبی را رقم زده اند. بختیار رحمانی با قهرمانی فولاد هزاران خوزستانی محروم و درد کشیده که هنوز تاوان جنگ تحمیلی را پس می دهند را خوشحال کرده. این طرف داستان را هم ببینیم و قضاوت کنیم.اینها جوانان و استعدادها و سرمایه های این مملکت هستند.اسراییلی نیستند که سینه دیوار قرارشان داده ایم.اینها از جبهه و مقابل دشمن که فرار نکرده اند.قرار بوده در تیم نظامی بازی کنند ، رفته اند در تیم غیر نظامی بازی کرده‌اند.

*یکطرفه به قاضی نرویم

او تصریح کرد: مثلا قانون سرباز قهرمان اخیرا اصلاح شد و می‌گویند باید مقام اول آسیا یا اول تا سوم جهانی کسب شود تا بازیکن مشمول قانون سرباز قهرمان شود. در رشته فوتبال آیا کسب عنوان اول تا سوم جهانی برای فوتبالیست ما ممکن است؟

عادل فردوسی‌پور چندی پیش به بحث معافیت‌ها پرداخت اما به نظرم او هم یکطرفه به قاضی رفت. باید صدای مدیران باشگاه‌های سازنده را هم شنید. تاکید می‌کنم که هر تخلفی در قانون مجازاتی دارد اما در مملکتی که به مناسبت های مختلف، رهبرمعظم انقلاب مجرمان و زندانیان را مورد عفو قرار می‌دهند و هدف شرع و قانون، متنبه شدن افراد است نه نابودی آنها، صرف برخورد قهرآمیر نمی‌تواند مانع از اینگونه رخدادها شود.

*تاج و بهروان ورود کنند/ اتحادیه باشگاه‌ها چه می‌کند؟

وی  گفت: فدراسیون و سازمان لیگ که به نظر خود را از این داستان جدا کرده‌اند اما توقع می‌رود اتحادیه باشگاه‌ها در این باره ورود و فضا را تلطیف کند. آنچه امروز می‌بینم به هیچ عنوان به سود فوتبال ما نیست و باید راهکارهای قانونی اما منطقی  را جست.

پرسپولیس روی ماهینی حساب کرده و قرار است با این بازیکن به آسیا برود. فولاد هم نماینده ما در آسیاست و روی بازیکنانش حساب کرده. حساسیت دیدارهای ما با حریفان به خصوص تیم‌های عربی نیازی به گفتن ندارد.

با دست خودمان نماینده‌های ایران را خلع سلاح نکنیم. می‌شود مثلا متخلفان را جریمه مالی سنگینی کرد، این فصل هم بازیکنان در تیم‌هایشان بازی کنند و از ابتدای فصل بعد به عنوان ورزشکار مشمول با آنها رفتار کرد.

پرسپولیس و فولاد و فوتبال ایران را که نباید جریمه کرد. مگر هدف سربازی، آمادگی برای صیانت از وطن و اعتلای نام و پرچم مقدس ایران نیست؟ خب، با محرومیت اینها که به فوتبال و نام ایران لطمه می زنیم.

برخی فوتبالی نیستند و عمق ماجرا را نمی‌بینند اما من از امثال مهندس بهروان و مهندس تاج تعجب می‌کنم. آنها که سال‌ها در فوتبال فعالیت داشته‌اند باید موضوع را بهتر مدیریت کنند نه اینکه بگویند به فوتبال و فدراسیون ربطی ندارد. ربط دارد. دارند سرمایه‌های فوتبال را از فوتبال خارج می‌کنند. اگر به شما ربطی ندارد پس به چه کسی ربط دارد؟ می‌گویند باشگاه‌ها به جای اینها می‌توانند بازیکن جذب کنند. کدام بازیکن؟ شما بازیکن آزاد خوب الان به راحتی پیدا می‌کنید؟

*سکوها کم حوصله شده اند

صالحی درباره اوضاع فوتبال فارس هم گفت: فجر شهید سپاسی هم سقوط کرد تا اوضاع فوتبال فارس بدتر از قبل شود. من بارها گفته‌ام تنها راه احیای این فوتبال، توجه به سازندگی و داشتن درآمد پایدار است. علی کلانتری و محمد عباسی از مربیان امتحان پس داده فوتبال ما هستند و این روزها در فجر در اندیشه تیم سازی و سازندگی جوانها هستند. بها دادن به جوان‌ها، هزینه دارد اما باید پای این هزینه‌ها ایستاد و از مربیانی مثل کلانتری حمایت کرد تا فوتبال فارس به آنچه می‌خواهد برسد. این سازندگی نتیجه می‌دهد. اینها چکیده‌های فوتبال ما هستند و باید حمایت شوند.

متاسفانه سکوها و هواداران کم حوصله شده‌اند. این فقط مختص فارس نیست و مثلا درباره تیم علی دایی هم دیده می‌شود. در این بین کسی هم نمی‌گوید علی دایی برند فوتبال ماست و باید احترامش را نگه داشت. همه می‌خواهند با تیشه ریشه او را بزنند. پروین و حجازی را خانه نشین کردیم آیا توانستیم کسی را جانشین آنها کنیم؟ متاسفانه اخلاق‌مداری در فوتبال کمرنگ شده و حرمت استاد شاگردی هم زیر سوال رفته است. من حتی در داستان مصاحبه‌های نکونام علیه قلعه‌نویی هم متاسف شدم که چرا باید اینگونه فضایی در فوتبال حاکم شود. کاش به اسم حرفه‌ای‌گری، اخلاقیات را کمرنگ نکنیم.

او درخصوص برق شیراز هم گفت: متاسفانه از برق خبرهای خوبی نمی‌شنویم. منتظر تصمیم‌گیری دیوان عدالت هستیم تا شاید برق وضعیت مناسب‌تری پیدا کند.

صالحی گفت: فوتبال ما این روزها گرفتار بودن یا نبودن کی‌روش شده است. امیدوارم در فدراسیون و فضای فوتبال ما، توجه به مسائل عمیق‌تر باب شود و خود را در بند مسائلی از این دست اسیر نکنیم.

  ۳  
آی اسپورت
2014-09-08 18:31:05
نظر دهید

۳ نظر
فرشاد قرمز
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۲۸
اقا من سربازی رفتم . سوالم اینه اینا که مثل بنز تو زمین میدون ، تکل میکنن ، زخمی میشن ، اون موقع نظام وظیفه تشخیص داده این حیوونیا طاقت اون کارایی که همه میکنن هیچیشونم نمیشه ندارن یا دو سال پا کوبیدن براشون سخته ، اگه برن خدمت میمیرن .....
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۰۸
یعنى اگه اسرائیلى بودند نابود شون مى کردین !!! جلل الخالق !! شنا دیگه کى هـستین
-
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۵۷
اگر یک فرد عادی بود پدرشون در میاوردند حالا حداقل کاری که با اینها دارند این هست برن مثل بقیه خدمت شان را بگذرانند بعد ایشان میگه گناه دارند مگه خون اینها از بقیه بچه های مردم رنگین تر هست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر