فهرست
دایی و استراتژی ویژه برای باختن
دایی و استراتژی ویژه برای باختن

دایی و استراتژی ویژه برای باختن

جاوید جعفری فراهانی- دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال


آی اسپورت- مطالعه و مرور برخی از اتفاقات بازی این هفته پرسپولیس در مقابل تراکتور سازی تبریز ، اگر به صورت یک مورد مطالعاتی در دانش ورزش صورت بگیرد ، می تواند به سادگی مطالب مورد نیاز برای یک پایان نامه را با عنوان \"مطالعه موردی جهت شناخت بهترین کیفیت شکست خوردن\" فراهم کند. به واقع می توان گفت این بازی بهترین مثال ممکن برای نشان دادن ناتوانی یک مربی در بازیخوانی ، ضعف مفرط در  تصمیم گیری و عدم توانایی ارائه راهکار برای بهبود عملکرد تیم است.

لابلای نوشته ها و اظهار نظر های صفحات مختلف اجتماعی و هم چنین در میان جملات سرمربی پرسپولیس این مضمون که پرسپولیس بهترین بازی فصل اش را انجام داده است ، به وفور دیده می شود. اما توضیح قانع کننده ای که چگونه می توان یک بازی با کیفیت (؟) را این گونه باخت ، نمی توان پیدا کرد.

پرسپولیس ، در ورزشگاه آزادی ، در حضور تماشاگران خود ، به میدان رفته است. چمن نسبتا با کیفیت این ورزشگاه و آشنایی بازیکنان با آن باید یکی از اساسی ترین فاکتورهای علی دایی برای تصمیم گیری در مورد استراتژی اش در این بازی باشد. اما تیم او با 4 اوت دستی تمام تلاشش را برای رسیدن به دروازه حریف می کند و بالاخره می تواند با ضربه سر مدافع اخر ش در یک اوت دستی گل بزند.

سوال اینجاست ، اگر این توپ داخل دروازه نمی رفت و تراکتور یک ضدحمله سریع را تدارک می دید ، چگونه باید جای خالی بنگر پر می شد؟ آیا هرگز در هیچ یک از تورنمنت های بین المللی و یا  لیگ های اروپایی دیده شده که یکی از استراتژی های اصلی مربیان جلو آمدن مدافع بلند قد تیم روی اوت دستی باشد؟ چرا تیم علی دایی ، نمی تواند در جریان بازی با ارائه یک تاکتیک مشخص گل بزند و تنها دل بسته است به ضربات ایستگاهی و اوت های دستی؟ آقای گل فوتبال جهان ، قادر نیست به هافبک های تیم اش آموزش کافی دهد تا آنها قادر باشند فرصت گل زنی برای مهاجم تیم مهیا کنند؟

به سراغ سازماندهی دفاعی پرسپولیس برویم که بی تردید یکی از اساسی ترین نقاط ضعف این تیم به شمار می رود. هر بار که اوت دستی این تیم منجر به موقعیت گل نشود یا بازیکنان این تیم در یک سوم تهاجمی توپ را لو دهند چنان سراسیمه به دفاع می پردازند که گویی دقیقه 90 است و توپ در میانه میدان شانس صد در صد گل به حساب می اید !

به تصور زیر نگاه کنید ، هافبک های پرسپولیس به کجا زل زده اند ؟ چرا آنها بین توپ و مهاجمان حریف قرار دارند؟ در این صحنه هدف آنها چیست ؟ کسب مجدد مالکیت توپ ؟ مارک کردن مهاجمان؟ این چه نوع سازماندهی در زمان از دست دادن توپ است؟
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7501.jpg\"


عمق فاجعه وقتی مشخص می شود که تصویر مربوط به 3 ثانیه بعد همین موقعیت را تماشا کنید.

هافبک ها با یک پاس ساده از بازی خارج شده اند ، مدافعین هم  به امید بازگشت هافبک ها و توپ ربایی آنها در سمت چپ زمین تمرکز کردند !

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7502.jpg\"

مدافعین پرسپولیس حتی اصول اولیه تله افساید را هم نیاموخته اند و به راحتی فضا را برای حمله حریف مهیا میکنند :

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7503.jpg\"

نکته حائز اهمیت در عملکرد بازیکنان پرسپولیس و گل هایی که در این فصل تا به اینجا دریافت کرده اند ، شباهت بالای اشتباهات و عدم ارائه راه حل از سوی کادر فنی برای این مشکلات است. تنها واکنش علی دایی به عنوان سرمربی پرسپولیس به این اشتباهات سریالی پرخاشگری به بازیکنان یا پاسخ های قلدر مابانه در کنفرانس های خبری است. انگار نه انگار که وظیفه او به عنوان سرمربی تیم، شناسایی مشکلات تیم و ارائه راهکار برای حل آن است.

عملکرد ضعیف علی دایی در جام جهانی 2006 آلمان به عنوان یک بازیکن باعث شده بود جک های فراوانی در مورد کیفیت بازی کردن اش در پیامک ها مطرح شود. اکنون ، پس از گذشت 8 سال ، عملکرد ضعیف او در مربیگری و دستمزد عجیب و غریب اش که از دستمزد برخی از بزرگترین مربیان جهان حتی در کلاس جام جهانی بیشتر است نقل محافل ورزشی و مجازی شده است.

علی دایی  گویا به کل فراموش کرده است که از زمانی که در بایرن مونیخ بازی میکرد ، سالها گذشته است. فوتبال به طور کامل عوض شده و دیگر آن اموخته های او از زمان بازیگری اش برای اماده سازی یک تیم کاربردی ندارد. در زمان او کمتر مربی بعد از دریافت گل بلافاصله از نیمکت کنده می شد و با شور و هیجان به لب خط می آمد تا تیم ش را برای شروع مجدد بازی آماده کند. او امروز حتی از بازگرداندن میل به پیروزی و بازگشت به میدان برای تیم اش ناتوان است و تنها واکنش اش به گل دریافتی تیم اش، اخم کردن و در بهترین حالت زیر لب غرولند کردن است.

تیم او در دقیقه 85 گل خورده است و او قادر نیست درک کند که می تواند در 5 دقیقه باقی مانده و 5 دقیقه وقت اضافه بازی را برگرداند.

این تصویر اوست ، مات و مبهوت زل زده به هاله مبهم بازیکنان اش ، که به جای جنگیدن برای پیروزی گویا فقط مصاحبه کردن بارسانه ها را خوب بلدند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/41da19a7504.jpg\"

علی دایی ، بی تردید یکی از بزگترین بازیکنان تاریخ فوتبال ما و البته یکی از ضعیف ترین و بی کیفیت ترین مربیان حال حاضر در لیگ برتر ماست. کاش شجاعت پذیرش ضعف خودش را داشته باشد و تا وضعیت پرسپولیس از این چه امروز می بینم بدتر نشده به احترام هواداران و به احترام نام پرسپولیس استعفا دهد. او فرصت چندانی برای محبوب ماندن در دل مردم برای خود باقی نگذاشته است.

 

 

  ۵  
آی اسپورت
2014-09-09 22:36:52
نظر دهید

۵ نظر
-
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۳
اینو می بینم یاد همشهریش رضازاده می افتم!
mazyiar
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۴۰
بی شک پرسپولیس یکی از بهترین(نگفتم بی عیب ترین)بازی هاش رو انجام داده. چند تا موقعیت عالی رو بازیکن ها از دست دادن؟؟حداقل 4 تا.
در ضمن من راضیم که تیمم خوب و تهاجمی بازی کنه ولی ببازه تا اینکه با یه بازی بد 3 امتیاز رو بگیره
پارسا هدایتی
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۱۳:۱۲
واقعا نشستید فکر کردید و آنالیز کردید الان؟!!!!!!!!!
مطمئنا یا بازی رو ندید یا اینکه دیدید اما ...
-
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۳:۵۰
کاملا درسته،تیم قلعه نوعی و دایی رو مقایسه کنین می فهمین مشکل کجاس.
یه تیم با تاک تیک و پاسکاری از کنار یا عمق با جلو دروازه حریف می رسه یه تیمم یا با اوت دستی یا اینکه هیچوقت نمی رسه.
پارسالم امتیاز کمه بقیه تیما باعث شد پرسپولیس دوم بشه
-
يكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۶:۰۸
اقای که به تیم قلعه نویی میگی تیم رو زمین با تاکتیک ریدی ابم قطعه تو که سرت از تهت رو نمتونی تشخیص بدی نظر نده تو اولین نفر تو جهانی که به تیم بکش زیرش قاعه نویی میگی تاکتیکی اصلا میدونی چرا تو تمام تیمای قلعه نویی دفاع کناریاش بهترینن ؟عزیزم نخور
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر