فهرست
براوو، کابایرو، کریوس، مینیوله: کدام بدترند؟
براوو، کابایرو، کریوس، مینیوله: کدام بدترند؟

براوو، کابایرو، کریوس، مینیوله: کدام بدترند؟

آی‌اسپورت – منچستر سیتی و لیورپول این فصل را در اوج آغاز کردند و خیلی زود خودشان به عنوانِ مدعیانِ اصلی قهرمانی مطرح کردند. اما هر چه از فصل گذشت و با نزدیک شدن به سالِ جدید، شاگردانِ پپ گواردیولا و یورگن کلوپ به روندی نزولی پا گذاشتند، روندی که همزمان شد با اشتباهات و لغزش‌هایِ دروازه‌بان‌هایشان.

گواردیولا این تابستان کلودیو براوو را به خاطر توانایی‌اش در بازی با پا از بارسلونا خرید و جو هارت را به دلیلِ نداشتنِ این کیفیت به تورینو واگذار کرد. براوو از همان بازیِ اولش برایِ سیتی اما پراشتباه ظاهر شد و در دربیِ منچستر بعد از برخورد با جان استونز رویِ هوا دروازه‌اش را برایِ گلزنیِ زلاتان ابراهیموویچ خالی دید.

اشتباهاتِ کاپیتانِ تیم ملی شیلی در بازی‌هایِ بعدی هم ادامه پیدا کرد و در دو شکستِ پیاپی در دسامبر مقابلِ چلسی و لستر سیتی به اوجش رسید. تا اینکه بالاخره بعد از یک شکستِ سنگینِ دیگر، این بار 0-4 مقابلِ اورتون و یک تساویِ 2-2 مقابلِ تاتنهام گواردیولا تصمیم گرفتنِ براوو را نیمکت‌نشین کند و از دورازه‌بانِ ذخیره‌اش، یعنی ویلی کابایرو در ترکیبِ اصلی استفاده کند.

کلوپ هم مثلِ گواردیولا این فصل یک دورازه‌بانِ جدید به تیمش اضافه کرد؛ لوریس کریوس از ماینتس. این دروازه‌بانِ 23 ساله خیلی زود جایِ سیمون مینیوله را در ترکیبِ اصلی گرفت، اما نمایش‌هایِ او هم از همان ابتدا با انتقاداتِ زیادی مواجه شد تا اینکه بعد از اشتباهاتِ بزرگش در شکستِ عجیبِ 3-4 مقابل برونموس و تساویِ 2-2 مقابلِ وستهم در دسامبر، کریوس هم یک بار دیگر جایِ خودش را به مینیوله داد.

اما آیا این تصمیمات از سویِ گواردیولا و کلوپ از نظر آماری درست بودند؟ در موردِ گواردیولا و کابایرو پاسخ مثبت است اما درباره‌یِ کلوپ و مینیوله خیر (البته با اختلافی اندک).

بر اساسِ داده‌هایِ اپتا تاثیرِ کابایرو این فصل برایِ سیتی 16 درصد مثبت بوده، در حالیکه که تاثیر سه دروازه‌بانِ دیگر همه منفی بوده است (کریوس: -14، مینیوله -16). این تاثیر با توجه به سیوهایِ دروازه‌بان‌ها حساب می‌شود. در این مدل ابتدا نوعِ ضربه، فاصله‌یِ آن با دروزاه و زاویه و قدرتش در نظر گرفته می‌شود و بعد تعیین می‌شود که آیا از دروازه‌بان انتظار می‌رود چنین ضربه‌ای را مهار کند یا نه. بر این اساس کابایرو این فص 16 درصد از توپ‌هایی که باید گل می‌شده را سیو کرده و کریوس و مینیوله به ترتیب 14 و 16 درصد از توپ‌هایی که باید سیو می‌کردند را گل خورده‌اند. این عدد برایِ براوو -27 درصد است.

کابایرو در مجموع بینِ تمام دروازه‌بان‌هایِ لیگ برتر پنجمین آمار بالایِ "تاثیر مثبت" را داشته، در ضمن او به شکلِ میانگین تنها یک گل در هر 180 دقیقه‌یِ لیگ خورده که بینِ دروازه‌بان‌هایی که حداقل 700 دقیقه این فصل بازی کرده‌اند بهترین آمار است. به علاوه دروازه‌بانِ آرژانتینی سیتی این فصل حتی یک اشتباه که منجر به گل خوردنش شده باشد هم نداشته است.

در نقطه‌یِ مقابل اما براوو از منظر "تاثیر مثبت" بینِ 28 دروازه‌بانی که این فصل در لیگ بازی کرده‌اند در رده‌یِ 25اُم قرار دارد. دروازه‌بانِ سابق بارسا در ضمن از نظرِ درصدِ سیوهایش هم در این جدول از پایین سوم است و از نظرِ درصدِ سیوهایش مقابل ضربات درونِ باکس آخر. براوو همچنین از نظرِ اشتباهاتِ بزرگ و میانگینِ گلِ خورده به دقیقه‌یِ بازی هم در این جدول به ترتیب در رتبه‌هایِ 16اُم و 14اُم قرار دارد.

بعد از شکستِ 1-3 سیتی مقابلِ چلسی آماری برایِ براوو به دست آمد که چنین بود: او در شش بازی از 9 بازی‌اش بیشتر از اینکه سیو کرده باشد گل خورده بود. این آمار البته در این فصل چندان هم عجیب و غریب نیست. در واقع در 102 بازی از 551 بازی‌ایِ این فصل اتفاقی مشابه برایِ دروازه‌بان‌هایِ مختلف افتاده است. اما شش بار در 9 بازی، برایِ یک تیم بزرگ؟ این آماری قابل قبول نیست. براوو در دو بازیِ آخری که در ترکیبِ سیتی در لیگ به زمین رفت بدونِ اینکه حتی یک سیو هم داشته باشد شش بار دروازه‌اش باز شد.

اما آمار مینیوله و کریوس هم خیلی بهتر از براوو نیست. مینیوله در جدول دروازه‌بان‌هایِ لیگ برتر از نظرِ "تاثیر مثبت"  جایگاهی بهتر از 22اُم ندارد و کریوس هم در این جدول تنها یک رده از دروازه‌بانِ بلژیکی بالاتر است. به علاوه مینیوله و کریوس هر دو از نظرِ درصدِ کلیِ سیوها و درصدِ سیوها از ضرباتِ درونِ باکس هم در رده‌هایِ زیرِ 20اُم قرار دارند.

در پایان باید گفت شرایط دروازه‌بان‌هایِ لیورپول همچنان حل نشده و مشکلاتِ زیادی برایِ کلوپ و تیمش ایجاد می‌کند و در سویِ دیگر با اینکه کابایرو نمایش‌هایی به مراتب مطمئن‌تر از براوو داشته سیتی هم برایِ فصل بعد نیاز به پیدا کردنِ راه حلی درازمدت برایِ این پست دارد.

۲    
آی اسپورت
2017-03-19 12:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر