فهرست
درباره استعفای کرانچار/ فوتبال لعنتی ایران بازی زیبا نمی خواهد
درباره استعفای کرانچار/ فوتبال لعنتی ایران بازی زیبا نمی خواهد

درباره استعفای کرانچار/ فوتبال لعنتی ایران بازی زیبا نمی خواهدآی اسپورت- هوادارن فوتبال که به صورت حرفه ای فوتبال را دنبال می کنند طرفدار هر تیم ی باشند تا سال گذشته سپاهان را تیمی با ثبات می شناختند و در محافل ورزشی همه بر یک نکته تاکید داشتند «علت موفقیت سپاهان بیش از هر چیز ثبات است». اما بعد از دو سال قهرمانی پیاپی و با  مداخله حسینی عضو سابق هیئت مدیره سپاهان و تغییر سرمربی وقت امیر قلعه نویی و در امتدادش تغییر مدیرعامل اسبق سپاهان٬ زرد پوشان اصفهانی پا در مسیر دیگری گذاشتند و این همان راهی بود که سال هاست فوتبال ایران می پیماید. تغییرات گسترده مدیریتی سپاهان و تحولات یک شبه گریبان اصفهانی ها را گرفت. با وجود تغییر سه مدیرعامل در یک سال  سپاهانی ها با تمدید قرارداد کرانچار  و تبدیل کادر فنی شان به با ثبات ترین کادر فنی تیم های لیگ برتر تلاش کردند تا روند ثبات خودشان را پیگیرند.
کرانچار با اینکه در سال گذشته توفیقی در کسب مقام نداشت اما تیم اش دو شاخصه اصلی پیدا کرده بود. فوتبال تهاجمی و پوست اندازی . سپاهانی ها سال ها مدعی بازیکن سازی بودند اما در عمل خریدهای گران تیم نشان می داد که به تیم های پایه خود اعتقاد چندانی ندارند. از جمع بازیکنان زیادی که در تیم های پایه آموزش می دیدند بازیکن چندانی به تیم اصلی راه پیدا نمی کرد. جسارت کرانچار اما روند را تغییر داد او که در سال اول با  امین جهان عالیان خوب نتیجه گرفته بود در سال دوم با اجازه ورود به مهدی شریفی٬ علی و امیرحسن کریمی  و مرادمند هم مشکلات خودش را حل کرد و هم نسل جدیدی از سپاهانی ها را رو کرد. نسلی که جواب اعتماد کرانچار را به خوبی داد و گره از بحران این تیم در فصل گذشته باز کرد و همین عاملی شد تا امسال سعید قائدی فرو عرفان مفتولکار نیز پا به توپ شوند.
با پایان لیگ های اروپایی و جام جهانی و نمایش خیره کننده هلند و بایرن مونیخ ٬ مربی کروات با ترکیبی از سیستم های این دو تیم سپاهان مدل ۹۳ را رونمایی کرد تیمی که در سه هفته آغازین لیگ نمایش خیره کننده ای داشت. آنها که سال هاست بازی های سپاهان را دنبال می کنند خوب می دانند که از سپاهان لوکا بوناچیچ و بازی های روی زمین تیم سال ها بود خبری نیود اما بازی های سه هفته ی اول  لیگ نشان از فصل درخشانی برای سپاهانی ها بود که دیری نپایید و منصوریان نقطه ضعف ترکیب سپاهان را پیدا کرد و با شکست این تیم سپاهان را وارد بحران تازه ای کرد. چند هفته بازی های سخت و مصدومیت ها و محرومیت و عدم نتیجه گیری از چهار بازی بعدی مخالفان کرانچار در اصفهان را به وجد آورد و هر روز عرصه را بر وی تنگ تر کرد. مشکل بازهم گل نزدن. موتور خط حمله سپاهان با وجود سه مهاجم بی نظیر از کار افتاد. شاید علت را باید یک خط عقب تر جستجو کرد و خلا نویدکیا که هرگر در سپاهان جایگزینی نداشته است. سپاهان مدل ۹۳ کرانچار فوتبال را تهاجمی بازی می کند بی محابا حمله می کند اما در دفاع تیمی دچار مشکل است و به راحتی نتیجه را به حریف می دهد.
 اما عامل استعفای کرانچار نتایج نیست! حتی هیئت مدیره فشاری هم به او نیاورده است. پس دلیل جدایی کرانچار چیست؟ سپاهان بعد از جدایی مرزبان از کادرش همیشه دچار مشکل بوده است.  مشکلی که تا امروز موفق به رفع آن نشده است. او در واقع کنترل کادرش را در دست ندارد. در بازی مقابل ذوب آهن کار به جایی رسیده بود که حتی خوروش از روی نیمکت به بازیکنان دستور حرکت می داد! کرانچار به این تیم معتقد است و مصاحبه هایش نشان می دهد که باور دارد با این تیم می تواند قهرمان شود. اما با گذشت ۷ هفته متوجه شده که یا باید مرد شماره یک تیم اش باشد یا با این همه ستاره هم توان کسب عنوان پیدا نمی کند. پس تصمیمش را گرفته و دست به ریسک بزرگی زده است و با این استعفا خلیلیان را در موقعیت انتخاب گذاشته است. مهرزاد خلیلیان که تا اینجا سعی کرده بود کدخدا منشانه دو دستگی زیر مجموعه اش را حل کند حالا در معرض انتخاب است. او یا کرانچار را به عنوان مرد شماره یک تیم اش می پذیرد یا با قبول استعفایش دست رقبای کرانچار را می فشارد. 
انتخاب هرچه که باشد می توان امیدوار بود که بحران های داخلی سپاهان از بین برود. اما اگر کرانچار از سپاهان برود بی شک باید این را پذیرفت که در ایران کسی به دنبال بازی زیبا نیست و ذهن ها نتیجه گراست. مربی آینده هرکه باشد به خوبی در می یابد که باید پا جای پای دیگر مربیان لیگ بگذارد و صرفا به عددی که در انتها جلوی اسم تیمش حک می شود فکر کند در غیر این صورت دچار بحران می شود حتی اگر در تیم با ثباتی چون سپاهان باشد. این خود تنهایی باعث نیمکت نشینی کم تجربه تر ها٬ 
بازی دست به عصای تیم ها و البته قهر روز افزون تماشگر ها و خالی تر شدن ورزشگاه ها می شود.
 مدیران باشگاه ها فوتبال زیبا و آینده نگری نمی خواهند. فوتبال لعنتی ایران به دنبال بازی زیبا نیست.علی فاتحی
 
  ۷  
آی اسپورت
2014-09-10 00:41:09
نظر دهید
۷ نظر
sajjad meshk
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۵۰
به نظر من در صورت عدم توافق با کی روش کرانچار بهترین گزینه برای تیم ملیه چون فقط اون میتونه یک پوست اندازی در تیم ملی بکنه چون به جوونا اعتقاد داره و یک نسل جدید برای تیم ملی درست می کنه
آرش سپاهانی
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۱
مرسی آقای فاتحی واسه مطلب خوبتون کاش همه مثه شما مینوشتن
-
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۱۶
ایکی خدااااا اخه چرا کرانچار استعفا داد؟؟؟؟ چرا موافقت شد اخه ؟؟؟
فرهاد
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۳۱
عالی بود!! دیگه از این سپاهان هم باید قطع امید کرد.. انتظار دیگری از خلیلیان داشتم.. متاسفم
سپاهانی اورجینال
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۳:۳۶
یچیز احساسی نوشتی، همه کامنتا هم تحت تاثیر قرار گرفتن
من همه بازی هارو دیدم، سپاهان امسال شده بود پرسپولیس ۷۷! پاپی و غفوری سانتر، مهاجم ضربه سر
فوتبال علی اصغری
با حضور فرکی همه میفهمن چه امتیازایی رو مفت از دست دادیم.
-
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۰۶:۲۰
کرانچار مربی ای که سالها پرسپولیسی ها حسرتش رو خوردند رفت...یاد ساکت و مدیریت بی نقصش بخیر
سینا
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۱۳
خدا کنه مربی پرسپولیس یا تیم ملی شه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر