فهرست
پایان گلر افسانه‌ای؛ گوردون بنکس درگذشت
پایان گلر افسانه‌ای؛ گوردون بنکس درگذشت

پایان گلر افسانه‌ای؛ گوردون بنکس درگذشت

آی اسپورت - گوردون بنکس، گلر تیم قهرمان جهان انگلیس در سال 1966، ساعاتی پیش در سن 81 سالگی درگذشت. بنکس 71 بازی ملی برای انگلیس انجام داده بود و قهرمانی جام اتحادیه را با استوک سیتی کسب کرده بود ولی دوران فوتبال او پس از یک تصادف رانندگی که داشت و باعث نابینایی یک چشمش شد، به پایان رسید.

بنکس در آن دوره به «بانک انگلیسی» مشهور بود و به عنوان یکی از بزرگترین گلرهای دوره خود در کنار لئو یاشین و دینو زوف شناخته می‌شد. سیو استثنایی که او در مقابل هد دیدنی پله در جام  جهانی 1970 مکزیک انجام داد، در خاطرات فوتبال دوستان نقش بسته است هر چند که او در آن جام به خاطر بیماری نتوانست تیمش را در شکست مقابل آلمان غربی در مرحله یک چهارم نهایی همراهی کند. بنکس بعدا درباره آن سیو دیدنی گفت: «تا به خودم آمدم، دیدم پله به توپ رسیده و دروازه را تهدید می‌کند. فکر می‌کردم توپ گل می‌شود ولی آن را مهار کردم!»

بنکس تا سال 1977 به بازی کردن ادامه داد و پس از استوک سیتی به صورت قرضی به یم‌هایی مثل کلیولند استوکرز و هلنیک پیوست و سرانجام در سال 1977 اعلام بازنشستگی کرد. او در سال 1979 هدایت تلفورد یونایتد را برعهده گرفت ولی دوران مربی گری او نیز یک سال بیشتر به طول نینجامید و او از سال 1980 به کلی از میادین فوتبال به دور شد. سال 2015 اعلام شد که او دچار سرطان کبد شده و تحت درمان قرار گرفت و در طول این 4 سال در حال مبارزه با این بیماری بود.

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-02-12 14:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
mehran1848
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۸:۴۴
گوردون بنکس از بازیکنان مورد علاقه من در دوران کودکی بود- خیلی دلم میخواست بتوانم باهاش یه روز گپی در مورد دروازه بانی بزنم .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر